Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Fot: Mateuszgdynia / Wikipedia CC BY-SA 4.0
Ranking Liceów Ogólnokształcących „Perspektywy” opiera się na trzech głównych kryteriach: sukcesach uczniów w olimpiadach przedmiotowych, wynikach matur z przedmiotów obowiązkowych oraz wynikach matur z przedmiotów dodatkowych. Do zestawienia wykorzystano wyłącznie dane zewnętrzne, m.in. z okręgowych komisji egzaminacyjnych, protokołów olimpiad oraz Systemu Informacji Oświatowej.
Podobnie jak rok temu, pierwsze miejsce w województwie kujawsko-pomorskim zajęło Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Szkoła nie tylko obroniła pozycję lidera w regionie, ale ponownie znalazła się w ścisłej krajowej czołówce. W rankingu ogólnopolskim 2026 uplasowała się na 6. miejscu w Polsce.
To wyraźna kontynuacja trendu z poprzednich lat i dowód na to, że ULO pozostaje wizytówką toruńskiej edukacji.
Na 3. miejscu w województwie znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W porównaniu z rankingiem 2025 szkoła utrzymała się w ścisłej regionalnej czołówce, jednak w tym przypadku nastąpił spadek o jedno miejsce. W zestawieniu ogólnopolskim I LO zajęło 85. miejsce. To niewielka zmiana względem ubiegłego roku, gdy „Kopernik” plasował się wyżej w krajowym rankingu, ale nadal pozostaje jedną z najlepszych szkół w regionie.
Wysoką pozycje cały czas utrzymuje IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu, które w tegorocznym rankingu wojewódzkim, podobnie jak rok temu, zajęło 5. miejsce.
W pierwszej dziesiątce województwa ponownie znalazło się X Liceum Ogólnokształcące im. prof. Stefana Banacha w Toruniu, które zajęło 7. miejsce i V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Toruniu, które uplasowało się na 9. miejscu w województwie.
W zestawieniu znalazły się także inne placówki z Torunia. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia (ZSM) zajęła 20. miejsce w województwie, a VIII Liceum Ogólnokształcące uplasowało się na 35. pozycji. Obie szkoły zostały uhonorowane Znakiem Jakości Perspektywy.
Porównując rankingi 2025 i 2026 widać wyraźnie, że układ sił w Toruniu pozostaje bardzo stabilny. Te same szkoły dominują w województwie, a największe różnice dotyczą raczej przesunięć o kilka miejsc niż gwałtownych spadków czy awansów. Lider pozostał ten sam, „jedynka” i IV LO utrzymują wysoką pozycję, a X LO i V LO konsekwentnie trzymają się w regionalnej czołówce.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz