Zamknij

Toruń | Od "Hrabiego" po "Ferrari". Na EnergaCAMERIMAGE będzie się działo!

12:00, 21.10.2023 D.W./Camerimage
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com

Trwa wielkie odliczanie do 31. edycji Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu, jednej z najważniejszych imprez filmowych na świecie, poświęconej sztuce operatorskiej. Przyjrzyjmy się kilku filmom, które będzie można zobaczyć podczas konkursu głównego.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

To wydarzenie, które z roku na rok przyciąga miłośników kina oraz twórców filmowych z całego globu. Festiwal posiada kilka sekcji konkursowych, w których twórcy filmowi walczą o nagrodę. Jest to: Konkurs Główny, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Etiud Studenckich Szkół Filmowych i Artystycznych, Konkursy Filmów Dokumentalnych, Konkursy Debiutów, Konkurs Seriali Telewizyjnych, Konkurs Wideoklipów i Konkurs Spotów Reklamowych „Fundusze Europejskie w kadrze”.

Niedawno poznaliśmy skład konkursu Filmów Polskich. Stają do niego tylko najlepsi z najlepszych, i są to niezaprzeczanie najlepsze polskie filmy tego roku. O tytuł powalczą produkcje: "Doppelgänger. Sobowtór", "Figurant", "Fin del mundo", "Jedna dusza" i "Lęk".

To również pokażą

Organizatorzy podali trzy kolejne tytuły, które będzie szansa obejrzeć w listopadzie w ramach Konkursu Głównego. To prawdziwe arcydzieła, które przeniosą Was w świat emocji, napięcia i trudnych wyborów. Na festiwalu zobaczymy: 

HRABIA

Pablo Larraín, reżyser znany z dających do myślenia filmów o blackach i cieniach życia znanych osób ze świata kultury i polityki (Neruda, Jackie, Spencer), przedstawia film łączący czarną komedię i horror, osadzony w równoległym świecie inspirowanym współczesną historią Chile. Głównym bohaterem jest Augusto Pinochet, symbol światowego faszyzmu, który okazuje się wampirem zamieszkującym zrujnowaną posiadłość na zimnym południowym krańcu kontynentu. Swoją egzystencję podtrzymuje, zaspokajając apetyt na czynienie zła. Po 250 latach życia Pinochet postanawia jednak zrezygnować z picia krwi i wiecznego życia – nie może już po prostu znieść tego, że świat zapamiętał go jako złodzieja. Jakby tego było mało, zawiódł się na swojej rozczarowującej i oportunistycznej rodzinie. Przychodzi jednak czas, kiedy po nawiązaniu zupełnie nieoczekiwanej relacji Pinochet odnajduje chęć do życia, które tym razem będzie zdecydowanie antyrewolucyjne.

Za zdjęcia do Hrabiego odpowiada Ed Lachman, żywa legenda EnergaCAMERIMAGE, jedyny autor zdjęć, który zdobył Złotą Żabę (Carol, 2015), Srebrną Żabę (Daleko od nieba, 2002) i Brązową Żabę (I'm Not There. Gdzie indziej jestem, 2007). To jego piąta nominacja w Konkursie Głównym, był również nominowany za Wonderstruck (2017). W 2011 roku odebrał wraz z Toddem Haynesem Nagrodę Camerimage dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser. Ed Lachman oraz Pablo Larraín zapowiedzą seans Hrabiego na EnergaCAMERIMAGE i wezmą udział w spotkaniu z publicznością.

 

FILIP

Poruszająca historia Filipa (Eryk Kulm Jr.), dwudziestokilkuletniego Żyda, który w czasie II wojny światowej uciekł z Polski do Niemiec, by podając się za Francuza, pracować jako kelner. Protagonista zakłada tę maskę z takim entuzjazmem, że zdobywa serca wielu niemieckich kobiet, ale w skrytości ducha zastanawia się, jak długo będzie jeszcze w stanie ciągnąć to kłamstwo. Autorem wymownych zdjęć do filmu jest Michał Sobociński, laureat Brązowej Kijanki 2007 za Ojca oraz laureat Konkursu Filmów Polskich 2017 za Sztukę kochania. Historię Michaliny Wisłockiej. Był również nominowany w 2013 roku w Konkursie Debiutów Operatorskich za Kamczatkę. Dla reżysera, Michała Kwiecińskiego, jest to pierwszy film w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE w tej roli, ale nie pierwszy raz na samym festiwalu. Wielokrotnie prezentowaliśmy w programie obrazy fabularne, które wyprodukował, takie jak Kroniki domowe w 1997, Powidoki w 2016, Jak pies z kotem w 2018, Teściowie w 2021, a także jednego laureata Złotej Żaby czyli Wenecję ze zdjęciami Arthura Reinharta. Filip to jego pierwszy projekt reżyserski, który pokazujemy na EnergaCAMERIMAGE. Twórcy zapowiedzą pokaz, a następnie wezmą udział w Q&A z publicznością.

 

FERRARI

Najnowszy film Michaela Manna (Ostatni Mohikanin, Gorączka, Ali) zmusza widzów do spojrzenia z wielu różnych perspektyw na niezwykle burzliwe życie byłego kierowcy wyścigowego i założyciela słynnej marki samochodowej. Rok 1957. Włoski kierowca i przedsiębiorca Enzo Ferrari (Adam Driver) zmaga się z problemami finansowymi oraz rodzinnymi, przygotowując jednocześnie do wyścigu Mille Miglia.

Mann stworzył wyjątkowo sugestywną stronę wizualną filmu przy udziale nagrodzonego Oscarem® autora zdjęć Erika Messerschmidta, dla którego jest to pierwsza nominacja w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE. W 2009 roku był nominowany w Konkursie Długometrażowych Filmów Dokumentalnych za In Dream (wraz z Markiem Stetzem), zaś w zeszłym roku przedstawił festiwalowej publiczności pozakonkursowy pokaz Devotion. Erik Messerschmidt zapowie pokaz filmu Ferrari na EnergaCAMERIMAGE i spotka się z publicznością.

 

Zobacz także:

(D.W./Camerimage)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

CamerimageCamerimage

1 7

a Tresura STUPID -19 ? maski , nielegalne certyfikaty tzw szczepień już nie obowiązują w lewackim Festivalu Antykultury ? 12:19, 21.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PłaskoziemcoPłaskoziemco

7 1

Tobie biedny niedouku nic nie pomoże. Nie przeszkadzaj normalnym ludziom cieszyć się świetnym KINEM. 13:14, 21.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%