Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Toruniu zaprasza na spotkanie w formule "okrągłego stołu. Cel jest jeden - dyskusja na temat badań archeologicznych na bulwarze. W szczególności chodzi o zabezpieczenie wykopalisk i korekty w przebiegu drogi.
Spotkanie ma na celu zgromadzenie przedstawicieli władz miasta, urzędników, konserwatorów, archeologów, historyków i reprezentantów społeczeństwa w celu omówienia dalszych etapów prac badawczych oraz zabezpieczenia odsłoniętych murów historycznego kompleksu kościoła, szpitala i klasztoru św. Ducha.
Toruński bulwar stał się miejscem ważnych odkryć archeologicznych. Miejsce, w którym prawie rok temu odkryto relikty historycznego kompleksu, jest obecnie jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Badania te będą kontynuowane, ale nie jest jeszcze jasne, co stanie się z odkrytymi murami. W związku z tym, naukowcy, świadomi znaczenia tych odkryć dla Torunia, apelowali do władz miasta o zorganizowanie spotkania "okrągłego stołu." Niestety, ich zdaniem, apel ten pozostał bez odpowiedzi.
- Zbliża się zima, więc decyzję w sprawie zabezpieczenia murów należy podjąć jak najszybciej. Trzeba również rozwiązać problem drogi, która zgodnie z obowiązującym planem, ma przeciąć stanowisko. Kto i na jakiej podstawie będzie podejmował te decyzje, skoro głos profesorek i profesorów, którzy z uwagą śledzili prowadzone na bulwarze prace i teraz oferują swoją pomoc, nie jest brany pod uwagę?
- czytamy na facebookowym profilu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Toruniu.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Toruńskiego Bulwaru dąży do uniknięcia kontrowersji i konfliktów wokół tego historycznego stanowiska. Eksperci chcą znalezienia rozwiązań, które pozwolą na zachowanie i odpowiednie wykorzystanie zabytków w Toruniu. -Nie chcemy, aby o Toruniu znów stało się głośno z takiego powodu - mówią członkowie organizacji.
Spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek (23 października) w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ul. Wysokiej 16, będzie miało charakter ekspercki z udziałem publiczności. Rozpocznie się o godzinie 17.
starymur07:21, 20.10.2023
Zlikwidować ulicę, zrobić po całości teren do spacerów, wypoczynku, DDR itp. Ulica tam to nieporozumienie, często turyści sami mówią ,że kierowcy jeżdżą tam jak szaleni i strach przechodzić przez ulicę.
Olek07:53, 20.10.2023
Miasto stoi w korkach, bo kilku dziadków bawi się łopatkami.
Tomasz 11:36, 20.10.2023
Odkryte mury trzeba będzie odpowiednio zakonserwować i zabezpieczyć .Szykuje się wspaniała atrakcja turystyczna naszej odległej historii.
MarSz Niepodległości14:13, 20.10.2023
od kiedy miejskie lewactwo interesuje się średniowiecznymi wykopaliskami i świątynia mi rzymsko-katolickim ?
Dobra inicjatywa22:27, 20.10.2023
Czy w kraju znajdzie się indzynier który potrafi tą uliczkę zrobić tak żeby nie zasypywać tych skarbów? Chyba są tacy specjaliści w koncu ktoś wybudował te wszystkie autostrady i inne cuda przez góry doliny lasy pola rzeki i jeziora cmentarze kościoły? Może dać ogłoszenie w gazecie szukam indzyniera co potrafi uliczkę pobudować w piernikowym grodzie? :) :) :) :) :) :) :)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca
zamknąć was!
16:35, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.
Obserwator
16:13, 2025-07-04
Toruń | Co się działo w pod komendą policji?
Wow k.......wow
AskaTorunKujPom
14:58, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
Każdy kto nie brał karty w referendum do glosowania, ma jej krew na rękach. Definitywnie powinien zostać przerobiony na mydło, a politykom którzy do tego zachęcali, wydłubać oczy.
***** kolorowych
14:39, 2025-07-04
5 3
Typie, jak chcesz zobaczyć korki to jedź sobie do Gdyni, Gdańska, Krakowa albo Poznania. Toruń ma układ drogowy jaki chciałyby mieć miasta dwa razy większe. Niewielkie zatory na max 15 minut dwa razy na dzień to nie korki.