Zamknij
REKLAMA

Torunianie ruszą na rowery. Pierwszy rajd już niedługo!

15:22, 03.07.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj
fot. depositphotos
REKLAMA

Torunianie ruszą na rowery. Pierwszy rajd już niedługo!

Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca 2020 r. przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu, Miasto Toruń i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".

Uczestnicy spotkają się o godz. 10.00 przed głównym wejściem do Galerii Plaza przy ul. Broniewskiego 90. Trasa "XIX Rodzinnego Rajdu Rowerowego z "Przygodą"  poprowadzi z Torunia nowo wybudowaną drogą rowerową przez Przysiek, Rozgarty do Górska, a następnie przez Zarośle Cienkie do Łążyna.

W Łążynie organizatorzy zaplanowali dłuższą przerwę, podczas której przewidziano posiłek turystyczny i konkursy rekreacyjno – sportowe  z nagrodami.

Po przerwie powrót do Torunia przez wieś Bierzgłowo. Długość całej  trasy wyniesie ok. 40 km. Imprezę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK Jacek Joachimiak i Waldemar Wieczorkowski. Wpisowe za udział w rajdzie wynosi 5 zł i będzie pobierane przy spotkaniu rowerzystów.

Pierwsza wiadomość o wsi Łążyn pochodzi  z 1376 r. (Lansen), kiedy wielki mistrz krzyżacki Winrych von Kniprode nadał jej przywilej lokacyjny. W 1520 r. król Zygmunt III przekazał wieś miastu Toruniowi. W 1734 r.  należała do jezuitów z Torunia. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Walentego, wzniesiony w 1898 r. jako neogotycki. W dniu 29 lipca 1936 r. trąba powietrzna zniszczyła wieżę kościoła i częściowo dach. Obok cmentarz przykościelny z XIX w.

Warto dodać, że w najbliższych tygodniach miłośnicy krajoznawstwa i jazdy na rowerze mają do wyboru jeszcze dwie inne imprezy rowerowe, tym razem organizowane przez Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport.

18 lipca 2020 r. odbędzie się Krajoznawczy Rajd Rowerowy 2020, którego trasa powiedzie przez Centrum Targowe PARK, okolice dawnego Polchemu, Zespół Pałacowo-Parkowy w Przysieku i Stawy Przysieckie na Barbarkę, gdzie zaplanowano ognisko. Łącznie do przejechania jest około 14 km, start o godz. 10.00, przy fontannie w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Udział w rajdzie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy i ograniczenie liczby miejsc ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego.

Natomiast w niedzielę 19 lipca 2020 r. wystartuje drugi z cyklu historycznych rajdów rowerowych "Śladem toruńskich dróg do wolności". Tu start zaplanowano o godz. 10.00 przy fontannie Cosmopolis, a trasa liczyć będzie około 10 km. Rowerzyści poznają historię związaną z gen. Józefem Hallerem i czasami odzyskania przez Toruń niepodległości w 1920 r. Dowiedzą się też sporo o szlaku bojowym pułku biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Finał rajdu z wojskową grochówką i quizem historycznym zaplanowano w Forcie IV. Impreza potrwa około 3,5 h. 

Przewodnikiem na obu trasach, 18 i 19 lipca, będzie Paweł Bukowski - toruński przewodnik i znawca lokalnej historii. Obie imprezy są dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz