Jak mówił, tak zrobił. Ozłocony Karol Wawrzyniak z Copernicusa królem szosy podczas OOM!

14:09, 16.08.2016 Michał Malinowski, inf. prasowa
Skomentuj Karol Wawrzyniak cieszący się na mecie z pierwszego miejsca   Fot. Materiały prasowe Karol Wawrzyniak cieszący się na mecie z pierwszego miejsca Fot. Materiały prasowe

Znakomicie spisali się młodzi kolarze Akademi Kolarskiej Michała Kwiatkowskiego „Copernicus” podczas XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie szosowym. W wyścigu ze startu wspólnego triumfował Karol Wawrzyniak.

Pierwszy dzień współzawodnictwa w XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie szosowym (10 sierpnia) był dniem jazdy indywidualnej na czas. Wyścig w Grębocicach o tytuł mistrzowski juniorek młodszych liczył 9,3 km, juniorów młodszych 11,2 km. Wśród juniorek młodszych rewelacyjnie pojechała Oliwia Majewska zdobywając złoty medal i tytuł mistrzyni Polski! Oliwia należy do czołówki zawodniczek w swojej kategorii wiekowej i trener Marcin Mientki liczył na jej bardzo dobry wynik, także na podium. Wynik, jaki wykręciła Oliwia, pozostawiając za sobą teoretycznie silniejsze rywalki, pozytywnie zaskoczył trenera Marcina i potwierdził, że jest bardzo utalentowaną zawodniczką.

[ZT]5548[/ZT]

W kategorii junior młodszy na starcie jazdy indywidualnej na czas stanęło pięćdziesięciu najlepszych zawodników w kraju. Zawodnicy akademii przystąpili zdeterminowani walczyć o tytuł mistrza Polski. Mimo, że dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy Koźminianki, należy pogratulować zajętych miejsc. Na podium stanął Kacper Walkowiak zdobywając brązowy medal, Karol Wawrzyniak był czwarty, Aleksander Nikiel piąty i Michał Gałka jedenasty. Juniorzy młodsi osiągnęli znakomity wynik - w pierwszej piątce trzech wychowanków Akademii Copernicus!

(Fot. Materiały prasowe)

Drugiego dnia  (11 sierpnia) zawodniczki i zawodnicy stanęli w Głogowie do wyścigu ze startu wspólnego. Juniorzy młodsi mieli do pokonania dystans 103 km, juniorki młodsze 50 km. Wyścig juniorów młodszych rozstrzygnął się na ostatnich 10 kilometrach. Do ataku przystąpiła drużyna Copernicusa. Aleksander Nikiel i Karol Wawrzyniak rozpoczęli akcję, po której od peletonu oderwała się czwórka kolarzy.

Pecha miał Aleksander Nikiel, który w trakcie jazdy „załapał” pobocze, stracił impet jazdy i nie dał rady dojść do ucieczki. Jazdę kontynuowała trójka kolarzy w składzie Karol Wawrzyniak (UKS Copernicus - SMS Toruń), Konrad Sosiński (KLTC Konin) i Kacper Półtorak (KS Deichmann Abus MAT Sobótka). Na mecie uciekający zawodnicy zameldowali się z 17 sekundową przewagą, gdzie najszybszy był Karol Wawrzyniak! Karol przed startem powiedział, że jedzie po tytuł mistrza Polski i ten tytuł wywalczył!

- Mistrzem Polski ze startu wspólnego został Karol Wawrzyniak, Kacper Walkowiak po nieszczęśliwym upadku zajął 6. miejsce. Pozostali zawodnicy Copernicusa przyjechali na dalszych pozycjach, ale mają ogromny wkład w sukces swoich kolegów – mówi trener Marcin Mientki. - W jeździe indywidualnej na czas bardzo dobra postawa wszystkich zawodników. Podkreślić należy uzyskany wynik przez Michała Gałkę, który jako młodszy rocznik został najwyżej sklasyfikowany na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Wśród dziewcząt fantastyczny występ Oliwii Majewskiej. Oliwia była jedną z faworytek, ale jest to niewątpliwie niespodzianką zdobycie złotego medalu. Ze startu wspólnego też pokazała się z bardzo dobrej strony wygrywając z peletonu i zajmując drugie miejsce na mecie.

W klasyfikacji klubowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Copernicus zajął 2. miejsce na 68 teamów.