Zamknij

Na dworcu nie zmarzniecie. Toruńskie dworce PKP z ciepłem sieciowym od PGE Toruń

17:00, 24.04.2024 .
Skomentuj Elektrociepłownia PGE w Toruniu Elektrociepłownia PGE w Toruniu

W pierwszym kwartale tego roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń, spółki należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zostało przyłączonych 8 budynków o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 1,4 MW. Wśród nich są również budynki toruńskich dworców PKP: Dworca Miasto i Dworca Wschodniego.

Każdego roku niemal wszystkie nowe budynki powstające w Toruniu w obrębie sieci ciepłowniczej PGE Toruń są do niej przyłączane. Część z corocznych przyłączeń  to budynki już istniejące (tzw. rynek wtórny), których właściciele korzystali dotychczas z innego źródła ciepła i zmienili ogrzewanie na ciepło sieciowe.

- Tegoroczni nowi odbiorcy ciepła to zarówno właściciele budynków nowo powstałych, jak i z rynku wtórnego. W  tym roku ciepło sieciowe po raz pierwszy popłynęło do wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, między innymi przy ulicach: Grudziądzkiej, Popiełuszki/Rybaki, Mickiewicza i Fałata oraz domów na osiedlu JAR, a także do obiektów handlowo - usługowych przy ulicy Olsztyńskiej

- przekazuje Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE

PGE Toruń zakończyła również prace związane z dostawą ciepła do budynku Dworca Miasto oraz częściowo do Dworca Wschodniego w Toruniu, którego remont nadal jest prowadzony. 

Istniejące budynki, w których zrezygnowano z mniej efektywnego i ekologicznego źródła ciepła, przyłączając je do sieci ciepłowniczej, otrzymują od PGE Toruń Certyfikat Czystego Ciepła. Przyznanie Certyfikatu jest równoznaczne z przekazaniem właścicielowi budynku nagrody w postaci realizowanej przez PGE Toruń usługi zwiększającej efektywność energetyczną tego domu.

Może to być usługa optymalizująca zużycie ciepła poprzez wykonanie badania instalacji technicznej z wykorzystaniem kamery termowizyjnej lub przygotowanie analizy mocy wykorzystanej przez budynek. W zeszłym roku przyznano 10 Certyfikatów budynkom, które w 2022 roku zmieniły źródło ciepła na sieciowe, natomiast w tym roku przyznanych zostanie 11 Certyfikatów za przyłączenie w 2023 roku.

Przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej to jedna z najskuteczniejszych metod zwiększenia efektywności energetycznej budynków oraz poprawy jakości powietrza w mieście. PGE Toruń wspierając decyzje klientów, którzy chcą zmienić swoje dotychczasowe ogrzewanie na ciepło sieciowe, udziela dofinansowania w ramach 2 programów wsparcia: „Programu wsparcia  likwidacji niskiej emisji na obszarze Torunia”  oraz „Programu wsparcia w przyłączeniu budynków do sieci ciepłowniczej w celu poprawy ich efektywności energetycznej”.

Regulaminy obu programów dostępne są na stronie internetowej PGE Toruń: https://pgetorun.pl/przylaczenie-do-sieci.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

żartżart

1 0

prezydent powinien zamknąć ciepłownie na gaz, zero tolerancji dla emisji co2, tylko zielona energia, na każdym bloku powinien stanąć wiatrak na na lotnisku wielka farma fotowoltaiczna, prezydencie mieszkańcy liczą na pana i pana partie, wyborcy są tak szczęśliwy z uśmiechniętego Torunia z serduszkiem że są gotowi zatkać sobie tyłki żeby ograniczyć emisję co2 22:25, 24.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

wwww

2 0

Ciekawe dlaczego budynki przy Czereśniowej są odłączane od sieci ciepłowniczej? 08:50, 25.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%