Zamknij

Toruń w stronę Smart City! Czym jest nowatorski projekt Urban Lab? [FOTO]

18:00, 20.01.2025
Skomentuj Fot. Daniel Wiśniewski Fot. Daniel Wiśniewski

Urban Lab w Toruniu ma włączyć młodych mieszkańców w procesy decyzyjne i rozwiązać kluczowe problemy miasta. Czym jest to innowacyjne przedsięwzięcie?

Toruński Urban Lab to nowa przestrzeń współpracy i innowacji, która ma aktywnie angażować mieszkańców, zwłaszcza młodych, w kształtowanie przyszłości miasta. To odpowiedź na wyzwania związane z niską partycypacją społeczną i niewykorzystanym potencjałem edukacyjnym Torunia.

Projekt „Urban Lab – Miasto dla Młodych” został zainicjowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów. Dzięki wsparciu unijnemu Toruń uzyskał 4 mln zł na lata 2025–2028 na realizację tego przedsięwzięcia.

Czy Urban Lab jest potrzebny?

Diagnoza stanu Torunia wykazała szereg problemów: niskie zaangażowanie mieszkańców w procesy decyzyjne, brak przestrzeni do prototypowania rozwiązań miejskich czy ograniczoną współpracę interesariuszy. Urban Lab ma na celu zmianę tych realiów, oferując narzędzia, które zwiększą zaangażowanie młodych torunian i usprawnią współdziałanie różnych grup.

[FOTORELACJANOWA]12283[/FOTORELACJANOWA]

Urban Lab ma przede wszystkim:

  • stworzyć przestrzeń do wspólnego diagnozowania problemów i wypracowywania rozwiązań;
  • zintegrować interesariuszy miejskich w ramach działań projektowych i wdrożeniowych;
  • włączyć młodych torunian w politykę miejską, zmniejszając formalizację procesów partycypacyjnych.

Pięć kluczowych działań Urban Labu

Projekt składa się z kilku etapów, które obejmują:

  • Urban Café – miejsce spotkań, które ma umożliwić diagnozowanie potrzeb i wzmacnianie kompetencji miejskich.
  • Laboratoria Dialogu – przestrzeń do przekształcania pomysłów w konkretne projekty.
  • Miejska Szkoła Prototypowania – możliwość testowania innowacyjnych rozwiązań w praktyce.
  • Akademię Młodych Liderów Innowacji – cykle edukacyjne wzmacniające potencjał młodych mieszkańców.
  • Dobrostanownię – program rozwijający kompetencje społeczne i zachęcający młodych do aktywności.

Jak powstał projekt?

Za powstanie Urban Labu odpowiada zespół złożony z przedstawicieli różnych środowisk. Kierownikiem merytorycznym był dr Patryk Wawrzyński, pełnomocnik prezydenta Torunia ds. Dialogu i Innowacji Miejskich, a gospodarzem procesu – Adam Szponka, zastępca prezydenta Torunia. W projekt zaangażowani byli również naukowcy z UMK, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz młodzieżowych rad.

Odpowiedź na problemy młodych mieszkańców

Urban Lab stawia na młodych torunian, którzy często czują się wykluczeni z procesów decyzyjnych. Dzięki nowym narzędziom partycypacyjnym projekt ma zmienić podejście samorządu do ich potrzeb, tworząc przestrzeń współpracy i rozwoju.

Krok w stronę Smart City

Toruń chce maksymalnie wykorzystać swój potencjał jako miasta innowacyjnego. Urban Lab to ważny krok w stronę realizacji założeń Smart City 3.0, które zakładają systemowe włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne.

Zobacz także:

(D.W./UM Toruń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

żejakco?żejakco?

8 0

Czy jeszcze do niedawna rozwojem i planowaniem miast na świecie zajmowali się architekci urbaniści, inżynierowie konstruktorzy, inżynierowie zajmujący się transportem, elektroenergetycy, teletechnicy? Jakie kryteria trzeba dzisiaj spełniać żeby planować rozwój miasta?

19:40, 20.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

polpol

6 1

Teraz trzeba się uśmiechać i ***** PiS!!!

22:35, 20.01.2025

klausszwabklausszwab

6 5

Proszę szybciej wdrażać 15 minutowe miasto, czas oczyścić miasto z aut osobowych. Czas przerobić autostrady wielopasmowe w mieście na drogi dla rowerów, hulajnog czy chodniki. Starówka z całkowitym zakaz dla aut. Zamknąć Bulwar całkowicie dla aut.

05:51, 21.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WujoWujo

6 1

To jest tak jak się zostaje sołtysem i planowanie miasta przekazuje się konsultantom i innym bo sam się nie zna…

10:45, 21.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PROSTO = POPRAWNIEPROSTO = POPRAWNIE

2 1

PROSTA POLSZCZYZNA TO POPRAWNA POLSZCZYZNA ............. "7. Treść pisma – tekst 7.1. Tekst 7.1.1. Dbaj o to, żeby w Twoich pismach nie było błędów stylistycznych, gramatycznych, ortograficznych czy interpunkcyjnych. Jeśli masz wątpliwości, sięgaj do słowników, które znajdziesz w Internecie i które polecamy (np. Słownik Języka Polskiego PWN). Listę narzędzi znajdziesz w zakładce Ulga językowa." https://www.kss.gov.pl/documents/6609179/12016191/ załacznik+nr+3+do+zapytania.pdf BEZ SUBIEKTYWIZMÓW - semantyka! ........... PROSTA POLSZCZYZNA TO POPRAWNA POLSZCZYZNA - BEZ SUBIEKTYWIZMÓW "R. B. (1) używał obraźliwych określeń względem współpracowników. Były to określenia typu czarnuch, murzyn. Takim zwrotem określał dietetyczki A. i O. W jego opinii zwrot ten miał oznaczać pomocnika. Obelżywymi, wulgarnymi zwrotami określał dietetyczkę A., pracownicę L. zatrudnioną u pracodawcy na stanowisku dyrektora administracyjnego, a także klientów pracodawcy (np. M. W.)." Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 16 listopada 2023 r., VIII Pa 65/23 ................ PROSTA POLSZCZYZNA TO POPRAWNA POLSZCZYZNA - NIE DLA ANALFABETÓW - ANALFABETA FUNKCJONALNY NIE ROZUMIE DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ NAPISANEJ PROSTYM JĘZYKIEM. NIE BYŁBY ANALFABETĄ ............. ROZWIĄZANIA MIĘDZYNARODOWE - standard plain language - DOTYCZĄ NIE TYLKO KRAJÓW, W KTÓRYCH - JAK W POLSCE ANALFABETYZM FUNKCJONALNY JEST ISTOTNYM PROBLEMEM .................... PROSTA POLSZCZYZNA TO POPRAWNA POLSZCZYZNA. JĘZYK PRZEPEŁNIONY BŁĘDAMI I SUBIEKTYWIZMAMI WYKLUCZA KOMUNIKACJĘ - SPRZYJA MOBBINGOWI I MOLESTOWANIU S.EKSUALNEMU ........... Komunikacja społeczna w Polsce nie opiera się na modelu "nieaktywnego społecznie prymitywnego bezrobotnego domatora", ani na modelu "analfabety funkcjonalnego" - to nie są paradygmaty mowy potocznej i urzędowej. PROSTA POLSZCZYZNA TO BRAK BŁĘDÓW STYLISTYCZNYCH, SEMANTYCZNYCH, SKŁADNIOWYCH I INNYCH. TO OBIEKTYWNIE ZROZUMIAŁA KOMUNIKACJA BEZ MOBBINGU I MOLESTOWANIA S.EKSUALNEGO, "bo ja to tak uważam/rozumiem/używam inaczej"

12:43, 21.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%