Winnica w Toruniu, jeden z cenniejszych przyrodniczo obszarów miasta, staje się przedmiotem ważnej debaty społecznej. Już 12 października rozpoczną się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy będą mogli decydować o przyszłości tego unikalnego miejsca.
Teren ten, położony w okolicy mostu gen. Elżbiety Zawackiej, przez lata był przedmiotem sporów dotyczących jego zagospodarowania, ale w 2024 roku zapadła kluczowa decyzja – zrezygnowano z planów budowy osiedli mieszkaniowych, aby zachować naturalny charakter Winnicy.
Decyzja o utrzymaniu zielonych terenów zapadła w związku z licznymi uwagami mieszkańców i organizacji społecznych, które zgłaszały swoje obawy dotyczące planowanej zabudowy. Władze miasta, w tym prezydent Torunia Paweł Gulewski, wsłuchując się w głosy mieszkańców, postanowiły, że Winnica pozostanie „zielonymi płucami” Torunia.
- Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć kolejny etap dyskusji dotyczącej przyszłości, kierunków i sposobu zagospodarowania tego terenu, ale przede wszystkim propozycji wskazanych przez mieszkańców. Wszystko to z bardzo ważnym zastrzeżeniem, że na tym obszarze absolutnie nie planujemy zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej
- mówi Paweł Gulewski, włodarz Torunia.
- Teren ma być przeznaczony na utrzymanie bardzo cennych przyrodniczo obszarów, które znajdują się na terenie Winnicy - dodaje prezydent.
W wyniku tej decyzji wstrzymano procedurę uchwalania nowego planu zagospodarowania przestrzennego, a teraz przyszłość tego obszaru zależy od wyników konsultacji społecznych.
Ważną częścią procesu konsultacyjnego będzie dyskusja na temat tego, jakie funkcje powinny pełnić tereny Winnicy.
W ramach konsultacji społecznych przewidziano trzy spotkania, podczas których mieszkańcy będą mogli podzielić się swoimi pomysłami i opiniami. Organizatorami wydarzeń są Fundacja Stabilo oraz Fundacja Toruńskiej Psychologii, przy wsparciu przedstawicieli Gminy Miasta Toruń i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Pierwsze spotkanie odbędzie się już w sobotę (12 października) o godzinie 11:00 w Instytucie Psychologii UMK przy ul. Gagarina 39 w Toruniu. W trakcie spotkania uczestnicy poznają historię tego terenu, jego walory przyrodnicze oraz propozycje zagospodarowania. Odbędzie się również prezentacja najnowszej diagnozy zasobów Winnicy, która pomoże w lepszym zrozumieniu jej znaczenia dla miasta.
W kolejnych tygodniach odbędą się dwa kolejne wydarzenia. 19 października mieszkańcy będą mogli wziąć udział w spacerze badawczym, który rozpocznie się o godz. 11:00 w okolicach Młyna Trzeposz przy ul. Winnica 44. Ostatnie spotkanie zaplanowano na 26 października o godz. 11:00. Będzie to warsztat przyszłościowy, w trakcie którego mieszkańcy przy stolikach będą mogli przedstawić swoje wizje i pomysły dotyczące zagospodarowania Winnicy.
5 4
Winnica to tereny cenne przyrodniczo ,dobrze że tak się stało i zrezygnowano z zabudowy .Fajnie jak powstanie tam marina dla jachtów i motorówek.
4 3
niechaj ulice będą traktami dla wozów konnych, niechaj chaszcze pozostaną chaszczami, kochani witajcie w kochanej uśmiechniętej, ogólnie to zaaaaamykamy z usmiechem kochani zamykamy
2 2
Ten sołtys niszczy Toruń. Niech będą wszędzie chaszcze i niech nic nie robi w mieście. W to mu graj. Chociaż latarnie zapalcie bo ciemno jak w d i niebezpiecznie.
3 3
Jeśli już nasz włodarz jest tak strasznie leniwy, żeby nic nie robić w Toruniu przez swoją kadencję to chociaż bulwar, cokolwiek.... Wszędzie krzaki, pijaki i puszki po nich - tak najłatwiej. Miała być rewolucja, potem mówił ewolucja a teraz ja powiem - degradacja Torunia pod względem inwestycyjnym.
1 2
Może jakaś roślinność z Teksasu tam będzie.... No bo chyba wycieczka za nasze pieniądze nie była bezowocna... Swoją drogą nieźle się ustawia - nic nie robić kilka lat. Niech ekozboczek zdecyduje o krzaczkach i nie trzeba inwestować w nic w mieście.