Zamknij
Ważne

Więcej stref płatnego parkowania w Toruniu!? Chodzi o tereny daleko poza centrum

06:00, 16.07.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Na tym osiedlu w Toruniu szykują się poważne zmiany. Mieszkańcy dostali głos – i nie zabraknie kontrowersji. Chodzi o parkingi, rowery i… możliwe płatne strefy.

Rozpoczął się drugi etap konsultacji społecznych dotyczących organizacji ruchu drogowego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. To kontynuacja działań zapoczątkowanych w grudniu 2024 r., gdy podczas pierwszego etapu mieszkańcy zgłosili wiele uwag i problemów – m.in. dotyczących dostępności miejsc parkingowych, rozwoju infrastruktury rowerowej oraz bezpieczeństwa pieszych.

Jak podkreśla Ratusz, obecna faza konsultacji ma charakter „sprawczy”, co oznacza, że mieszkańcy nie tylko opiniują, ale również współtworzą rozwiązania. Temat został oficjalnie wpisany do miejskiego Planu konsultacji społecznych na 2025 rok.

Płatna strefa i nowe parkingi?

Pierwsze warsztaty odbędą się 29 lipca (godz. 17:00) w Toruńskim Laboratorium Miejskim przy ul. Bydgoskiej 52. Uczestnicy będą pracować na mapach i makietach, by wspólnie projektować możliwe zmiany, w tym m.in. słupki blokujące parkowanie, pasy postojowe, czy budowę nowych parkingów.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów będzie propozycja rozszerzenia strefy płatnego parkowania na całe stare Bydgoskie, aż do ul. Broniewskiego. Eksperci i organizatorzy spodziewają się burzliwej dyskusji.

– To ważny etap konsultacji, kontrowersje na pewno wywoła dyskusja o wprowadzeniu płatnej strefy parkowania na całym starym Bydgoskim do ulicy Broniewskiego. Spodziewamy się dużej frekwencji i emocji ze strony mieszkanek i mieszkańców na pierwszym spotkaniu konsultacyjnym

– mówi Łukasz Broniszewski, prezes Fundacji Stabilo, która wspiera proces konsultacyjny.

Diagnoza w terenie

Dzień po warsztatach, 30 lipca (również o godz. 17:00), zaplanowano spacer badawczy. Podczas wspólnej przechadzki z urzędnikami i ekspertami będzie można wskazać miejsca, gdzie problemy komunikacyjne są najbardziej odczuwalne.

W kolejnych tygodniach odbędzie się jeszcze cztery spotkania – dotyczące ruchu rowerowego, bezpieczeństwa pieszych, organizacji ruchu samochodowego oraz projektowania woonerfów, czyli ulic z priorytetem dla pieszych i rowerzystów.

Decyzje po wakacjach

Cały proces potrwa do 22 września. Po jego zakończeniu powstanie raport z rekomendacjami, który do 15 października ma trafić do Urzędu Miasta. Ostateczne decyzje co do zmian będą podejmowane już przez władze miejskie.

Organizatorem konsultacji jest Biuro Dialogu i Innowacji Miejskich, przy wsparciu Miejskiego Zarządu Dróg, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Rady Okręgu nr 13 oraz Fundacji Stabilo.

(W.P)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Skok na kasę Skok na kasę

6 2

Skok na kasę, urzędnicze bandziorstwo... Niedługo Torunianie będą musieli płacić, aby zaparkować auto pod własnym domem

09:18, 16.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoooleskyGooolesky

5 3

Gdzie i jak jeszcze okraść toruniaków z pieniążka żeby dla wukrainy dać za darmo i utrzymać czarnego dzikusa z Wenezueli czy somalii

10:13, 16.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%