Na początku lipca w Toruniu weszły w życie ważne zmiany w komunikacji miejskiej. Niektórzy będą jeździć za darmo, inni zyskają nowe ulgi. Sprawdź, czy jesteś na liście!
Od czwartku (3 lipca) w Toruniu obowiązują nowe zasady w komunikacji miejskiej. Dla wielu pasażerów to bardzo dobra wiadomość – część z nich może korzystać z przejazdów zupełnie za darmo, a inni zyskują rozszerzone ulgi. Zmiany dotyczą zarówno mieszkańców Torunia, jak i pasażerów podróżujących przez obie strefy biletowe.
Najważniejsza zmiana dotyczy osób głuchych oraz tych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (z kodem 03-L). Do tej pory miały one prawo jedynie do zniżki, teraz mogą poruszać się komunikacją miejską bezpłatnie. Jak informuje toruński oddział Polskiego Związku Głuchych, nowe uprawnienia obejmą co najmniej 80 członków Związku oraz ok. 200 osób z orzeczeniami.
– Zmiany w zakresie dostępności bezpłatnych przejazdów zostały zainicjowane przez Polski Związek Głuchych oraz Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Równości. Prezydencki projekt uchwały miał na celu wyrównanie szans głuchych, którzy do tej pory byli uprawnieni do przejazdów ulgowych.
– potwierdza Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Torunia.
Nowe zasady obejmują również Honorowych Dawców Krwi, którzy oddali minimum 15 litrów (lub 80 litrów metodą plazmaferezy), a także studentów do 26. roku życia z rodzin wielodzietnych, mieszkających w Toruniu. Dla nich dostępne będą bilety specjalne.
Zmodyfikowano także zapis dla dzieci i uczniów z rodzin wielodzietnych, które zamieszkują w Gminie Miasta Toruń – teraz uprawnienia są jaśniejsze i bardziej dostępne.
Zmieniono również zasady dla tzw. biletu grupowego – teraz uprawnia on do wielokrotnych przejazdów w obu strefach (I i II) dla grupy do 15 osób w dniu skasowania.
Dodatkowo, wprowadzono jednolite zasady dotyczące darmowych przejazdów w dniu wyborów i referendów – każdy pasażer może wtedy podróżować komunikacją miejską bezpłatnie, bez potrzeby okazywania dokumentu.
W przypadku osób głuchych lub z orzeczeniem 03-L, należy okazać dokument tożsamości oraz jeden z poniższych:
– legitymację zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (umiarkowany stopień i kod 03-L),
– orzeczenie potwierdzone za zgodność z oryginałem,
– legitymację członka Polskiego Związku Głuchych,
– Kartę Miejską z zakodowanym uprawnieniem.
Przypominamy: obowiązują dwie strefy biletowe– I strefa obejmuje Gminę Miasta Toruń– II strefa to gminy objęte porozumieniem z Toruniem w zakresie organizacji transportu zbiorowego
Pijana matka zabrała malutkie dziecko na balety!
Ciekawe jak fakt ten skomentowałby maly Bu z PiSu... Matka daje w szyje i pewnie w nos ale mimo słabości do alkoholu i dragow znalazła chwilkę by dać się zaskoczyć od tyłu i później urodzić niczemu winne dziecko. Z jednej strony źle z drugiej dobrze. Myślę że dziecko w tym przypadku mimo bardzo młodego wieku utrzymuje ta panią niestety z braku siły by ją wstrząsnąć panienka wykorzystuje kasę w innym celu niż przeznaczona.
BabyAlkoholInarkotyk
19:17, 2025-07-16
PILNE: Prokuratura stawia nowe zarzuty Wenezuelczykowi
Wykastrować
Wykastrować go
18:31, 2025-07-16
Więcej stref płatnego parkowania w Toruniu!?
Oni chyba faktycznie już zgłupieli. Dochodzi do tego że będziemy płacić za miejsce koło swojego domu. Rozumiem starówka ale ma własnych osiedlach. To jest kompletna porażka
Rogi
18:25, 2025-07-16
PILNE: Prokuratura stawia nowe zarzuty Wenezuelczykowi
Wcześniej nożem groził ojczymowi
Zofia M
18:06, 2025-07-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz