Zamknij

Tu znaleźli schronienie uchodźcy z niepełnosprawnościami. Dawny szpital psychiatryczny zmienił się drastycznie

Weronika PolichnowskaWeronika Polichnowska 06:00, 17.01.2024 .
Skomentuj Zdjęcie z ośrodka. Fot: Szymon Zdziebło dla UMWKP Zdjęcie z ośrodka. Fot: Szymon Zdziebło dla UMWKP

Wojna na Ukrainie rozgorzała już prawie dwa lata temu. Wszyscy pamiętamy jak wyglądały tłumy uchodźców chcących uratować własne życie. Jednak co tymi, którzy nie są wstanie uciec sami, albo nawet nie rozumieją co się dzieje? Część z nich znalazła schronienie właśnie w Toruniu. Na ich specyficzne potrzeby przekształcono dawny szpital psychiatryczny przy ulicy Curie-Skłodowskiej.

[FOTORELACJA]10113[/FOTORELACJA]

Odwiedziliśmy ten ośrodek przy okazji wizyty marszałka Piotra Całbeckiego. Ośrodek prowadzony jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, który zatrudnia 40 opiekunów, w tym pielęgniarki, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych i wiele innych specjalistów. Opiekę nad osobami niepełnosprawnymi zapewnia również Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych.

Obecnie przebywa w nim 56 osób, w wieku od 9 do 35 lat, a po okiem wykwalifikowanej kadry mogą dostać pomoc której potrzebują. Co cieszy to, że ciężką praca kadry przynosi efekty.

- Nasz dzieci bardzo poprawiły swój stan fizyczny i psychiczny, rozwinęły się manualnie, także jest jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni z naszej współpracy i jest coraz lepiej. Miejmy nadzieję, że będzie tak samo  

- zdradziła Anna Guzowska, pielęgniarka pracująca w ośrodku. 

Niepewna przyszłość

Miejsce to przynosi dużo dobra. Rodzice osób w ośrodku często znajdują się na Ukrainie. To, że ich dzieci są zadbane i bezpiecznie daje im jeden powód mniej do niepokoju.

Nie zmienia to faktu, że przyszłość tego miejsca jest trochę niepewna. Cały problem leży w niejasnym statucie ośrodka, przez to ciężko znaleźć dla niego dofinasowanie. 

Obecnie fundusze pozyskiwanie są głownie z PFRONu, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednak, aby zapewnić ośrodkowi możliwość dłuższego funkcjonowania tą kwestie należy wyjaśnić.

- Dlatego zdecydowałem się rozmawiać na temat systemowego uregulowania statusu prawnego i finansowego utrzymania tego typu placówek w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz w Ministerstwie Zdrowia 

- poinformował o swoich planach marszałek Całbecki. 

[FOTORELACJA]10113[/FOTORELACJA]

Zobacz także: 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

też niepełnosprawny też niepełnosprawny

2 0

a polscy niepełnosprawni gdzie mogą otrzymać DARMOWĄ pomoc??? rehabilitacja ze skierowaniem pilnym-okres oczekiwania 6 miesięcy kpina:((( oddział rehabilitacyjny-czekasz jakieś 2 lata 09:03, 18.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%