Przychodnia Rudak-Med z końcem roku miał przestać pełnić usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Było to jedyne miejsce świątecznej opieki zdrowotnej na lewobrzeżu i jedno z dwóch takich miejsc dla dorosłych w całym Toruniu. Na szczęście, dzięki zaangażowaniu społeczności i kierownictwa przychodniu kontrakt z NFZ został przedłużony.
Przychodnia Rudak-Med o końcu kontraktu z NFZ poinformowała w listopadzie. Decyzja o zakończeniu kontraktu budziła zrozumiałe obawy wśród pacjentów. Tego rodzaju placówki odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu dostępu do pomocy medycznej w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji.
Na stronie kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ możemy przeczytać, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8.00 danego dnia do godz.8.00 dnia następnego.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza bądź pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.
Zniesienie kontraktu z NFZ mogło skutkować ograniczeniem dostępności tych usług, co stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców. W całym Toruniu tylko dwie inne placówki świadczą usługi świątecznej pomocy, są nimi Miejska Przychodnia Specjalistyczna na ul. Uniwersyteckiej i Wojewódzki Szpital Zespolony na ul. Konstytucji 3 Maja. Warto jednak podkreślić, że szpital na Konstytucji 3 Maja pełni wyłącznie usługi pediatryczne, więc w praktyce dla osób powyżej 18 roku życia zostaje tylko przychodnia na Uniwersyteckiej.
Sprawa nie została bez echa, lokalni samorządowcy podjęli wyzwanie i postanowili interweniować w sprawie zachowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na lewobrzeżu. Jedną z zaangażowanych osób był toruński radny Michał Jakubaszek, którego poprosiliśmy o komentarz w sprawie.
- Pod koniec listopada mieszkańcy lewobrzeża zaalarmowali mnie, że Przychodnia Rudak-Med od nowego roku rezygnuje ze świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej. To przecież jedyna taka placówka w tej części miasta, która przyjmuje chorych w nagłych przypadkach. W związku z tym podjąłem interwencję i o potrzebie utrzymania całodobowej pomocy medycznej przekonywałem zarówno Dyrektora NFZ w Bydgoszczy, jak i Prezesa Przychodni. Jeszcze tego samego dnia NFZ ogłosił postępowanie dot. świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców lewobrzeża
- opowiedział nam radny Michał Jakubaszek.
- Nieoficjalnie mogę potwierdzić, że Przychodnia Rudak-Med zgłosiła się do tego postępowania i pomoc medyczna będzie przez nią świadczona. Ta sprawa poruszyła wielu mieszkańców lewobrzeża, którzy mogą odetchnąć z ulgą. To bardzo dobra wiadomość na Święta - zdradza nam radny.
Przedłużenie kontraktu przychodni Rudak-Med (ul. Podgórska 24) na świadczenie usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej to dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców, zwłaszcza w kontekście zbliżających się świąt, kiedy to zapotrzebowanie na świąteczną opiekę może wzrosnąć.
Magda11:41, 22.12.2023
4 0
Bardzo dobra wiadomość na święta! Brawa dla radnego! 11:41, 22.12.2023
wesołych świąt12:49, 22.12.2023
4 0
Ta sprawa powinna być oczywista i nie podlegać dyskusji. Skoro jest kasa na Ukraińców i wysyłamy pieniądze nie wiedząc co się z nimi tam dzieje to w Toruniu powinno się dbać o podstawowe sprawy mieszkańców. 12:49, 22.12.2023
MS202322:04, 23.12.2023
2 0
Tylko niech ja jeszcze świadczą!!!
Na tą chwilę wizyta w tej placówce wiąże się z dużą niepewnością co do udzielnia pomocy. PRL to mało powiedziane.
Jak po 18 to lekarz ma być już o 18.
Jak ma wypad do zgonu to powinno być zastępstwo a nie ludzie czekają 2h!!!
I ta prowizorka idzie z naszych składek!!!!!
Jakiś dramat!!! 22:04, 23.12.2023