Do Torunia przywieziony zostanie obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” pędzla Jana Matejki. To wyjątkowe wydarzenie, bo dzieło jednego z najwybitniejszych malarzy swoje miejsce opuszcza niezwykle rzadko.
O tym, że imponujące dzieło Matejki, które na co dzień podziwiać można w Krakowie w gmachu Collegium Novum przyjedzie do Torunia media dowiedziały się w czwartek (26 października) podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim. Obraz dotrze do naszego miasta z inicjatywy dyrektora i pomysłodawcy festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Sprowadzenie go do Grodu Kopernika nie było jednak łatwe, bo chrapkę na niego miał też... Rzym.
- Postanowiliśmy zaprezentować obraz namalowany w 1873 roku przez Jana Matejkę z okazji 400. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika
- mówił Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu EnergaCAMERIMAGE.
- Nie wiedzieliśmy, czy uda nam się ten obraz wypożyczyć, bo kilka wystaw zachodziło na siebie terminowo. Okazało się jednak, że Rzym nie jest w stanie spełnić oczekiwań, które nakłada na ewentualnego wypożyczającego Uniwersytet Jagielloński. [...] Porwaliśmy się na rzecz niezwykłą - dodawał.
Wystawy odbywają się przy okazji każdego festiwalu. Do tej pory dzieła prezentowane były w Centrum Sztuki Współczesnej. Tym razem wydarzenie zostanie przeniesione do Muzeum Okręgowego, konkretnie do Ratusza Staromiejskiego.
- Z naszego punktu widzenia jest to wyjątkowe przedsięwzięcie. [...] Dzięki pomysłowi pana Prezesa kontynuujemy wątek Kopernika i to w spektakularny sposób, ponieważ dzieło, o którym mowa, to obraz wielkości średniej ściany. To olbrzymie dzieło w bardzo ciężkiej ramie. On waży około 250 kilogramów. To bardzo skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, ale dzięki naszej wspólnej pracy możemy powiedzieć, że się nam udało, bo dopinamy ostatnie umowy, formalności i procedury
- powiedziała Aleksandra Mierzejewska dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Obraz Matejki opuszcza Kraków bardzo rzadko. W ciągu ostatnich 70. lat poza stolicą Małopolski obraz prezentowano jedynie w National Gallery w Londynie i w Zamku Królewskim w Warszawie.
W roku 1873, z okazji 400. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, wielkiego astronoma i najbardziej znanego torunianina, Jan Matejko stworzył obraz przedstawiający Kopernika otoczonego przyrządami astronomicznymi i spoglądającego w niebo z natchnieniem. To wyjątkowe dzieło nie było uwzględnione w oficjalnym programie obchodów tej rocznicy, które odbywały się wówczas w Krakowie. Matejko zdecydował się więc samemu zaprezentować obraz, zaczynając od krakowskiej sali rady miasta, a potem prezentując go w Warszawie i Wiedniu. Dzieło wzbudziło ogromne emocje i zainteresowanie, a szybko zostało zakupione ze środków pozyskanych w trakcie składki publicznej i przekazane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, który do dziś jest jego właścicielem.
"Astronom Kopernik rozmowa z Bogiem" to niewątpliwie najbardziej znane malarskie przedstawienie wybitnego torunianina, które przez ostatnie 150 lat kształtuje nasze wyobrażenie o Koperniku. Matejko w swojej pracy wzorował się na zachowanych wizerunkach Kopernika, jednocześnie poszukując modela, który by najlepiej oddał postać astronoma. Wybór padł na przyjaciela artysty, Henryka Levittouxa, lekarza i miłośnika sztuki. Dodatkowo do obrazu pozował dziewiętnastoletni siostrzeniec żony artysty, Antoni Serafiński.
Obraz będzie można oglądać od 12 listopada w Sali mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego. Wystawę wzbogacią szkice Jana Matejki, stanowiące studium postaci Mikołaja Kopernika, oraz karykatura przedstawiająca, w humorystyczny sposób, jakie warunki towarzyszyły tworzeniu dzieła. W Sali mieszczańskiej pojawi się także wielki ekran, na którym będzie wyświetlany film NASA ukazujący Słońce, które stanowi centralny punkt teorii Mikołaja Kopernika.
Wydarzenie towarzyszyć będzie Festiwalowi EnergaCAMERIMAGE. W okresie jego trwania, czyli do 18 listopada ekspozycja dostępna będzie bezpłatnie.
Kuratorem tej wyjątkowej wystawy jest Marek Żydowicz, a koordynatorkami projektu są Agnieszka Swoińska i Dominika Krawańska. Organizacja wystawy jest możliwa dzięki wsparciu zespołu Muzeum Okręgowego w Toruniu, a partnerem głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerami wystawy są Muzeum Okręgowe w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.
Staniek18:29, 27.10.2023
6 0
To chyba najpiękniejszy Polski obraz. Bank rozbity!! 18:29, 27.10.2023
Ooo! TAK18:48, 27.10.2023
5 0
Camerimage znowu robi nam wspaniałą niespodziankę. Zabieram całą rodzinę i idziemy. Dzięki Tumult! 18:48, 27.10.2023