Zamknij
Ważne

Nie żyje znana aktorka Teatru Horzycy. Zagrała w aż 85 spektaklach!

16:00, 23.10.2023
Skomentuj Archiwum DDToruń Archiwum DDToruń

Toruń i polska scena artystyczna straciły wyjątkową aktorkę. Wanda Ślęzak zmarła w wieku 89 lat. Na deskach toruńskiego teatru występowała w sumie cztery dekady.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Wanda Ślęzak rozpoczęła swoją karierę aktorską w 1957 roku, stawiając pierwsze kroki na deskach Teatru Popularnego w Grudziądzu. Jednak jej pasja i talent szybko znalazły uznanie, co zaowocowało przeprowadzką do Teatrów Dolnośląskich w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. Po kolejnym udanym sezonie artystyczna droga Wandy Ślęzak zaprowadziła ją do Torunia, gdzie miała swoją artystyczną przystań przez blisko 40 lat.

Podczas swojej długotrwałej kariery aktorskiej Wanda Ślęzak wcielała się w niezliczoną liczbę ról i kreacji. Jej umiejętności aktorskie, wyjątkowa osobowość oraz zaangażowanie na scenie zyskały uznanie zarówno w Toruniu, jak i w innych miastach Polski. Razem z zespołem Teatru Horzycy, tworzyła niesamowite spektakle, dostarczając niezapomnianych przeżyć widzom.

Wanda Ślęzak wniosła wyjątkowy wkład w polską kulturę teatralną i udział w życiu kulturalnym Torunia. Zagrała w aż 85 spektaklach, z czego 81 kreacje aktorskie stworzyła pod dachem Teatru Horzycy. 

Za swoją pracę i wkład w polską kulturę, Wanda Ślęzak została uhonorowana Brązowym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze w 2008 roku. To odznaczenie prestiżowe, honorujące najwybitniejsze postaci świata kultury lub postaci mające na tym polu szczególne zasługi. Wyróżnienie przyznaje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Grała i w filmach

Najważniejszą rolę w artystycznym życiu Wandy Ślęzak pełnił oczywiście teatr, ale torunianka jest znana również z ról telewizyjnych.  1996 roku wystąpiła w spektaklu telewizyjnym "Zaczarowane jezioro" w reżyserii Krystyny Meissner i Władysława Janickiego. Z kolei w 1998 i 2000 roku wystąpiła w serialu i filmie "Syzyfowe prace" Pawła Komorowskiego. 

Data pogrzebu Wandy Ślęzak nie została jeszcze podana do publicznej wiadomości.

Zobacz także:

(D.W.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CTTCTT

4 0

brzdziłaby się aktualnym stanem teatralnej lewicowej Anty-kultury

16:48, 23.10.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RozbawionyRozbawiony

0 2

CTT - prawicowy intelygent inaczej :D

19:15, 23.10.2023

Miłka Miłka

0 0

Kultury nie ma teraz żadnej, zostało tylko anty.

20:48, 31.10.2023


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle

co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca

zamknąć was!

16:35, 2025-07-04

Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle

W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.

Obserwator

16:13, 2025-07-04

Toruń | Co się działo w pod komendą policji?

Wow k.......wow

AskaTorunKujPom

14:58, 2025-07-04

Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle

Każdy kto nie brał karty w referendum do glosowania, ma jej krew na rękach. Definitywnie powinien zostać przerobiony na mydło, a politykom którzy do tego zachęcali, wydłubać oczy.

***** kolorowych

14:39, 2025-07-04

0%