Naukowy świat i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu straciły niezastąpioną postać. Dr hab. Joanna Uscka-Kowalkowska, profesor UMK i wybitna geografka oraz klimatolożka, zmarła w wieku zaledwie 51 lat. Jej śmierć jest ogromną stratą dla społeczności akademickiej oraz środowiska naukowego.
Prof. Joanna Uscka-Kowalkowska urodziła się w Wąbrzeźnie 16 listopada 1971 roku. Już w młodym wieku wykazywała się pasją do geografii, która stała się głównym celem jej życiowej drogi. Po zdaniu matury w 1990 roku podjęła studia geograficzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a stąd rozpoczęła się jej imponująca kariera naukowa.
Jej wkład w rozwijanie wiedzy naukowej był ogromny. Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr. hab. Gabriela Wójcika była pierwszym krokiem w jej badaniach nad zmiennością zachmurzenia w Toruniu. W 2003 roku Joanna Uscka-Kowalkowska uzyskała stopień doktora nauk o Ziemi, a w 2019 roku obroniła pracę habilitacyjną, której tematem była analiza bezpośredniego promieniowania słonecznego w Polsce w latach 1966-2010. To zaledwie niewielka część jej dorobku naukowego.
Prof. Uscka-Kowalkowska była autorką lub współautorką aż 125 publikacji, w tym dwóch książek i wielu artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych. Przez wiele lat angażowała się w życie naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Brała aktywny udział w pracach organizacyjnych Katedry Meteorologii i Klimatologii, m.in. w zakładaniu Obserwatorium Meteorologicznego UMK w Toruniu.
Kobieta zmarła 20 października. Śmierć prof. Joanny Uscka-Kowalkowskiej to nie tylko strata dla nauki, ale również dla wszystkich tych, którzy mieli przyjemność ją poznać. Jej działalność naukowa i społeczna zostawi niezatarte piętno w historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Ceremonia pożegnalna odbędzie się w środę (25 października). Rozpocznie się o godzinie 9:30 w kaplicy przy kościele pw. Św. Antoniego na Wrzosach (ul. Św. Antoniego 4), a msza święta zostanie odprawiona o godzinie 10:00. Po mszy profesor zostanie pochowana na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Owsianej w Toruniu (Wrzosy).
a co to16:49, 23.10.2023
geografka ....klimatolożka ?
a co to za neologizmy ?
Yektoyat17:15, 23.10.2023
ZA TO TA CO MA WIELU KOLEGOW CZUJE SIE BARDZO DOBRZE.
Kolejna zmiana na newralgicznym skrzyżowaniu
Kak wskazuje praktyka polskim kierowcom nie przeszkadzają nawet najlepiej zaprojektowane i zbudowane drogi i skrzyżowania w tym, żeby powodować wypadki. To nie skrzyżowania są newralgiczne, tylko kierowcy.
też kierowca
17:53, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca
zamknąć was!
16:35, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.
Obserwator
16:13, 2025-07-04
Toruń | Co się działo w pod komendą policji?
Wow k.......wow
AskaTorunKujPom
14:58, 2025-07-04