Wnętrza dwóch kaplic i kruchta - te obiekty mają być odrestaurowane przy wsparciu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Toruniowi przypadło 3,430 mln zł.
Rządowy Program Odbudowy Zabytków to wsparcie dla samorządów, które dzięki dodatkowym środkom mogą przywrócić dawny blask zabytkom. W ramach II edycji programu na ponad 3200 inwestycji przeznaczono blisko 1,8 mld zł.
Na liście znalazły się toruńskie zabytki. Jeden z projektów dotyczy konserwacji i restauracji kruchty północnej (Białej Kruchty) oraz wnętrza kaplic: Różańcowej i Ogrójcowej Kościoła p.w. Św. Jakuba w Toruniu.
- Wzniesiony w latach 1309-1368 kościół p.w. Św. Jakuba to najcenniejszy zabytek toruńskiego Nowego Miasta. Planowane przedsięwzięcie obejmuje prace konserwatorsko-restauratorskie kruchty północnej (tzw. białej) oraz wnętrza z wyposażeniem kaplic: Różańcowej i Ogrójcowej. Pracom poddane zostaną partie wnętrza ważne dla kościoła jako miejsca sprawowania liturgii, koncertów i obiegu turystycznego
- czytamy w miejskim newsletterze.
- Zarówno Kruchta Północna jak i Kaplica Ogrójcowa są elementami widocznymi od razu po wejściu na teren obiektu. Stopień ich zniszczenia wymaga niezwłocznego podjęcia prac by zahamować dalszą destrukcję zabytku - dodają urzędnicy.
Prace w Kruchcie północnej obejmować będą m.in: - usunięcie tynków renowacyjnych z cokołów i głuchych partii tynków, konserwację i odsolenie tynków cokołów, impregnację nadproży drewnianych oraz rekonstrukcję warstw malarskich. W Kaplicy Różańcowej wykonane będą z kolei konserwacje boazerii i marmoryzacje złoceń oraz obrazów i srebrnych wot.
Jeśli chodzi o Kaplicę Ogrójcową to tam wykonana zostanie dokumentacja fotograficzna i badania odkrywkowe sondujące. Poza tym zaplanowano tam również m.in. konserwację tynków. odsłonięcie polichromii i uzupełnienie ubytków w tynkach i pobiałach. Naprawione zostaną również drewniane drzwi.
dziś12:57, 09.10.2023
Grzegorz Braun w Toruniu....godz 12:00 pod Pomnikiem Kopernika
POL13:01, 09.10.2023
Grzegorz Braun w Toruniu....godz 12:00 pod Pomnikiem Kopernika .....
Czy tym razem Media Gadzinowe też przemilczą tę wizytę z...Konfederacji Korony Polskiej ?
Tadek 16:47, 09.10.2023
Pisowcy w akcji propagandowej :) kartoniki z dotacjami :)
mieeetek 06:45, 10.10.2023
to większych potrzeb już nie ma?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolejna zmiana na newralgicznym skrzyżowaniu
Kak wskazuje praktyka polskim kierowcom nie przeszkadzają nawet najlepiej zaprojektowane i zbudowane drogi i skrzyżowania w tym, żeby powodować wypadki. To nie skrzyżowania są newralgiczne, tylko kierowcy.
też kierowca
17:53, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca
zamknąć was!
16:35, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.
Obserwator
16:13, 2025-07-04
Toruń | Co się działo w pod komendą policji?
Wow k.......wow
AskaTorunKujPom
14:58, 2025-07-04