Zamknij

Chciał spłacić długi budżetem obywatelskim. Jakie projekty odrzucono i dlaczego?

Weronika PolichnowskaWeronika Polichnowska 06:00, 28.08.2023 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Pisaliśmy już o projektach z budżetu obywatelskiego na rok 2024 w Toruniu. Na wstępną listę trafiło 125 projektów jednak 30 zostało odrzuconych. Dlaczego?

Urząd Miasta podaje, że 2 projekty obejmujące zadania już realizowane lub zaplanowane,1 projekt wycofany przez autora, a jeszcze jeden połączony został z innym projektem.

[ZT]47188[/ZT]

Kilka z nich odrzucono z powodu braku możliwość zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego. W innych przypadkach koszty przekraczały dostępny budżet. Na liście odrzuconych projektów pojawiło jednak się kilka intrygujących propozycji. 

Pojawił się pomysł, aby za pomocą za pomocą środków z budżetu obywatelskiego nadpłacić kredyty zaciągnięte przez miasto w bankach komercyjnych. Został on zaproponowany na listę projektów ogólnomiejskich pod nazwą "Mniejszy dług Lepsza Przyszłość" i apelował o sumę pół miliona złotych. Według projektu miało by to dać mieszkańcom wpływ na decyzje dotyczące finansów miasta oraz zyskaliby większą świadomość w zakresie zarządzania finansami publicznymi. 

- Spłata długu nie stanowi wydatku budżetu miasta (jest to rozchód, a nie wydatek). W związku z powyższym nie może być realizowana w procedurze budżetu obywatelskiego

- czytamy w uzasadnieniu odrzucenia projektu. 

Kolejne projekty jak "Wreszcie ciszej na Galona – wymiana nawierzchni na dziedzińcu bloku przy ul. Galona na nieemitującą hałasu kostkę betonową z mikrofazą" zaproponowany na Podgórzu lub "Projekt Manhattna" polegający na wymianie ogrodzenia na targowisku na Rubinkowie, zostały obrzucone bo miasto nie jest zarządcą terenu. W przypadku Podgórza głośna kostka znajduje się na terenie spółdzielni mieszkaniowej, a o konserwację targowiska na Rubinkowie to zadanie dzierżawcy i to do nich powinno zgłosić się taki pomysły. 

Podobnie sytuacja miała się z projektem. "Uporządkowanie lasu przy osiedlu Harmonia na Jarze". Wskazany teren nie tylko należy do Lasów Państwowych, ale również utrzymanie należy do zadań statutowych tej jednostki.

Jeszcze inni chcieli ozdobić miasto takimi projektami jak "Toruń jak Wrocław, figurki żab atrakcja dla dzieci i dorosłych". Uzasadnienie wskazuje na opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który twierdzi, że w Zespole Staromiejskim Torunia małej architektury jest wystarczająco, z tendencją do nadmierności.

Ciekawe uzasadnienie odrzucenia znalazło się pod projektem "Kompleksowe zagospodarowanie skweru Czapli/Tataraków/Łączna" zaproponowanym na Stawkach. W uzasadnieniu czytamy:

- Na wskazanym terenie brak zgody społecznej co do sposobu dalszego zagospodarowania. Jesienią 2023 r. odbędą się  konsultacje społeczne, w ramach których mieszkańcy będą rozmawiać o aktualnych potrzebach związanych z tym terenem. Ewentualne projekty będą mogły być poddawane pod głosowanie po przeprowadzeniu konsultacji.

Odrzucenie projektu jest efektem braku jednomyślności i decyzja o jego dalszym będzie mogła zostać podjęta później. Ale czy tym samym nie byłoby uczciwiej włączyć projekt na listę i dać możliwość zagłosowania na niego? 

Jednak do 25 sierpnia mieszkańcy mogą składać do Prezydenta Miasta Torunia odwołania od propozycji zawartych na liście. Można je składać pisemnie, na adres: Prezydent Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń lub elektronicznie przez skrytkę UMT na ePUAP: /UMTorun/skrytka- elektronicznie na adres: [email protected]. Całą listę odrzuconych projektów znajdziecie tutaj

Rozpatrywanie odwołań i publikacja ostatecznych list nastąpi w terminie do 08 września. Głosowanie zaplanowano na okres od 23 września do 02 października. 

Zobacz także: 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

BłędyBłędy

3 0

Autorka popełniła błędy gramatyczne. Wstyd! 11:11, 28.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mam dość Łysegomam dość Łysego

3 1

Proponuje projekt przesiedlenia prezydenta miasta wraz z rodziną na Madagaskar--odpocznie sobie Michał w ciepełku i nie bedzie juz wiecej utrudniać życia Polakom... Sam dorzucę kasiurke na taka akcję--bo szczerze te projektty beznadziejne.. 19:03, 28.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ahmedahmed

1 0

a my z bratem i kolegi chcieć wypożyczalnie kozów ale nie umieć napisać 22:30, 28.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecTRNMieszkaniecTRN

1 0

"Kompleksowe zagospodarowanie skweru Czapli/Tataraków/Łączna" Warto głośno powiedzieć, że jest "brak zgody społecznej" tylko jednej pani (celowo z małej litery) powiązanej z pis, która od samego początku robi problemy. Warto również zaznaczyć, że pani nielegalnie zapożyczyła sobie teren miejski pod rabatę kwiatową. 08:29, 29.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%