Zakończyła się 14. edycja Bella Skyway Festival. Jakie pozostawiła po sobie wrażenia? Prezentujemy subiektywny ranking minionej imprezy.
W tym roku festiwal trwał 5 dni i miał bardziej otwartą formułę. Tylko jedna strefa była płatna, a pozostałe atrakcje były dostępne dla każdego. Przez taki, a nie inny charakter imprezy instalacje były bardziej rozrzucone po Zespole Staromiejskim. Żeby obejrzeć wszystkie, trzeba było poświęcić więcej czasu i trochę się nachodzić.
Atrakcją, która w tym roku skradła najwięcej serc, był Grand Mix in Toruń, czyli instalacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego. Ujrzeliśmy tam śpiewające portrety Mikołaja Kopernika, Marszałka Piłsudskiego czy Poli Negri. Zgromadzone pod nią osoby nie tylko oglądały przygotowany mapping postaci, ale również chętnie dołączały do śpiewania.
Problematyczna okazała się z kolei atrakcja ARstronomy na strefie płatnej. Do jej odpalenia trzeba było użyć kodu QR znajdującego się na tablicach informacyjnych. Wokół nich było sporo osób, wszyscy rzucali cień na oświetlony kod QR, przez co ciężko było go zeskanować.
Sam pomysł użycia rozszerzonej rzeczywistości był ciekawy, jak najbardziej wpisywał się w obchody 550 urodzin Mikołaja Kopernika, ale brakowało klimatu festiwalu światła.
Festiwal z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Co za tym idzie, wokół terenu festiwalowego pojawiają się stoiska z gadżetami nawiązującymi do imprezy. Pojawiły się głosy, że świecące atrakcje na stoiskach bardziej rzucały się w oczy niż przygotowane instalacje.
A wy jak oceniacie tegoroczną edycję? Co podobało się wam najbardziej, a co najmniej?
[FOTORELACJA]9389[/FOTORELACJA]
Fajna impreza16:06, 21.08.2023
Czytam, że profesor Chmielewski, profesorka( żart) Blaszkiewicz, profesor ( żart) Organek oceniają negatywnie. A jeśli oni to cały Toruń. Megalomania niekompetencji.
Sky jest wydarzenie popularnym, a nie wysokiej kultury i jak ktoś tego nie rozumie to go unieważniam jako profesora w imieniu profesora ( żart ) Tuka.
A poważnie to ci ludzie już szkodzą staraniom Torunia o Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury więc nie są godni uwagi TORUNIAN!
znak bestii05:43, 22.08.2023
Kłopot z kodem QR, następnym razem zrobić imprezę tylko dla zaszczepionych i z wszytym chipem w dłoni i nie będzie problemu.
A08:18, 22.08.2023
Wg mnie ładny pokaz był na bramie mostowej.
Torunianka10:06, 22.08.2023
śpiewające głowy na urzędzie marszałkowskim to szczyt kiczu:((( taką aplikacją do ruszania ustami to dzieciaki się bawiły jakieś 3-4 lata temu hahaha
uaa10:58, 22.08.2023
Toruniowi w komentarzach zawsze zle, zawsze za malo, zawze nie tak. niewazne czego dotyczy artykulu. wszyscy i tak narzekaja.
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca
zamknąć was!
16:35, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.
Obserwator
16:13, 2025-07-04
Toruń | Co się działo w pod komendą policji?
Wow k.......wow
AskaTorunKujPom
14:58, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
Każdy kto nie brał karty w referendum do glosowania, ma jej krew na rękach. Definitywnie powinien zostać przerobiony na mydło, a politykom którzy do tego zachęcali, wydłubać oczy.
***** kolorowych
14:39, 2025-07-04