Już wkrótce w Toruniu kolejna duża impreza kulturalna. Co zobaczymy na tegorocznym Festiwalu Światła? Przygotowaliśmy listę wszystkich atrakcji, które pojawią się w naszym mieście.
Bella Skyway to już tradycja, a jego organizatorami są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, a jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
Tegoroczny Festiwal Światła Bella Skyway będzie w większości bezpłatny. Organizatorzy zdecydowali, że to powrót do formuły sprzed pandemii, czyli tak lubianego, otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia. W tym roku Skyway rozpocznie się 15 i potrwa do 19 sierpnia. Będzie skierowany w stronę obchodów 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma związanego z Toruniem. Wpisze się w Rok Kopernikański, a jego myśl przewodnia będzie związana z ideą kopernikańską.
Disney100 (Collegium Maximum)
Po raz drugi w historii toruńskiego festiwalu światła partnerem wydarzenia będzie najbardziej rozpoznawalny twórca filmów animowanych na świecie! Główną atrakcją tegorocznego Bella Skyway Festival będzie niezwykły mapping stworzony z okazji stulecia istnienia Disneya. Magiczny mapping stworzony zostanie przez portugalskich artystów z grupy Ocubo – jednych z najlepszych na świecie specjalistów od projekcji 3D.
ARstronomy (Fontanna Cosmopolis)
Wyobraź sobie, że stoisz w pięknym parku, otoczonym drzewami i bujną zielenią. Słońce zaszło, a niebo jest ciemne. Wyciągasz smartfon i otwierasz aplikację. Nagle niebo ożywa niesamowitym pokazem kolorów i świateł. Jakbyś oglądał pokaz sztucznych ogni, ale zamiast eksplozji widzisz konstelacje i planety ożywające na twoich oczach. Gdy poruszasz telefonem, konstelacje wydają się podążać za Twoimi ruchami. Możesz powiększać i pomniejszać, aby dokładniej przyjrzeć się planetom i gwiazdom. Ścieżka dźwiękowa, która towarzyszy temu doświadczeniu, dodaje magicznej atmosfery, sprawiając, że poczujesz się, jakbyś naprawdę odkrywał wszechświat. Najlepsza część? Nie jesteś sam. Wszyscy wokół ciebie doświadczają tego samego i możesz podzielić się z nimi swoim podekscytowaniem. To doświadczenie rzeczywistości rozszerzonej łączy ludzi w wyjątkowy i niezapomniany sposób.
Grand Mix in Toruń (Urząd Marszałkowski)
Specjalnie przygotowana instalacja w formie mappingu 3D poświęcona ważnym postaciom, powiązanym z regionem Kujaw i Pomorza. Wśród znamienitych osobowości z pewnością rozpoznacie twarze wybitnych artystów: Fryderyka Chopina, Poli Negri czy Charlie Chaplina. Nie zabraknie oczywiście najsłynniejszego polskiego astronoma ‒ Mikołaja Kopernika. Oprócz niego w mappingu wykorzystana zostaną również inne postacie historyczne, które na przestrzeni dziejów miały związki z obecnym województwem, takie jak królowie Polski Jan Olbracht, Władysław Łokietek oraz Kazimierz Wielki, a także słynny francuski cesarz Napoleon Bonaparte.Mapping wyświetlany ma fasadzie Urzędu Marszałkowskiego wykonany jest w specjalnej technice, za sprawą której portrety słynnych postaci ożyją i wykonają dla zebranych na Placu Teatralnym widzów niespotykane muzyczne show. Nikt wcześniej nie miał okazji zobaczyć wybitnego toruńskiego astronoma śpiewającego i tańczącego do piosenki Starman – David’a Bowie’ego; czy Poli Negri kierującej płomienne wyznanie skierowane do Charliego Chaplina, dzięki słowom piosenki Czerwone Korale.
Super Kopernik (CKK Jordanki)
„Super Kopernik” to instalacja stworzona z myślą o obchodach 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wideomural opowiadać będzie w intrygujący sposób historię życia i dokonań słynnego astronoma. Wideoart wyświetlany w przestrzeni publicznej to nieoczywista forma przekazywania wiedzy historycznej. Ale właśnie w tym tkwi moc przekazu wideoartu „Super Kopernik”. Każdy z nas wie, że to właśnie toruński astronom „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Ale co jeszcze wiemy o naszym rodaku?Twórcy wideomuralu „Super Kopernik” stawią sobie za zadanie upowszechnienie wiedzy nie tylko na temat Kopernikach, ale i samego Torunia i jego pięknej starówki, która stanowi miejsce organizacji festiwalu. W powstanie wideomuralu „Super Kopernik” zaangażowani są toruńscy twórcy, którzy przy pracy nad instalacją będą czerpać z wiedzy i dokumentów historycznych, jakie o Koperniku zgromadzono w jego rodzinnym Toruniu.
Iluminacja: Tramwaj (Szosa Chełmińska)
Specjalnie przygotowana instalacja w formie świetlnej aranżacji, wykorzystywać będzie oświetlenie zewnętrzne RGB, za sprawą którego zabytkowy tramwaj ustawiony na torowisku rozbłyśnie żywymi kolorami przyciągającymi wzrok przechodniów.
Iluminacja: Urząd Miasta Torunia
Specjalnie przygotowana instalacja w formie świetlnej aranżacji, wykorzystywać będzie oświetlenie zewnętrzne RGB, za sprawą którego fasada budynku Urzędu Miasta Torunia rozbłyśnie żywymi kolorami przyciągającymi wzrok przechodniów.
Iluminacja: ulica Chełmińska
Specjalnie przygotowana instalacja w formie świetlnej aranżacji, wykorzystywać będzie oświetlenie zewnętrzne RGB, za sprawą którego fasady kamienic przy ulicy Chełmińskiej rozbłysną żywymi kolorami przyciągającymi wzrok przechodniów.
Mgławica baniek (Piernikowe Miasteczko)
„Niektórzy ludzie żyją w świecie marzeń. Inni – patrzą na rzeczywistość. Są też tacy, którzy zamieniają jedno w drugie”. Amerykański sportowiec Douglas Everett trafnie podzielił ludzi na tych, którzy bujają w obłokach i tych, którzy twardo stąpają po ziemi. Przy tym wszystkim nie zapomniał wymienić nas – osób, które potrafią przemienić zwykłą codzienność w krainę marzeń.
Dla chemików bańka mydlana to po prostu błonka powstająca z mieszaniny wody z mydłem. Dla artystów, to symbol ulotności, który w swoich obrazach przedstawiał Jacob van Loo. Jednak dla dziecka to coś więcej niż okrągła forma w transparentnych multikolorach. To nieodkryta tajemnica, fascynujące zjawisko i szczypta magii przeniesiona do rzeczywistości. Bańki mydlane od zawsze towarzyszą marzycielom. To namacalny dowód na to, że świat fantazji naprawdę istnieje! Jesteśmy pewni, że nawet sam Mikołaj Kopernik dostrzegał w nich Krainę Czarów zamkniętą w przejrzystej kapsule.
Zabawa bańkami buduje wyobraźnię, inspiruje i motywuje do odkrywania nowych, nieznanych doznań. ,,Jak powstają bańki mydlane? Czy wchodząc do środka bańkowego świata, znajdziemy chwilę wytchnienia? Czy to jedynie efekt iryzacji, a może kraina sennych marzeń, w której ukryte są wolność i natura? W świecie cyfryzacji i nowoczesnych technologii tak trudno dostrzec i docenić prawdziwą wartość ukrytą w prostocie. Takie właśnie są bańki mydlane – proste, a zarazem niezwykłe. Nieskomplikowane i naturalne, a jednocześnie tak bardzo fascynujące.
Zabawa bańkami to aktywność, którą akceptuje Matka Ziemia. Atrakcja, która jest bezpieczna zarówno dla ludzkości, jak i środowiska. To inspiracja do dbania o naszą zieloną planetę i promowanie zabaw, które świetnie ,,radzą sobie’’ bez tworzyw sztucznych i substancji chemicznych, negatywnie wpływających na stan i funkcjonowanie środowiska naturalnego.
Łąka Marzeń (Ruiny Podominikańskie)
„Łąka marzeń” to kolorowa instalacja przedstawiająca kilkaset kwiatów wykonanych z plastikowych butelek pozyskanych drogą recyklingu. Artystka tworząc magiczną łąkę wprowadza widza w świat dziecięcych marzeń, przywołuje miłe wspomnienia kontaktu z naturą. Jednakże barwny projekt skrywa też przykrą prawdę o naszej planecie – butelki potrzebne do jego wykonania zostały zebrane w bardzo krótkim czasie przez rodzinę i znajomych artystki. Instalacja skłania zatem do refleksji nad koniecznością ograniczenia produkcji plastiku, by przyszłe pokolenia mogły się cieszyć prawdziwą przyrodą, a nie sztucznie wykreowaną.
Bella Young Graphic Design Award (Małe Garbary 15)
Toruński festiwal światła od samego początku współpracuje nie tylko z artystami o światowej renomie, ale również z lokalnymi i młodymi artystami, dając im tym samym szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i zaistnienie w świecie sztuki. To dzięki Bella Skyway Festival toruńscy artyści pokazują się na podobnych imprezach w Singapurze czy Jerozolimie. Konkurs „Bella Young Graphic Design Award” daje młodym twórcom specjalizującym się w designie, rysunku i projektowaniu graficznym szansę zaprezentowania swoich umiejętności.
Twórcy mieli za zadanie stworzenie projektów wzorniczych, inspirowanych motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu: „Marzyciele z zielonej planety”, odnoszących się do patrona roku 2023 – Mikołaja Kopernika oraz ekologii. Instalacja prezentuje prace 10-ciu finalistów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu, w którym to publiczność festiwalowa zdecyduje o przyznaniu nagrody.
Gwiazda Kopernik (Teatr Baj Pomorski)
Gwiazda Kopernik to widowisko oparte o fantastyczne animacje ukazujące planety, które obserwował Mikołaj Kopernik oraz pozasłoneczne światy, które w jakiś sposób (np. poprzez nazewnictwo) związane są z postacią i dziełem naszego największego uczonego rodem z Torunia. Całość wzbogacona jest o narrację i ścieżkę muzyczną. Autorami są znani i cenieni popularyzatorzy astronomii, twórcy programów radiowych i telewizyjnych, animatorzy imprez poświęconych wiedzy o Wszechświecie: Piotr Majewski - radiowiec, Mistrz Mowy Polskiej oraz Jerzy Rafalski - astronom z Planetarium Toruń, autor książek. Obaj od lat prowadzą dwutygodnik „Radio Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK.
Iuminacja: Młodzieżowy Dom Kultury (Ulica Przedzamcze)
Specjalnie przygotowana instalacja w formie świetlnej aranżacji, wykorzystywać będzie oświetlenie zewnętrzne RGB, za sprawą którego fasada budynku Młodzieżowego Domu Kultury rozbłyśnie żywymi kolorami przyciągającymi wzrok przechodniów.
luminacja: Kamienica przy ulicy Przedzamcze 12
Specjalnie przygotowana instalacja w formie świetlnej aranżacji, wykorzystywać będzie oświetlenie zewnętrzne RGB, za sprawą którego fasada jednej z toruńskich kamienic przy ulicy Przedzamcze rozbłyśnie żywymi kolorami przyciągającymi wzrok przechodniów.
Monad. Energia Wszechświata (Fosa Zamku Krzyżackiego)
Przez wieki krąg miał wiele znaczeń dla ludzkości. Pitagoras nazwał koło - „monadą” najdoskonalszą z form twórczych, bez początku i końca. Całość, nieskończoność, wieczność, zjednoczenie. Koło postrzegane jako aureola, element ducha, jednoczy elementy życia: ogień, powietrze, wodę i ziemię, stając się symbolem czasu, wiecznego ruchu życia. Narodziny, życie, śmierć i odrodzenie – gigantyczny rytm wszechświata.
Widziany w kontekście ostatnich wydarzeń na świecie, Monad zaprasza widzów do inspirującego i podnoszącego na duchu doświadczenia zachwytu i refleksji nad życiem i naszą szansą na nowy początek.
Brama Czasu (Brama Mostowa)
Brama czasu to intrygująca instalacja artystyczna wykorzystująca mapping 3D, która przekształca bramę mostową w portal do innej rzeczywistości, zapraszając widza do podróży w czasie i przestrzeni. Gra świateł, animacje 3D i muzyka tworzą piękny spektakl, pobudzając refleksję nad przemijaniem i ulotnością. Instalacja nawiązuje również do ekologii, skłaniając widzów do zastanowienia się nad wpływem na środowisko i koniecznością ochrony naszej planety.
Pink Mirage (ulica Ciasna)
Pink Mirage to zapierająca dech w piersiach instalacja artystyczna, która przenosi widzów w magiczny świat barw i światła. Ta intrygująca kompozycja składa się z zestawu kolorowych, świecących chmur, które unoszą się w przestrzeni, tworząc niezwykłe i hipnotyzujące widowisko. Pink Mirage to instalacja, która zaprasza widza do oderwania się od codzienności i zanurzenia się w świat kolorów, światła i dźwięku. To artystyczne doświadczenie, które zachwyca i inspiruje, pobudzając wyobraźnię i emocje każdego, kto ma okazję wędrować wśród tych magicznych, świecących chmur.
Iluminacja: Ratusz Staromiejski
Specjalnie przygotowana instalacja w formie świetlnej aranżacji, wykorzystywać będzie oświetlenie zewnętrzne RGB, za sprawą którego budynek Ratusza Staromiejskiego rozbłyśnie żywymi kolorami przyciągającymi wzrok przechodniów.
Misterium Słońca (Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego)
Misterium Słońca - to instalacja świetlna o średnicy 5 metrów. Ze względu na jubileusz 550 urodzin Mikołaja Kopernika, instalacja bezpośrednio nawiązuje do idei heliocentrycznej. Ale też można postrzegać ją szerzej. Odnosi się bowiem do kultu słońca - heliolatrii, systemu najbardziej rozpoznawalnego na całym świecie. Słońce uważane jest jako prasiła twórcza, która warunkuje życie na Ziemi. Odnosi się do nieskończoności, energii i ciepła. Jest symbolem światła, ognia, prawdy, wiedzy, oświecenia, mądrości i chwały od czasów starożytnych po dziś dzień. Słońce kojarzone jest z płodnością, sprawiedliwością, ale też ze starożytnymi religiami m.in. chrześcijaństwem, w którym symbol krzyża był pierwotnym świętym znakiem solarnym, a dosłownym artefaktem formy jest monstrancja. Dziś światło słoneczne łączy się z życiem, radością i szczęściem, ale też z efektem cieplarnianym, do którego sami doprowadziliśmy.
Instalacja prezentowana będzie na dziedzińcu Starego Ratusza w Toruniu, stając się symbolicznym centrum wszechświata. Podczas Festiwalu Bella Skyway, będzie prezentowana wraz z wizualizacją.
Sol (Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski)
Sol to instalacja świetlna, do której inspiracją stało się zjawisko zaćmienia Słońca - niegdyś wzbudzające przerażenie - dziś zaś estetyczne przeżycie. W pracy zatrzymany został moment wyłaniania się tarczy słonecznej z cienia – przebudzenie. Praca została zrealizowana dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Esencja świata (Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski)
Każda osoba powinna żyć w pełnej harmonii ze swoimi żywiołami, które dają jej siły do działania. Instalacja jest refleksją na temat harmonii człowieka z całym światem, czyli z pięcioma żywiołami, które są częścią wszystkiego we wszechświecie.
Symbioza odpadków (Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski)
Praca pod tytułem „Symbioza odpadków”, stanowiąca uproszczony w formie widok w głąb oceanu ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na wyniszczającą działalność człowieka w dobie konsumpcjonizmu, co wpływa bezpośrednio na nadal eskalujący problem z zanieczyszczeniem mórz i oceanów.
„Symbioza odpadków” jest „oknem” do tego co na co dzień jest ciężkie do ujrzenia przez ludzi mieszkających w miastach i jest ostrzeżeniem, jak również momentem na refleksje nad tym jak kolektywnie zaśmiecamy miejsce, w którym żyjemy.
999 (Dolina Marzeń)
Wszyscy jesteśmy marzycielami, a każde życzenie, bez względu na swoją wielkość, ma moc przemiany i może wprowadzić pozytywne zmiany w naszym życiu. W kulturze Japonii, symbolem pomyślności są żurawie, które uznawane za ptaki szczęścia mogą pomóc w osiąganiu marzeń. Według tradycji, osoba, która złoży 1000 żurawi z origami, otrzyma możliwość spełnienia swojego najskrytszego życzenia.
Instalacja “999” nawiązując do kultury japońskiej, podkreśla pilną potrzebę działania na rzecz ochrony środowiska i staje się apelem do podejmowania działań na rzecz Ziemi - naszego wspólnego dobra. Wzlatujące żurawie ukazują, że nadszedł czas, by podnieść nasze marzenia o ochronie środowiska na wyższy poziom. To zaproszenie do zaangażowania się, by wspólnie podjąć wyzwanie, które postawiła przed nami sama Ziemia - wyzwanie przemiany i pielęgnowania naszej planety tak, aby była ona miejscem pełnym życia, harmonii i piękna. Każdy, kto stanie przed naszą instalacją, powinien poczuć, że ma moc wpływu na przyszłość Ziemi i dołożyć swojego symbolicznego “żurawia” w ochronę środowiska. Matka Ziemia tak bardzo czeka na brakującego tysięcznego ptaka, by spełnić swe największe marzenie
Iluminacja: Statek (Dolina Marzeń)
Specjalnie przygotowana instalacja w formie świetlnej aranżacji, wykorzystywać będzie oświetlenie zewnętrzne RGB, za sprawą którego magiczny Statek osiadły w Dolinie Marzeń rozbłyśnie żywymi kolorami przyciągającymi wzrok przechodniów.
Animals (Dolina Marzeń)
ANIMALS to interaktywna instalacja land-artowa podkreślająca piękno natury, a dokładniej oczu zwierząt żyjących zarówno nad ziemią, jak i w wodzie. Ormiański fotograf Suren Manvelyan stworzył imponującą kolekcję zdjęć oczu zwierząt w wysokiej rozdzielczości, a materiał ten posłużył czeskiemu innowatorowi Ivo Oplowi jako podstawa do stworzenia tej interaktywnej instalacji. Odwiedzający mogą obserwować na ponad 40 urządzeniach oczy 16 gatunków zwierząt, takich jak: Kajman, Szympans, Muflon, Kruk, Danio pręgowany. Podobnie jak w prawdziwym życiu, zwierzęta są wrażliwe na rozproszenie uwagi i ukryją się, jeśli nie będziesz wystarczająco cicho. Niektóre są bardziej nieśmiałe, inne mogą przejść w tryb ofensywny. Ale nie martw się, nie gryzą. Cała instalacja składa się z 40 smartfonów z recyklingu.
Iluminacja mostu im. Piłsudskiego
Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego stanie się jednym z największych aktorów 14. Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu, dynamicznie zmieniającemu się oświetleniu, architektoniczne detale konstrukcji mostu zostaną nim podkreślone. Włączenie do mapy festiwalowej mostu drogowego ma sprawić, iż publiczność zagości i ożywi nadwiślańskie bulwary, które zapewne staną się jednym z kluczowych miejsc spotkań.
mieeetek 20:53, 05.08.2023
a bulwary rozkopane.. 20:53, 05.08.2023
Staszek 08:13, 06.08.2023
W Grudziądzu pokazy świateł były za darmo. 08:13, 06.08.2023
ekolog16:24, 06.08.2023
ile to prądu zostanie zmarnowane, tyle pieniędzy w błoto a CO2 w atmosferę... Lepiej by nam dali te pieniądze na ratowanie rysia, wilka czy coś równie potrzebnego nam.. 16:24, 06.08.2023
Remek22:00, 06.08.2023
Weźcie najpierw bulwar zróbcie a nie korki na pół miasta będą dziękujemy Michałkowi starczy już tych światełek w Toruniu 22:00, 06.08.2023
Toruniak00:09, 07.08.2023
To wszystko już takie wtórne i mówiąc szczerze nudne. Grosza nie zapłacę, a po nocy nie będę się potykał wśród gawiedzi z prowincji. 00:09, 07.08.2023
ekolożka08:29, 07.08.2023
"Włączenie do mapy festiwalowej mostu drogowego ma sprawić, iż publiczność zagości i ożywi nadwiślańskie bulwary, które zapewne staną się jednym z kluczowych miejsc spotkań." Te rozkopane/zniszczone Bulwary czy te zarośnięte i zaśmiecone od strony Laby ? 08:29, 07.08.2023
Morfeusz 13:40, 06.08.2023
0 5
Mamy gdzieś twoje bulwary Mieeeetek 😂😂😂 13:40, 06.08.2023