Radni ustalili nowe zasady przyznawania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy toruńskich zabytkach. Co się zmieniło?
Decyzję podjęto w czwartek (17 listopada) podczas sesji Rady Miasta Torunia. Poprzednia uchwała w tej sprawie obowiązywała od października 2018 roku. Czas było ją zmienić.
- Powodem do wprowadzenia zmian są głównie problemy z zachowaniem dotychczasowego terminu. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków realizuje coraz większą liczbę zadań. Bardzo często rozliczenie dotacji na rok bieżący nakłada się z rozpatrywaniem wniosków na rok następny. Biuro ma obowiązek wezwania do uzupełnienia wniosków w terminie 7 dni, a – jak pokazuje życie – przesyłki zawierające wezwania wielokrotnie nie są odbierane przez adresatów lub są odbierane z opóźnieniem
- czytamy w miejskim newsletterze.
Zmiany dotyczą więc przede wszystkim wydłużenia terminu rozpatrywania wniosków przez komisję. Wcześniej prezydent Torunia miał 60 dni na przedstawienie Radzie Miasta oceny wniosków w formie uchwały. Teraz będzie miał na to 30 dni więcej.
Ja informuje toruński magistrat, w załączniku do uchwały informującej o przyznanych dotacjach, zostanie podany od teraz stosunek procentowy każdej z przyznanych dotacji do kosztów całkowitych dotowanych zadań.
- W przypadku zmniejszenia zakresu prac realizowanych przez beneficjentów, otrzymają oni dofinansowanie tylko, gdy zachowany zostanie udział procentowy środków gminnych w stosunku do kosztów całkowitych zadania - dodają urzędnicy.
Beneficjenci będą musieli też podjąć decyzję o przyjęciu dotacji w ciągu 14 dni od chwili otrzymania projektu umowy.
Mieszkańcy wyjdą na ulice! Mówią: nie chcemy...
Każdy, kto przyjeżdża do Torunia dziwi się, że miasto wydaje im się mniejsze niż się wydawało. Jak ma się wydawać, skoro urzędnicy ciągle pozwalali tylko na 2-3 piętra na drogich działkach. Potem cena za metr zwala z nóg. Rzeszów, Olsztyn, Bydgoszcz i inne miasta nie boją się mieć nowoczesnych biurowców, wysokich budynków, a przy tym znajdują miejsce na parki i zieleń. W Toruniu jakaś dziwna grupa PSEUDOEKOHEJTERÓW próbuje zabokować każdą budowę - sprawdźcie kto ich finansuje.
Ekozboki-pseudo
11:17, 2025-05-24
Mieszkańcy wyjdą na ulice! Mówią: nie chcemy...
Kilkoro mieszkańców, którym nigdy nie zależało na tym żeby ten teren był przynajmniej czysty. Od zawsze chwasty i pełno pijaków. Do tego zapraszam do zobaczenia ile tam śmieci. Tym protestującym nie zależy wcale na tym terenie zielska. Dziwna ustawka, a mieszkańcy Torunia chcą wieżowców i pokaże to każde referendum i ankieta. W 200 tys. mieście ludzie nie chcą być na wsi.
Rubinkowiak
10:41, 2025-05-24
Michelsen, Dudek i Sajfutdinow show! Toruń miażdży GKM
Dobrze że ciebie panie jedaktor coś nie zmiażdżyło !!!
Toruniak
09:48, 2025-05-24
Mieszkańcy wyjdą na ulice! Mówią: nie chcemy...
codziennie mieszkańcy wychodzą na ulicę i nic z tego nie wynika🤠🤠🤠🤠🤠🤠
wwwwwwwwwwwww
07:10, 2025-05-24
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz