Zamknij

Toruń: marszałek wręczył umowy. Chodzi o dofinansowanie na projekty na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego

16:00, 08.08.2020 ddtorun.pl
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

Toruń: marszałek wręczył umowy. Chodzi o dofinansowanie na projekty na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego

6,5 miliona złotych ? tyle wynosi tegoroczne wsparcie samorządu województwa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Dotacje pozwolą na przeprowadzenie 186 przedsięwzięć rewitalizacyjnych i konserwatorskich w całym regionie. W muzeum etnograficznym w Toruniu marszałek Piotr Całbecki wręczył umowy o dofinansowanie projektów.

- Efekty naszego wieloletniego programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces ? podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wśród wybranych do dofinansowania zadań są głównie prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, a także w kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i gmachach szkół.

Wsparcie umożliwi m.in. dokończenie remontu dawnego pałacu Pląskowskich w Czarnem (powiat lipnowski), w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa. To późnoklasycystyczny dwór z połowy XIX wieku.

 Blask odzyskuje również Dom pod Kapturem w Golubiu-Dobrzyniu. Wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku, prawdopodobnie jako karczma i zajazd, jest wizytówką miasta i jedynym zachowanym tego typu budynkiem w zabudowie rynku. Obecnie mieści się w nim punkt informacji turystycznej. Wsparcie z budżetu województwa pozwoli na remont dachu, w tym wymianę stropów i montaż nowej dachówki wykonanej na wzór pierwotnej.

Inny z projektów dotyczy konserwacji polichromii ściennych w neoklasycystycznym dworku w Karolewie (powiat grudziądzki). Wielobarwne kompozycje, które zdobią wnętrza obiektu, powstały na przełomie XIX i XX wieku. Zarządca odrestauruje też okna i okiennice.

Dawną świetność odzyskają wykonane z drewna, bogato zdobione stalle w kościele parafialnym św. Hieronima w Raciążku (powiat aleksandrowski). Pochodzące z 1630 roku manierystyczne ławy zostaną odnowione i odpowiednio zakonserwowane.

Kościół św. Jakuba Większego Apostoła w Mogilnie, wybudowany w 1511 roku, to cenny zabytek architektury gotyckiej. Wsparcie umożliwi odnowienie elewacji, wymianę zniszczonych cegieł, uzupełnienie ubytków oraz usunięcie z muru glonów i porostów.

[ALERT]1596716780373[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

michałkomichałko

4 0

Jak ten marszałeczek ma zawsze te rączki złożone ,prawie jak święty? Chyba jeszcze doczeka się ślubu kościelnego, jak Jacek Kurski? 15:37, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%