Zamek Dybowski przetrwał wojny szwedzkie, jego mury wytrzymały ataki wrogich wojsk i inne zawieruchy dziejowe. Pomimo przeciwności losu i wielu niesprzyjających warunków udało się znaleźć grupę zapaleńców, gotowych uczynić z tego miejsca kolejną atrakcję Torunia.
Fundacja "Zamek Dybów i Gród Nieszawa" zaczęła swoją działalność na zamku ponad trzy lata temu od wywiezienia kilogramów śmieci i uporządkowania terenu ruin XV-wiecznego zamku. Obecnie przedstawiciele Fundacji chcą zrezygnować z dzierżawy i zwrócić administrację terenu Gminie Miasta Toruń. Umowa dzierżawy warowni na lewym brzegu Wisły, podpisana przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” oraz miasto Toruń w 2016 r., miała obowiązywać 25 lat.
Dużym echem odbiła się wiadomość o rezygnacji z dzierżawy ruin zamku w mediach społecznościowych. Jak czytamy w poście, zamieszczonym na FB Fundacji, od 1 lipca 2019 r. aż do odwołania Zamek Dybów będzie udostępniany dla zwiedzających indywidualnych w nieregularnych godzinach – zgodnie z bieżącymi możliwościami Fundacji. Za utrudnienia przepraszamy – zaznaczają przedstawiciele Fundacji.
- Niestety przez ostatnie trzy lata mimo ogromnych starań z naszej strony nie udało się wypracować systemowych rozwiązań dotyczących współpracy zarządcy obiektu, tj. Fundacji, z właścicielem, czyli Gminą. W związku z tym aktualnie nie posiadamy możliwości finansowych i organizacyjnych, aby skutecznie realizować opiekę nad zamkiem na rzecz Gminy – czytamy w poście.
Jednak miasto nie odpuszcza, umowa zobowiązuje. Toruński magistrat oczekuje, że Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec Torunia wynikających z umowy na dzierżawę Zamku Dybowskiego.
W oświadczeniu wydanym przez Urząd Miasta Toruń, czytamy, że w zamian za dzierżawę Fundacja zobowiązała się wobec miasta i jego mieszkańców, do zagospodarowania terenu Zamku na potrzeby prowadzenia działalności kulturalno-gospodarczej, rekreacji i obsługi ruchu turystycznego.
Zgodnie z zapisami umowy Fundacja przyjęła na siebie wykonanie własnym staraniem i na własny koszt, w ciągu kolejnych sześciu lat, następujących prac:
- uporządkowania nawierzchni dziedzińca z uczytelnieniem śladów pierwotnego ukształtowania i zagospodarowania, uzupełnienia i przełożenia bruku;
- urządzenia drogi dojazdowej do ruin Zamku Dybowskiego;
- wykonania wodociągu;
- wykonania kanalizacji i odprowadzenia wód deszczowych;
- wykonania oświetlenia drogi dojazdowej oraz terenu otaczającego Zamek;
- wykonania zadaszenia wieży bramnej, adaptacji izby straży i poddasza oraz urządzenia ogólnodostępnego niepłatnego parkingu dla obsługi Zamku;
Fundacja zobowiązała się również do bieżących napraw murów zamkowych, opieki nad zielenią, koszenia trawy i utrzymania czystości na okolicznym terenie. A także do ponoszenia bieżących kosztów energii elektrycznej, wody, odbioru ścieków i odpadów, utrzymania czystości w obiekcie, ubezpieczenia, itp. I dodatkowo zorganizowania w każdym roku co najmniej dwóch imprez historyczno-kulturalnych otwartych dla publiczności.
Dodatkowo – jak zaznacza Urząd Miasta Toruń – Fundacja ma możliwość pozyskiwania środków publicznych, z czego korzysta - w okresie 2017-2019 miasto przekazało jej ponad 380 tys. zł dotacji, na realizację około 20 projektów, a poziom dofinansowania w latach 2017-2018 wahał się w przedziale 60-70% kosztów realizacji dofinansowanych projektów.
Obecnie, w związku ze złożoną przez prezesa Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” prośbą o wcześniejsze rozwiązanie umowy dzierżawy terenu wraz z ruinami Zamku Dybowskiego, miasto ustala stopień realizacji zadań, do których Fundacja zobowiązała się w 2016 r., podpisując umowę z Gminą Miasta Toruń. Dopiero po uzyskaniu szczegółowych informacji o poziomie wykonania zobowiązań będzie można podejmować rozstrzygnięcia dotyczące dalszego biegu umowy.
af12:33, 29.07.2019
no to sie wywiazali z umowy :D
Użytkownik12:40, 29.07.2019
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Juras13:36, 29.07.2019
Co to za mózg wymyśla te tytuły. Co jeden ten lepszy... Czytam i szukam tej wojny, a widzę tylko że ktoś chce zrezygnować z robienia za urzędasów, którzy do dziś jeszcze nic z tym polskim zamkiem nie zrobili...
Phoenix13:49, 29.07.2019
W większości miast zamki czy ich ruiny są atrakcją turystyczna.
Mamy ruiny, właściwie, trzech zamków, ale potencjał ich nie jest wykorzystany.
Hmm... a gdyby tak odbudować Zamek Krzyżacki i zrobić z niego atrakcję porównywalną do Malborka? Pewnie zbyt droga inwestycja, ale we wskazanym miejscu się sprawdziła.
Kto będzie zwiedzał?16:33, 29.07.2019
te wszystkie "atrakcje", "dzieła" tutejszego zakonnika, kiedy już jest tyle muzeów a poseł T. Lenzu ,posłanka I. Michałek jeszcze chcą budować kolejne dla 1-osoby generał Zawadzkiej a fundacja na ten cel już żebrze?
KD17:08, 29.07.2019
Miasto jak zwykle nie wykorzystało szansy a teraz się tłumaczy - żenada :/. Wokół zamku dużo drzew, które się idealnie nadaje na wycinkę, a szczególnie te w rezerwacie przyrody...
Większość tych08:16, 30.07.2019
tzw. fundacji np. księdza Rydzyka ,czy innych, to po prostu pic na wodę i raczej metoda na lepsze ,dostatnie życie ale dla siebie?
ruina08:53, 30.07.2019
Martwi mnie fascynacja i zachwyty plus miliony na kazamaty po bismarcku i wilusiu oraz grupy rekonstrukcyjne grenadierów spod Metz i Verdun, gdy jednocześnie zaniedbuje się zamek Dybowski.
skąd brać te mlnPLN?09:04, 30.07.2019
z hodowli gęsi przez kumpla tow. gospodarza niejakiego P. Całbeckiego zwanego też marszałkiem,czy z dochodów z turystyki ,bo jak sam bredził tutejsza starówka miała być "siłą napędową gospodarki regionu"?
edek11:36, 30.07.2019
No i bardzo dobrze, guzik mnie obchodzi ta fundacja i jeszcze mniej magistrat, ale teraz, po takich "numerach" to magistrat dłuuugo poszuka następnego frajera do podpisani jakiekolwiek umowy
-no chyba, że będzie to kumoter "królika"...którego magistrat ochoczo, z radością i wdzięcznością będzie finansował w całości z publicznych pieniędzy.
Słusznie Edek11:45, 30.07.2019
Tak jak zamek krzyżacki którym zajmuje się bezpośrednio miasto - pół bańki idzie na utrzymanie z naszych i jeszcze stówka dla kolegi dyrektora. Do tego ileś tam milionów na inwestycje już poszło. A na zamku lipa i jeszcze płatne bilety. Tu ktoś przynajmniej dbał o zabytek i wejście było za darmo - i widać że dużo zmieniło się od czasu jak byłem tam kilka lat temu.
Słusznie Edek11:53, 30.07.2019
Tak jak zamek krzyżacki którym zajmuje się bezpośrednio miasto - pół bańki idzie na utrzymanie z naszych i jeszcze stówka dla kolegi dyrektora. Do tego ileś tam milionów na inwestycje już poszło. A na zamku lipa i jeszcze płatne bilety. Tu ktoś przynajmniej dbał o zabytek i wejście było za darmo - i widać że dużo zmieniło się od czasu jak byłem tam kilka lat temu.
zadowolony18:55, 30.07.2019
a po jakiego krzyżaka dbać o tę ruinę? po której tylko *%#)!& pozostał okazały.
Ten lek stosują miliony Polaków. GIF wycofuje
Uff dobrze,że Fajzer czy Moderna bez testów i badań można dalej wstrzykiwać naiwnym ludziom...
to apap
06:18, 2025-05-20
Pod mostem kolejowym ma powstać kładka pieszo-rowerowa
Budować, tym bardziej , że za 5 lat jazda autami po miastach będzie mocno ograniczona , a jakos trzeba będzie sie przemieszczać po mieście.
tylko rower
06:17, 2025-05-20
Nawrocki w drugiej turze. Dziś wieczorem spotkanie
Wybory parlamentarne wygrał PIS, rządzi PO, wybory prezydenckie I turę wygrał bążur, prezydentem będzie Nawrocki.
Wojas
05:31, 2025-05-20
Żenujące sceny. "Klient" pełzał po podłodze [WIDEO]
Powinni puścić film jak sami okradają klientów. Wiem wiem nie muszę tam.chodzic. Raz byłem!!! Za byle co.i.mala.ilosc.cena.jak.z.kosmosu. Okradli mnie.bezkarnie w.bialy dzien. Niech te filmiki pokażą. Dobrze.ktos pisze rozbój cenowy za.marna.jakosc w biały dzień.
KlientJuz Nie
00:08, 2025-05-20
4 8
Nie ma to jak komentarz trola z Urzędu Miasta. Za robotę byście się wzięli, a nie tylko kombinujecie które następne drzewa wyciąć i jak coś wam nie wyjdzie to wszędzie szukacie usprawiedliwienia dla siebie.
4 2
Tylko Ktośtam ma rację, nawet jeśli (jak zakładasz) jest z urzędu miasta. Bardzo mało prac zostało wykonanych przy zamku, dużo z tych prac było robionych społecznie (np czyszczenie placu przy zamku).
Widać że Fundacja nie potrafi zarządzać takim obiektem, bądź nie chce i było to tylko wyciągnięcie kasy z miasta. Prywatny przedsiębiorca w normalnych warunkach wszystkie takie rzeczy musi zrobić sam, bez żadnych dotacji.
2 1
No i bardzo dobrze, guzik mnie obchodzi ta fundacja i jeszcze mniej magistrat, ale teraz, po takich "numerach" to magistrat dłuuugo poszuka następnego frajera do podpisani jakiekolwiek umowy
-no chyba, że będzie to kumoter "królika"...którego magistrat ochoczo, z radością i wdzięcznością będzie finansował w całości z publicznych pieniędzy.
2 0
@J kmiocie - a Ty z ekipy, co to miała nadzieję, że da się wyciągnąć od Miasta serki tysięcy i nic za nie nie robić? Cóż. - nie udało się wyłudzenie...