Zamknij

Toruń zaskakuje! Pod mostem kolejowym ma powstać kładka pieszo-rowerowa

18:00, 19.05.2025
Skomentuj Wizualizacja projektu ze strony UMT Wizualizacja projektu ze strony UMT

Toruń szykuje się do ogromnych inwestycji. Kluczowe porozumienie z PKP PLK może otworzyć drogę do budowy pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę. Wiadomo już jak może ona wyglądać.

Toruń zawarł kluczowe porozumienie z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które może otworzyć drogę do realizacji jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat. Wspólny projekt przewiduje modernizację linii kolejowej nr 353, przebudowę ważnych ulic, a także budowę nowoczesnej kładki pieszo-rowerowej przy moście kolejowym.

Nowe połączenia i lepszy standard

Wniosek do Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027, złożony przez PKP PLK, dotyczy modernizacji linii kolejowej na odcinku Toruń Główny – Toruń Wschodni. W planach jest także remont mostu kolejowego im. Ernesta Malinowskiego oraz budowa nowych przystanków kolejowych. Wartość całego projektu to prawie 686 mln zł, z czego ponad 10 mln zł stanowi wkład własny miasta.

– Zawarcie tego kluczowego porozumienia było pierwszym krokiem, który być może umożliwi budowę nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury kolejowej, drogowej i pieszo-rowerowej 

– podkreśla prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Kładka pod mostem i przebudowa ulic

Jednym z najbardziej wyczekiwanych elementów projektu jest budowa nowoczesnej kładki pieszo-rowerowej pod mostem kolejowym. Jak zapowiada prezydent, infrastruktura ma być bezpieczna i funkcjonalna, poprawiając dostępność komunikacyjną w mieście.

– Mierzymy wysoko. Jednym z przykładów tego typu działań, jeżeli otrzymamy dofinansowanie we wspólnym projekcie z PKP PLK, będzie budowa kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę, czyli nowoczesnej infrastruktury podwieszonej pod most kolejowy – mówi Paweł Gulewski.

Po stronie miasta znalazły się także przebudowy kładki Garbaty Mostek oraz ul. Sowińskiego – kluczowe dla poprawy dostępności i bezpieczeństwa w rejonie stacji Toruń Miasto.

Porozumienie zakłada również dodatkowe zobowiązania miasta, związane z poprawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Chodzi o budowę bezkolizyjnych przejazdów i dojść m.in. w rejonie ul. Olsztyńskiej, Równinnej oraz przystanku Toruń Katarzynka.

Wizualizacja projektu ze strony UMT

Decyzje wkrótce

Wnioski mają zostać ocenione do 29 czerwca 2025 r., a lista projektów, które uzyskają wsparcie finansowe, ma być znana do 10 lipca. Toruń trzyma kciuki za zielone światło.

(W.P)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%