Dziś wspominamy tych, którzy zmarli w ciągu minionego roku. Znani i mniej znani - łączy ich jedno: związani byli z naszym miastem. Oto niektórzy z nich:
Prof. Stanisław Alexandrowicz - był wybitnym badaczem historii Europy Wschodniej XVI-XIX w. i historii kartografii. Zajmował się historią Wielkiego Księstwa Litewskiego, historią gospodarczą, zwłaszcza miast i miasteczek, dziejami kartografii, historią lotnictwa oraz historią zesłańców polskich w Kazachstanie w latach 1940-1946. Był emerytowanym nauczycielem akademickim Wydziału Nauk Historycznych UMK.
Leszek Bohl - toruński podróżnik, sportowiec, który - choć chory na cukrzycę - udowadniał innym, że można przełamywać swoje ograniczenia. Zmarł w trakcie ewakuacji jachtu "Down North", który wyruszył na wyprawę badawczą za koło podbiegunowe.
Prof. Antoni Czacharowski - znakomity badacz historii średniowiecza, historii państwa krzyżackiego oraz miast europejskich. Emerytowany nauczyciel akademicki z Wydziału Nauk Historycznych UMK, wieloletni kierownik Zakładu Historii Średniowiecza UMK.
Doc. Janusz Czarnek - nauczyciel akademicki z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, wybitny specjalista w dziedzinie ekonomiki procesów inwestycyjnych, autor fundamentalnych dzieł poświęconych problematyce efektywności inwestycji i postępu technicznego.
Prof. Lech Dubikajtis - doskonały matematyk. W latach 1948-1972 pracował na UMK, później związał się m.in. z Uniwersytetem Śląskim i włoskim Uniwersytetem Calabria. Był także współzałożycielem toruńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej oraz założycielem i działaczem Dyskusyjnego Klubu Filmowego na UMK.
Dr hab. Aleksander Główczewski - badacz polskiej literatury i wielki znawca twórczości Bolesława Prusa, pracownik Wydziału Filologicznego UMK, jego pasją była muzyka Bacha.
Prof. Ryszard Grucza - były dyrektor Instytutu Sportu w Warszawie, od 2000 roku kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Wysiłku Fizycznego UMK. Współtworzył system antydopingowy w Polsce, był redaktorem naczelnym czasopisma naukowego "Biology of Sport".
Waldemar Grzesik - związany z Toruniem filmowiec, fotograf i grafik, przez lata pracował w Zakładzie Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej UMK. Twórca wielokrotnie nagradzanych filmów, m.in. ""Brat czeka na końcu drogi".
Tadeusz Jan Łaukajtys - taternik i alpinista, adiunkt w Instytucie Medycyny Uzdrowiskowej UMK (1971-1994). Brał udział w wyprawach w Alpy, Dolomity, góry Kaukazu, Pamiro-Ałaju oraz Andy, miał w dorobku wiele pierwszych przejść.
Prof. Stanisław Łęgowski - były rektor UMK, wybitny fizyk, zajmował się spektroskopią atomową, w tym badaniami struktury atomowej, a także zagadnieniami polaryzowalności atomowej i molekularnej.
Prof. Zygmunt Mackiewicz - współtwórca Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Prof. Mackiewicz był wieloletnim, cenionym nauczycielem akademickim i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży i lekarzy chirurgów, promotorem wielu rozpraw doktorskich oraz autorem licznych prac naukowych. Całe swoje życie zawodowe poświęcił rozwojowi chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej.
Dr Tomasz Marciniak - wieloletni pracownik Instytutu Socjologii UMK, twórca Centrum Badań Ormiańskich na uniwersytecie, miłośnik kultury ormiańskiej, wielki pasjonat komiksu.
Dr Andrzej Nieuważny - znawca epoki napoleońskiej z Wydziału Nauk Historycznych UMK. Popularyzator historii, animator wielu imprez rekonstrukcyjnych, nawiązujących do dziejów Torunia.
Prof. Władysław Niewiarowski - wybitny geograf i geomorfolog, specjalista w zakresie badań stratygrafii i paleogeografii czwartorzędu. Badał tereny ostatniego zlodowacenia, m.in. Pojezierze Chełmińskie, Dobrzyńskie, Brodnickie, Kujawy i wschodnią część Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Prof. Eugeniusz Ochendowski - znakomity znawca prawa i postępowania administracyjnego, wieloletni kierownik Zakładu, a następnie Katedry Prawa Administracyjnego, prorektor UMK w latach 1984-1987. W jego dorobku znalazło się ponad 140 prac naukowych (w tym monografii, skryptów, podręczników, studiów i artykułów).
Prof. Hubert Oczkowski - emerytowany profesor z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. był wybitnym eksperymentatorem. Dziedziną jego zainteresowań badawczych była fizyka ciała stałego, a szczególnie luminescencja półprzewodników. Należał do pionierów badań zjawiska termoluminescencji w Polsce i był twórcą toruńskiego laboratorium datowania luminescencyjnego.
Dr hab. Ewa Roznerska-Świerczewska - pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Sztuk Pięknych, była autorką wielu artykułów naukowych związanych z konserwacją malarstwa ściennego. Otrzymywała wyróżnienia i nagrody m.in. za znakomicie wykonane prace konserwatorskie przy zabytkach województwa wielkopolskiego.
Prof. Wojciech Szwajdler - nauczyciel akademicki z Wydziału Prawa i Administracji UMK, znawca prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego. Był m.in. doradcą wicemarszałka Sejmu, w okresie V kadencji Sejmu, odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Aktywnie działał na rzecz zachowania obszarów chronionej natury w Europie oraz odnowy małych, zabytkowych miast.
Prof. Edward Wiśniewski - z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK, uznany specjalista w dziedzinie geomorfologii, ceniony badacz czwartorzędu. Brał udział w różnych wyprawach naukowych, m.in. na Islandię, na Spitsbergen (ich efektem jest m.in. zespołowo opracowana mapa geomorfologiczna regionu Hornsundu) oraz na Antarktydę.
Prof. Zbigniew Wojtczak - specjalista w dziedzinie chemii i fizykochemii polimerów, emerytowany nauczyciel akademicki z Wydziału Chemii UMK.
Tomcio Paluch11:30, 01.11.2015
Niech odpoczywają w pokoju
[*]11:30, 01.11.2015
[*]
Maro11:31, 01.11.2015
Wielcy ludzie ...
dav12:41, 01.11.2015
Do dzisiaj nie mogę uwierzyć, że dr Nieuważny nie żyje... Mega postać!
Lol15:58, 01.11.2015
:(
Pirydoksyna20:44, 03.11.2015
Zasłużony odpoczynek u Pana, szkoda, że dla niektórych nadszedł tak szybko.
Więcej stref płatnego parkowania w Toruniu!?
Jakie konsultacje!? Wszystko to tylko ściema, chodzi o forsę,obskubanie mieszkańców na wzór zachodu. Od Lizbony przez Paryż, Berlin, Hamburg, wszędzie gdzie rządzą lewacy wszyscy mieszkańcy płacą za parkowanie. To haracz ,bo lewacy potrafią tylko kasować za wszystko co się da, sprzedawać co się da tak jak Gulewski. Członkowie uśmiechnięte sekty Michnika, będziecie płakać i zaciskać zęby. Macie co chcieliście, a wina oczywiście kaczora.
Zawsze wina kaczora
00:12, 2025-07-18
Mieszkanka: Modlę się, zanim tam skręcę
Jak tak się naśmiewasz redaktorzyno z czyichś uwag, to spróbuj skręcić w lewo jadąc Wojska Polskiego w ulicę Chrobrego. Sam zobaczysz.
fish
23:16, 2025-07-17
Zboczeniec na Glinkach?! Mężczyzna zrobił TO
Ten starszy człowiek jest mieszkańcem sąsiedniego bloku i leczy się urologicznie. Nie onanizował się tylko wyskoczył z auta wysikać się za garażem bo nie miał już innego wyjścia. Butelkę o której jest mowa, przy okazji podniósł i wrzucił do kontenera i to nie była żadna Soplica tylko butelka po piwie. Autor zgłoszenia wrzucał zdjęcia tej sytuacji już na różnych grupach na FB i było to usuwane ponieważ są to obrzydliwe oszczerstwa. To ten starszy Pan był na policji i te wszystkie artykuły skończą się sprawą w sądzie. Pan starszy zapłaci parę groszy mandatu za wysikanie się w miejscu publicznym ale osoba która udostępniała jego zdjęcia,dane i stworzyła taką historię zapłaci za to o wiele więcej! Swoją drogą ta masturbacja to chyba jakieś chore wizje osoby która to wymyśliła!!
Świadek sytuacji
22:36, 2025-07-17
Mieszkanka: Modlę się, zanim tam skręcę
Zapraszam na ulicę poznańska koło ohp trawa na 1;5 metra i jakoś mieli w dupcie teraz się wzięli za koszenie
Ozzi
21:18, 2025-07-17