Zamknij

Fosforan spożywczy - co warto wiedzieć na ten temat?

14:56, 31.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:57, 31.01.2020
Skomentuj

Przemysł spożywczy korzysta z rozmaitych dodatków do żywności. Dlatego warto wiedzieć, jakie właściwości mają poszczególne grupy substancji. Dziś przyjrzymy się bliżej konserwantom oraz fosforanom. Co należy o nich wiedzieć?

Konserwanty – jak można je podzielić?

Substancje te to związki chemiczne lub ich mieszaniny, które wydłużają przydatność do spożycia. Wykorzystuje się je także dlatego, że zapobiegają rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Producenci stosując konserwanty muszą umieścić na etykiecie informacje o ich obecności w produkcie. Środki te rozpoznamy po symbolach z przedziału E200 – E299. Konserwanty, które zostały dopuszczone do użytku, spełniają ściśle określone normy. Przede wszystkim muszą być niezawodne i skutecznie hamować rozwój wszelkich drobnoustrojów. Pamiętajmy, że środki te nie mogą negatywnie wpływać na cechy sensoryczne produktów, a także na zdrowie człowieka. Konserwanty możemy podzielić na naturalne oraz chemiczne. Pierwsze z nich hamują procesy mikrobiologiczne i enzymatyczne. Do tej grupy zaliczamy antyseptyki, antybiotyki, witaminy, przeciwutleniacze oraz barwniki. Konserwanty naturalne natomiast znamy doskonale chociażby z kuchni. Sól kuchenna, ocet, cukier i przyprawy to sprawdzeni i skuteczni przedstawiciele tej grupy dodatków do żywności.

Konserwanty w produkcji żywności – na co zwrócić uwagę?

Środków tych stosowanych w przemyśle spożywczym jest bardzo dużo. Warto jednak zwrócić uwagę chociażby na kwas askorbinowy. Substancja ta odpowiada za hamowanie rozwoju pleśni i drożdży. Właśnie z tego powodu wykorzystuje się je do produkcji serów. Równoczesne dodanie fosforanów, soli kuchennej, czy cukru poprawi zdecydowanie skuteczność kwasu askorbinowego. Innym konserwantem jest syrop maltitolowy, który pomaga utrzymać wilgoć. Jest to niezwykle istotne chociażby w produkcji serów, czekolad, czy produktów mrożonych. W winiarstwie natomiast przydatnym konserwantem jest dwutlenek siarki. Jest on ceniony przede wszystkim za właściwości bakteriobójcze i pleśniobójcze. Podobne cechy posiada także kwas mrówkowy. Ten naturalny konserwant znajduje się na liście „E” pod numerem E236.

Fosforan spożywczy – jaką pełni funkcję?

W produkcji żywności ważną rolę spełniają także fosforany spożywcze. Środki te są oznaczane symbolami od E338 do E452. Te osiem substancji wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, by poprawić walory smakowe produktów. Ich zastosowanie sprawia, że wędliny są apetyczniejsze i przyciągają uwagę konsumentów. Tego typu substancje dostarcza chociażby firma OQEMA. Jej ofertę znajdziesz pod tym linkiem http://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/ . Fosforan spożywczy daje producentom żywności wiele korzyści. Przede wszystkim zatrzymuje wodę podczas obróbki termicznej, co zwiększa wagę produktu. Używa się go do produkcji napojów gazowanych, dżemów, czy owoców w żelu. Fosforan spożywczy wchodzi także w skład preparatów białkowych, odżywek dietetycznych, czy płatków śniadaniowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%