Zamknij

Cała prawda o mleku ? Niebawem eksperci opowiedzą o tym w Toruniu

00:00, 13.04.2018 Artykuł sponsorowany
Skomentuj fot. depositphotos, zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos, zdjęcie ilustracyjne

Jak często powinniśmy pić mleko? Kto nie może go pomijać w swoim codziennym jadłospisie? Ruszyła ogólnopolska kampania „Mamy kota na punkcie mleka” - eksperci przyjadą do Torunia już 17 kwietnia i odpowiedzą na wszystkie nurtujące Was pytania!

Mleka wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Trudno jest przejść obok tego produktu obojętnie. Szukając odpowiedzi na frapujące nas pytania, często sięgamy do szybkiej bazy wiedzy, jakim jest internet. Niestety wśród sprawdzonych informacji o produktach mlecznych natkniemy się również na sporo „fakenewsów” - informacji niesprawdzonych, które rozpowszechniane są przez serwisy społecznościowe. O co najczęściej pytamy wyszukiwarkę Google w kontekście nabiału? To zaledwie kilka przykładów:

1) Czy mleko powinny spożywać dzieci?

Unikalny skład odżywczy mleka i produktów mlecznych obejmujący m. in. białko, wapń, potas, fosfor, magnez, szereg witamin, jak: A, D, E, K oraz z grupy B - potrzebny jest organizmowi w każdym wieku. Zwłaszcza dzieciom w okresie wzrostu, kobietom w ciąży i karmiącym oraz osobom w podeszłym wieku.

2) Czy mleko i produkty mleczne zapobiegają osteoporozie?

Na rozwój osteoporozy wpływa m in. deficyt wapnia w diecie. Obecność w codziennym żywieniu mleka, serów, jogurtów bogatych w ten pierwiastek jak i witaminę D oraz tłuszczu mlecznego, będącego nośnikiem tej witaminy, powoduje odkładanie się wapnia w kościach. W konsekwencji czego spowolniony zostaje ubytek masy kostnej, który następuje wraz z wiekiem oraz obniżone zostaje ryzyko osteoporozy.

3) Czy osoby cierpiące na nietolerujące laktozy, muszą zrezygnować z produktów pochodzenia mlecznego?

Mleko jest dobrze tolerowane przez większość dorosłych osób. Niektóre osoby mogą cierpieć na nietolerancję laktozy czyli niedobór w organizmie enzymu laktazy odpowiadającego za rozkład cukru mlecznego do glukozy i galaktozy. Jeżeli występują określone objawy jak: wzdęcia, bóle brzucha, biegunki wystarczy zastąpić mleko produktami bez laktozowymi lub napojami fermentowanymi, zachowującymi prozdrowotne właściwości nabiału.

4) Czy dieta bogata w produkty mleczne pomaga schudnąć?

Połączenie diety redukcyjnej z dziennym spożyciem 2-4 porcji mleka, jogurtu lub sera pomaga zredukować masę ciała. Na wypracowanie szczupłej sylwetki wpływają obecne w nabiale wapń oraz witamina D. Ponadto mleko i produkty mleczne należą do produktów niskoenergetycznych.

Na te i inne pytania dotyczące nabiału odpowiemy na konferencji organizowanej w Toruniu w ramach kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”. Odbędzie się ona 17 kwietnia 2018 r. o godzinie 9:30 w Hotel Karczma „Spichrz”, ul. Mostowa 1.

Kampania finansowana jest z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka, we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Adresatami kampanii są najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej. Dzięki tej kampanii i współpracy z nauczycielami ma zwiększyć się świadomość najmłodszych i ich rodziców, wypromowane zostaną także zasady zdrowego odżywiania.

Podczas wtorkowej konferencji połączonej w warsztatami prelekcje wygłosi dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska. Udział w konferencji i warsztatach jest darmowy, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Chętni powinni wysłać zgłoszenie pod adres: [email protected]. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

I Twoja szkoła może dołączyć do programu! Wystarczy pobrać ze strony www.kochammleko.pl, wypełnić i odesłać deklarację na: [email protected] lub wysłać pocztą na adres: Polska Izba Mleka ul. Mickiewicza 7 lok. 23 15-213 Białystok.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%