Zamknij

Grupa NEUCA solidaryzuje się i wspiera Ukrainę

00:01, 13.06.2022 artykuł sponsorowany
Fot. Neuca. Fot. Neuca.

Dzięki unikalnym kompetencjom i ogromnemu zaangażowaniu pracowników, Grupa NEUCA pomaga obywatelom Ukrainy na wielu polach – od ewakuacji z terenu wojny, zapewnieniu uchodźcom bezpiecznego schronienia i wsparcia, po koordynację pomocy humanitarnej. W tym celu NEUCA współpracuje z RARS i aptekami, a Fundacja NEUCA dla Zdrowia przekazuje celowaną pomoc dla obywateli Ukrainy.

O tym, jak wygląda ta pomoc, rozmawiamy z Bogusławą Golus-Jankowską, Prezesem Fundacji NEUCA dla Zdrowia i Krzysztofem Miszewskim, Wiceprezesem Zarządu ds. Operacyjnych w Neuca S.A. 

Grupa NEUCA ma swoje oddziały w kilku państwach, w tym również w Ukrainie. Jak agresja Rosji na Ukrainę wpłynęła na funkcjonowanie toruńskiej firmy?

K. Miszewski: NEUCA jest zróżnicowana pod kątem narodowości pracowników. W Ukrainie mamy oddział badań klinicznych - Pratię Ukraina, która była zmuszona istotnie zredukować swoją aktywność. Część zespołu, która zdecydowała się przyjechać do Polski, pracuje dziś z nami w strukturach centralnych obszaru badań klinicznych. Jednocześnie na terenie Polski zatrudniamy ok. 850 pracowników pochodzenia ukraińskiego – to osoby pracujące głównie w obszarze łańcucha dostaw, które pomagają nam codziennie kompletować i dostarczać leki do polskich aptek.

W pierwszej kolejności otoczyliśmy opieką naszych pracowników pochodzenia ukraińskiego i ich rodziny – priorytetem było więc ich bezpieczne sprowadzenie do Polski z terenu, gdzie groziło im niebezpieczeństwo. Było to ogromne wyzwanie choćby dlatego, że część osób przebywała w takich miastach jak Charków, Sumy, Czerkasy, Zaporoże czy Kijów, gdzie toczyły się zacięte walki

Krzysztof Miszewski, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w Neuca S.A. 

Nad organizacją akcji sprowadzania pracowników i ich rodzin pracował specjalnie powołany zespół pracowników Neuki, który zbierał dane członków rodzin naszych pracowników z Ukrainy, następnie kontaktował się z nimi i szukał bezpiecznego transportu. Całość tego procesu koordynowaliśmy z Torunia wspólnie z Agencją Pracy Tymczasowej DK Partner/AKO. Dzięki tej współpracy udało nam się pomóc 511 osobom. Pracowaliśmy nad tą akcją całą dobę, siedem dni w tygodniu. W trybie ciągłym dokonywaliśmy niezbędnych zakupów pierwszej potrzeby, tak aby wszystko co niezbędne czekało na nich na miejscu. Widzieliśmy ulgę na ich twarzach, co było dla nas najlepszą nagrodą.

Co się dzieje teraz z pracownikami z Ukrainy i ich rodzinami?

K. Miszewski: Staramy się zapewnić im spokój, dach nad głową, wsparcie medyczne, prawne, psychologiczne i pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Uruchomiliśmy specjalnie dedykowaną Linię Wsparcia Psychologicznego NECA w języku polskim i ukraińskim – infolinia jest dedykowana naszym pracownikom i działa w dni robocze w godzinach 7.00-20.00.

Powołaliśmy również stanowisko Koordynatora Opieki Zdrowotnej w strukturach naszych Przychodni Lekarskich Świat Zdrowia. Zadaniem koordynatora jest wspieranie osób potrzebujących opieki medycznej i ułatwianie dostępu do lekarzy specjalistów.Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników dzieci uchodźców wojennych chodzą do przedszkoli i szkół w Polsce. 63sprowadzone z Ukrainy osoby znalazły zatrudnienie w Neuce, a kolejne osoby pracę w innych firmach. Pomagamy im w każdy dostępny dla nas sposób. Do tej pory na wsparcie uchodźców będących już w Polsce przeznaczyliśmy ponad 1 mln zł.

Przekazali też Państwo pomoc dla ukraińskich szpitali. Z relacji w mediach społecznościowych wiem, że była to niezwykle wymagająca akcja humanitarna.

B. Golus-Jankowska: Po wybuchu wojny w Ukrainie NEUCA przekazała darowiznę rzeczową w wysokości 500 tys. zł w postaci najbardziej potrzebnych ukraińskim szpitalom leków i asortymentu medycznego. Wyzwaniem było dotarcie z tym transportem na początku wojny do szpitali, zwłaszcza że sytuacja na terenie Ukrainy zmieniała się każdego dnia. W proces przygotowania transportu zaangażowali się pracownicy Neuki, także Ci pochodzenia ukraińskiego, którzy ramię w ramię z pracownikami z Polski kompletowali i zabezpieczali zamówienie. Inne osoby w tym samym czasie potwierdzały możliwość dotarcia do ukraińskich szpitali i informacje o utworzonych korytarzach humanitarnych. W procesie dystrybucji współpracowaliśmy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Fundacją Humanosh im. Sławy i IzkaWołosiańskich i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które zabezpieczało transport, a przecież i tak nie mieliśmy żadnej gwarancji, że transport nie zostanie zaatakowany po przekroczeniu granicy z Ukrainą. Trudno opisać emocje, jakie towarzyszyły nam gdy 5. marca potwierdziliśmy, że ciężarówka wypakowana lekami i sprzętem bezpiecznie dotarła do szpitali we Lwowie, Iwano-Frankiwsku i Kijowie. To było dla nas działanie bez precedensu i jednocześnie początek długofalowej pomocy dla obywateli Ukrainy.

Na czym dziś polega ta pomoc?

B. Golus-Jankowska: Codziennie pracujemy nad przekazaniem pomocy dla uchodźców wojennych na ternie Polski. Fundacja NEUCA dla Zdrowia koordynuje współpracę z innymi podmiotami działającymi na rzecz uchodźców z Ukrainy, organizuje pomoc rzeczową i finansową dla rodzin naszych ukraińskich pracowników, oraz polskich pracowników, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach. Fundacja we współpracy z Rzecznikiem Zawodu Farmaceuty wspiera też wyposażenie Punktów Pomocy Farmaceutycznej w punktach recepcyjnych, w których farmaceuci udzielają uchodźcom bezpłatnej opieki farmaceutycznej oraz zapewniają dostęp do niezbędnych leków, opatrunków i innych produktów medycznych.

K. Miszewski: W pomoc uchodźcom wojennym angażują się także nasi pracownicy. Wiele osób zdeklarowało chęć przyjęcia pod swój dach obywateli Ukrainy, większość dopytywała w jaki sposób może pomóc, a za deklaracjami poszły czyny. Te osoby każdego dnia wspierają uchodźców udowadniając, że obywatele Ukrainy nie są i nie zostaną sami. Jeden z pracowników z IT złożył kilkanaście komputerów i wgrał w nie oprogramowanie w języku ukraińskim. Sprzęt trafił do dzieci. Wiemy od pracowników z Ukrainy jak ważne było dla nich wsparcie psychiczne które otrzymali od naszych pracowników z Polski, jak wielką rolę w próbie odnalezienia się w nowej sytuacji, w obcym państwie, odegrała ta bezinteresowna pomoc, jaką tutaj otrzymali.

Jesteśmy dumni z postawy osób związanych z Neuką, myślę że kolejny raz zdaliśmy egzamin z solidarności. Dwa lata temu nasi pracownicy zaangażowali się w działania wspierające walkę z pandemią, dziś bez wahania poświęcają czas i energię na pomoc uchodźcom. Naszym obowiązkiem jest pomagać i wspierać pomagających.

Jak firma wspiera pracowników, którzy pomagają uchodźcom?

B. Golus-Jankowska: Wykorzystując intranet uruchomiliśmy specjalną grupę, w której odbywają się licytacje rękodzieła i innych produktów przekazanych przez naszych pracowników. Środki z licytacji przeznaczamy na pomoc uchodźcom. Każdego dnia ustalamy i potwierdzamy realne potrzeby rodzin z Ukrainy, a następnie staramy się te konkretne potrzebny realizować. Pracownicy, którzy udostępnili schronienie obywatelom Ukrainy mogą zwrócić się do Fundacji o wsparcie w realizacji potrzeb ukraińskich rodzin, dodatkowo każda osoba, która ma lub będzie miała uchodźców pod swoim dachem, może wnioskować o dodatkowe 5 dni pełnopłatnego urlopu przeznaczonego na pomoc obywatelom Ukrainy w Polsce.

Zdajemy sobie sprawę, że wojna tocząca się tuż za naszą granicą wywołuje niepokój i lęk, dlatego organizujemy webinary, podczas których eksperci dzielą się z naszymi pracownikami wiedzą i radami na temat dbania o zdrowie psychiczne w tej sytuacji. Poza tym zbieramy kompleksowe informacje dotyczące pomocy uchodźcom - od zmian legislacyjnych, wskazania instytucji pomocowych, przez listę żłobków i przedszkoli, pomocnych urzędów, instytucji samorządowych, po przydatne kontakty itp., tworzymy bazę wiedzy i udostępniamy ją wszystkim zainteresowanym. W ten sposób edukujemy i informujemy, jaką pomoc obywatele Ukrainy mogą uzyskać w Polsce.

Bogusławą Golus-Jankowska, Prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Neuca współpracuje także z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i aptekami.

K. Miszewski: Na podstawie umowy zawartej z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, świadczymy usługi na potrzeby obsługi pomocy humanitarnej dla Ukrainy w zakresie przyjęcia i przechowania leków oraz materiałów medycznych, obsługujemy dostawy międzynarodowe i krajowe, świadczymy usługi transportowe oraz prowadzimy outsourcing naszych pracowników na potrzeby wsparcia pracy Składnic Agencji.

Przygotowaliśmy też najważniejsze informacje i regulacje prawne niezbędne naszym partnerom – farmaceutom, do zapewnienia kompleksowej pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Opracowaliśmy m.in. materiały dla pacjentów w języku ukraińskim informujące o pomocy, jaką mogą uzyskać w aptekach, a także uruchomiliśmy infolinię dla polskich farmaceutów oferującą wsparcie językowe w obsłudze pacjentów z Ukrainy. Przekazaliśmy farmaceutom także zbiór kilkudziesięciu sformułowań ułatwiających przekazanie pacjentowi z Ukrainy informacji o zaleconym leku czy dolegliwościach, dodatkowo przygotowaliśmy materiały dla właścicieli aptek, które pomogą im przejść przez proces zatrudnienia pracownika z Ukrainy. Jednocześnie by uporządkować tę wiedzę nasza Aptekarska Szkoła Zarządzania zorganizowała bezpłatny webinar dla wszystkich pracowników aptek poświęcony obsłudze w aptece pacjenta z Ukrainy.

Będziemy pomagać obywatelom Ukrainy w każdy dostępny dla nas sposób, ale pomoc ta może być tak kompleksowa tylko dzięki temu, że wspierają nas w niej nasi pracownicy i partnerzy.

Grupa NEUCA

Od ponad 30 lat działa w obszarze ochrony zdrowia, łącząc synergicznie potrzeby farmaceutów, producentów i pacjentów. Firma powstała w Toruniu, dziś jej siedziba mieści się przy ul. Fortecznej 35-37.

Jest liderem rynku hurtowej dystrybucji farmaceutyków w kraju. Grupa NEUCA dba o zdrowie pacjentów rozwijając sieć przychodni lekarskich. Jest ekspertem w segmencie badań klinicznych, realizuje ambitne projekty telemedyczne, z powodzeniem działa w branży e-commerce, inwestuje w ubezpieczenia zdrowotne. Jest również doświadczonym producentem leków i preparatów aptecznych.

Od 2004 roku NEUCA jest spółką publiczną, notowaną na GPW w Warszawie, regularnie poprawiającą wyniki finansowe.

Група NEUCA солідарна з Україною та виказує їй свою підтримку.

Завдяки унікальним умінням та величезній відданості своїх працівників Група NEUCA допомагає українським громадянам у багатьох сферах: від евакуації із зони війни, надання біженцям безпечного притулку та підтримки до координації гуманітарної допомоги. З цією метою NEUCA співпрацює з RARS та аптеками, а Фонд «NEUCA для здоров’я» надає адресну допомогу громадянам України.

Про те, як виглядає ця допомога, порозмовляємо з Богуславою Голус-Янковською, головою Фонду «NEUCA для здоров’я» та Кшиштофом Мішевськім, заступником голови правління з операційної діяльності Neuca S.A.

Група NEUCA має філії в кількох країнах, у тому числі в Україні. Як російська збройна агресія проти України вплинула на функціонування торунського підприємства?

К. Мішевські: У штаті NEUCA працюють люди різних національностей. В Україні у нас є відділ клінічних досліджень – Pratia Україна, який був змушений значно скоротити свою діяльність. Частина команди, яка вирішила приїхати до Польщі, сьогодні працює в центральних структурах, що спеціалізуються в області клінічних досліджень. У той же час у Польщі ми працевлаштували близько 850 працівників українського походження – ці люди працюють переважно у сфері ланцюга поставок, щодня допомагаючи нам комплектувати та доставляти ліки до польських аптек.

В першу чергу треба було подбали про наших українських працівників та їхні сім’ї, тому першочерговим завданням було безпечно вивезти їх до Польщі з території, де вони були в небезпеці. Це було нелегко хоча б тому, що дехто з них залишався в таких містах, як Харків, Суми, Черкаси, Запоріжжя чи Київ, де точилися запеклі бої. Над організацією перевезення працівників та їхніх сімей працювала спеціально створена команда працівників фірми Neuca, яка збирала дані про членів сімей наших працівників з України, потім зв’язувалася з ними та шукала безпечний транспорт. Ми координували весь процес з Торуня разом з Агентством тимчасової зайнятості DK Partner/AKO. Завдяки цій співпраці ми змогли допомогти 511 людям. Ми працювали над організацією цієї рятувальної операції 24 години на добу, сім днів на тиждень. Безперервно робили необхідні покупки, щоб задовольнити базові потреби приїжджаючих, щоб все необхідне чекало їх на місці, бачити вираз полегшення на їхніх обличчях було для нас найкращою нагородою.

Що зараз відбувається з працівниками з України та їхніми родинами?

К. Мішевські: Ми намагаємося забезпечити їм спокій, дах над головою, медичну, юридичну та психологічну підтримку та допомогти знайти своє місце у новій реальності. Запустили спеціальну лінію психологічної підтримки NECA польською та українською мовами – гаряча лінія, призначена для наших працівників, відкрита в робочі дні з 7.00 до 20.00. Ми також заснували посаду Координатора охорони здоров’я в структурах наших медичних клінік Світ здоров’я. Завданням координатора є підтримка людей, які потребують медичної допомоги, та полегшення доступу до лікарів-спеціалістів. Завдяки діяльній допомозі наших працівників діти біженців війни ходять до дитячих садків та шкіл в Польщі. Дехто з новоприбульців почав працювати у фірмі Neuca, інші – в інших компаніях. Ми допомагаємо їм усіма доступними для нас способами. Протягом цього часу ми виділили понад 1 мільйон злотих на підтримку біженців, які вже перебувають у Польщі.

Ви також надали допомогу українським лікарням. З інформації, яка з’являлася у соцмережах, я знаю, що це була надзвичайно складна гуманітарна операція.

Б. Голус-Янковська: Коли розпочалася війна в Україні, NEUCA зробила пожертву на суму 500 тис. злотих у вигляді ліків та медичного обладнання, які найбільше потребували українські лікарні. Доставити цю посилку до лікарень на початку війни було дуже важко, тим більше, що ситуація в Україні змінювалася щодня. До процесу підготовки пакунків були залучені працівники фірми NEUCA, в тому числі й українського походження, які пліч-о-пліч із працівниками-поляками комплектували та забезпечували замовлення. Водночас інші особи перевіряли можливості дістатися до українських лікарень та інформацію про створені гуманітарні коридори. У процесі дистрибуції ми співпрацювали з Варшавським медичним університетом, Фундацією Humanosh імені Слави та Ізка Волосянських та Службою повітряної швидкої медичної допомоги, яка забезпечила транспорт, хоча ми не мали жодних гарантій, що транспорт не буде заатаковано після перетину кордону з Україною. Важко описати наші емоції, коли 5 березня підтвердилася інформація, що вантажівка, заповнена ліками та обладнанням, благополучно дісталася лікарень у Львові, Івано-Франківську та Києві. Це була безпрецедентна акція для нас і, водночас, початок довготривалої підтримки громадян України.

Як виглядає ця допомога сьогодні?

Б. Голус-Янковська: Ми щодня працюємо над наданням допомоги біженцям на території Польщі. Фонд «NEUCA для здоров’я» координує співпрацю з іншими організаціями, які діють у справах біженців з України, організовує матеріальну та фінансову допомогу сім’ям наших українських працівників та працівників-поляків, які прийняли біженців під свій дах. Фонд в рамах співпраці з Омбудсменом фармацевтів також допомагає обладнувати пункти фармацевтичної допомоги в пунктах прийому, де фармацевти надають біженцям безкоштовну фармацевтичну допомогу та забезпечують доступ до необхідних ліків, перев’язувальних матеріалів та інших медичних виробів.

К. Мішевські: Наші працівники також допомагають біженцям. Багато осіб заявило про готовність прийняти громадян України під свій дах, більшість запитували, чим вони можуть допомогти, а за заявами послідували дії. Ці люди щодня підтримують біженців, доводячи, що громадяни України не залишаються і не залишаться з цією бідою наодинці. Один із наших ІТ-спеціалістів зібрав більше десятка комп’ютерів і завантажив на них програмне забезпечення українською мовою. Техніку отримали діти. Від працівників з України ми знаємо, наскільки важливою була для них психологічна підтримка, яку вони отримали від наших працівників з Польщі, яку велику роль зіграла безкорислива допомога, яку вони отримали тут, у намаганнях пристосуватися до нової ситуації, до життя в чужій країні.

Ми пишаємося громадською позицією осіб, пов’язаних з фірмою Neuca, я думаю, що ми вкотре пройшли іспит на солідарність. Два роки тому наші працівники долучилися до заходів, спрямованих на боротьбу з пандемією, сьогодні вони без вагань присвячують свій час і енергію допомозі біженцям. А наш обов’язок – допомагати та підтримувати помічників.

Як фірма підтримує працівників, які допомагають біженцям?

Б. Голус-Янковська: Через інтранет ми створили спеціальну групу, в якій проводяться аукціони рукоділля та інших виробів, подарованих нашими працівниками. Кошти з аукціону йдуть на допомогу біженцям. Щодня ми з’ясовуємо та підтверджуємо, які реальні потреби мають сім’ї з України, а потім намагаємося задовольнити ці конкретні потреби. Працівники, які надали притулок громадянам України, можуть звернутися до Фонду за підтримкою у задоволенні потреб українських сімей, крім того, будь-яка особа, яка прийняла чи прийме біженців під свій дах, може подати заявку на додаткові 5 днів повнооплачуваної відпустки на допомогу українським громадянам у Польщі.

Ми маємо свідомість того, що війна, яка відбувається біля кордонів нашої країни, викликає тривогу та страх, тому ми організовуємо вебінари, під час яких експерти діляться з нашими працівниками знаннями та порадами щодо догляду за психічним здоров’ям у цій ситуації. Крім того, ми збираємо вичерпну інформацію про допомогу біженцям – від змін у законодавстві, вказівок закладів допомоги, переліку ясел і дитячих садочків, урядів, де можна отримати допомогу, установ місцевого самоврядування, до корисних контактів тощо, створюємо базу знань і надаємо до неї доступ усім бажаючим. Таким чином ми допомагаємо розповсюдити інформацію про те, яку допомогу можуть отримати українські громадяни в Польщі.

Neuca також співпрацює з Урядовим агентством стратегічних резервів та аптеками.

К. Мішевські: На підставі договору, укладеного з Урядовим агентством стратегічних резервів, ми надаємо послуги для потреб обслуговування гуманітарної допомоги для України у сфері приймання та зберігання ліків та медичних матеріалів, здійснюємо міжнародні та внутрішні поставки, надаємо транспортні послуги та послугу аутсорсінгу наших працівників для підтримки роботи складів Агентства.

Ми також зібрали найважливішу інформацію та правові акти, необхідні нашим партнерам – фармацевтам для надання комплексної допомоги біженцям з України. Окрім того для пацієнтів ми розробили матеріали українською мовою, з яких вони можуть дізнатися про допомогу, яку можуть отримати в аптеках, а для польських фармацевтів відкрили гарячу лінію, яка пропонує мовну підтримку в обслуговуванні пацієнтів з України. Також ми надали фармацевтам добірку з кількох десятків фраз, які допоможуть надати пацієнту з України інформацію про рекомендований препарат чи захворювання, а також підготували матеріали для власників аптек, які допоможуть їм у процесі працевлаштування працівника з України. Водночас, щоб упорядкувати ці знання, наша Аптекарська школа управління організувала безкоштовний вебінар для всіх працівників аптек, присвячений обслуговуванню в аптеці пацієнта з України.

Ми будемо допомагати громадянам України всіма доступними нам способами, але нам вдається настільки всебічно допомагати лише завдяки підтримці наших працівників та партнерів.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%