Zamknij

Coaching relacji - co to jest i na czym polega?

10:37, 04.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:38, 04.05.2022

Każdy z nas potrzebuje partnera, który podczas naszych dążeń i poszukiwań pomoże nam obrać strategię, narzuci nam tempo, posłuży nam wsparciem i wiedzą. Dokonujemy dziś o wiele więcej wyborów i podejmujemy więcej decyzji niż kiedykolwiek wcześniej, jesteśmy bardziej kreatywni, bardziej skoncentrowani na sobie i zorientowani na sukces. Ten bieg, by nie rzec - galop przez życie wpływa na to czy i w jaki sposób nawiązujemy relacje z innymi, a następnie w jaki sposób je podtrzymujemy i pielęgnujemy. Relacje biznesowe rządzą się innymi prawami niż relacje partnerskie. Można doskonale radzić sobie w tych pierwszych, podczas gdy relacje z partnerem, dziećmi, rodzicami czy przyjaciółmi ulegają stopniowo erozji. Coaching relacji przeznaczony jest nie tylko dla osób, które są uwikłane w niesatysfakcjonujące związki, choć to one korzystają z niego najczęściej. Polecany jest wszystkim, którzy chcą przyjrzeć się relacjom w swoim związku partnerskim, małżeńskim, relacjom z dziećmi i przyjaciółmi, współpracownikami i kontrahentami, żeby móc funkcjonować w nich inaczej - lepiej, skuteczniej, bardziej satysfakcjonująco, umiejętnie stawiając granice czy zyskując więcej szczęścia, radości i spełnienia.

Po co mi coach - czy nie wystarczy rozmowa z przyjacielem?

Czasami coach jest jedyną osobą w Twoim otoczeniu, która może sobie pozwolić wobec Ciebie na absolutną szczerość a Ty możesz grać z nim w otarte karty. To osoba obca, zatrudniona do zrealizowana konkretnego zadania. Nie masz wobec niej oporów: że zabierasz jej cenny czas za darmo, że znowu obarczasz ją swoimi problemami. Coach patrzy na Twoją sytuację z szerszej perspektywy, dzięki czemu wcześniej widzi potencjalne problemy i pomaga znaleźć dla nich rozwiązania. Wspiera Cię, stawia Ci wyzwania, ukierunkowuje na cel. Uczy Cię identyfikowania i eliminowania przeszkód, jak również dostrzegania i wykorzystywania możliwości. Przyjaciel może Cię wysłuchać i... skierować do coacha!

Coaching relacji partnerskich - czy tylko dla par uwikłanych w niesatysfakcjonujące związki?

Powiedzmy od razu: z coachingu relacji partnerskich mogą skorzystać także osoby niepozostające w związku! Paradoksalnie, coaching relacji w związku równie przydatny będzie dla singli, którzy są na etapie poszukiwania partnera życiowego i chcieliby świadomie stworzyć szczęśliwy związek, a nie liczyć na to, że "jakoś to będzie" albo odczuwają duży dyskomfort wchodząc w nowe relacje i chcą się dowiedzieć jak temu przeciwdziałać. 

Jeśli założymy, że osoba decydująca się na współpracę z coachem przede wszystkim chce zyskać świadomość tego, co dla niej ważne w relacjach małżeńskich bądź partnerskich, możemy przyjąć również, że nie ma takiej sytuacji, w której nie warto byłoby skorzystać z pomocy coacha. Przecież to TY decydujesz, że chcesz się czegoś nowego dowiedzieć o SOBIE, żeby potem świadomie i wykorzystać tę wiedzę w związku. 

Jeśli Twoim celem jest:

  • zaplanowanie procesu zmiany nawyków, sposobu myślenia, działania,
  • wdrożenie ćwiczeń/strategii zaprojektowanych tak, by w możliwe najkrótszym czasie osiągnąć swoje cele,
  • zyskanie rzeczywistego wpływu na relację, w której jesteś, bądź w którą zamierzasz wejść,
  • poznanie swoich mocnych i słabych stron w relacjach partnerskich,
  • poprawienie swoich umiejętności komunikacyjnych w związku,

coaching relacji jest właśnie dla Ciebie!

Jak znaleźć dobrego coacha relacji?

Dobry coach pracuje w oparciu o Kodeks Etyczny ICF (International Coach Federation). Zawiera kontrakt ze swoim klientem zarówno na cały proces coachingowy, jak i na każdą sesję. Słowem-kluczem, doskonale opisującym relacje cocha i klienta jest "partnerowanie" - najpierw w stworzeniu przejrzystego kontraktu dotyczącego relacji, procesu, planów oraz celów coachingu, a w dalszej kolejności m.in. w zdefiniowaniu lub potwierdzeniu tego, co klient chce osiągnąć podczas sesji i w określeniu tego, czym klient potrzebuje się zająć lub co rozwiązać, aby osiągnąć wyznaczone cele sesji. 

Doświadczony coach często oferuje swoim Klientom gotowe, sprawdzone w praktyce, programy dostosowane do potrzeb różnych grup odbiorców, np.:

  1. Nowy początek – jeśli jesteś po rozstaniu, rozwodzie i chcesz odbudować swoje życie osobiste, lub jeśli jeszcze nigdy nie byłaś w stałym związku.
  2. Zostać czy odejść – jeśli jesteś w stałym związku i borykasz się z dylematem, czy to związek dla Ciebie i czy powinnaś dalej próbować, czy jednak odejść.
  3. Szczęśliwy związek – jeśli jesteś w związku i przeżywacie kryzys, dotykają Was problemy komunikacyjne, oddalenie, znudzenie itp.
  4. Poczucie wartości – jeśli męczy Cię negatywny dialog wewnętrzny, masz sporo obaw, brakuje Ci motywacji w działaniu, wiary w siebie i poczucia pewności w decyzjach oraz działania.

Podsumowanie

W coachingu celem jest rozwój potencjału osobistego klienta, który stanie się wystarczający do osiągnięcia stawianych sobie celów, a nie przekazywanie wiedzy i doświadczeń (jak ma to miejsce w mentoringu), czy terapia par (jak ma to miejsce w poszczególnych nurtach terapeutycznych). Jeśli czujesz, że w ważnych dla Ciebie relacjach dzieje się coś niepokojącego albo, będąc singlem, chcesz dopiero stworzyć satysfakcjonującą obie strony relację, nie wahaj się podjąć współpracy z coachem. 

W przygotowaniu artykułu pomogła Ania Osiecka, certyfikowana coachka i specjalistka relacji z https://calaprawdaorelacjach.pl/, która od lat skutecznie wspiera kobiety i mężczyzn w budowaniu i utrzymywaniu satysfakcjonujących związków.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%