Inwestycja w odpowiedni osuszacz chłodniczy może przyczynić się do zwiększenia efektywności procesu produkcyjnego. Co więcej, dzięki temu urządzeniu znacznie rzadziej trzeba borykać się z awariami związanymi z postępującą korozją lub zamarzaniem przewodów. Jak działa tego rodzaju urządzenie? Kiedy warto na nie postawić?
Tak jak zostało wspomniane, zastosowanie osuszacza chłodniczego ma wpływ na cały proces produkcyjny. Przede wszystkim wilgoć, która dostanie się do odbiorników, prawdopodobnie będzie miała kontakt z produktem, a to nierzadko znacznie obniża jego wartość. Woda prowadzi również do korozji instalacji, a co za tym idzie, do konieczności jej wymiany lub naprawy. Oprócz tego niebezpieczne jest zamarzanie przewodów, co często ma miejsce w wyniku przedostania się wilgoci do powietrza wewnątrz nich.
Zdarza się także, że woda zawiera zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do zatkania przewodów instalacji. Wszystkie te sytuacje są niebezpieczne i z reguły prowadzą do awarii całych zespołów urządzeń. Warto podkreślić, że wszelkie przestoje na halach produkcyjnych są niepożądane, ponieważ wiążą się z opóźnieniami, a co za tym idzie, znacznymi stratami finansowymi dla przedsiębiorstwa. Takie sytuacje negatywnie wpływają także na renomę marek, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni osuszacz powietrza, aby cała instalacja mogła pracować sprawnie oraz efektywnie.
Obecnie na rynku można znaleźć wiele osuszaczy powietrza. Ich głównym zadaniem jest usuwanie wilgoci z gazu pod ciśnieniem powstającemu dzięki działaniu sprężarki. Dostępne są osuszacze membranowe, osuszacze adsorpcyjne, a także chłodnicze, nazywane również ziębniczymi, którym poświęcony został ten tekst. Ich działanie nierzadko porównywane jest ze sposobem pracy lodówki. Opiera się na schłodzeniu sprężonego powietrza do temperatury około 3°C (jednak wartość ta w zależności od wybranego modelu może się różnić).
Dzięki osuszaczowi chłodniczemu para wodna zawarta w gazie zaczyna się skraplać, ponieważ temperatura gazu zbliża się do tej, w której zamarza woda. Sprawia to, że usunięcie wilgoci ze skondensowanego powietrza nie jest już trudne — wystarczy do tego separator. Warto również podkreślić, że sprzęt ten ogrzewa sprężone powietrze do określonej temperatury bez jego kondensacji. Osuszacze chłodnicze występują w kilku rozmiarach, jednak zazwyczaj są niewielkie, co pozwala na ich wykorzystanie nawet na małych halach produkcyjnych.
Zgodnie z normą ISO 8573-1 osuszacze chłodnicze zapewniają 4. klasę czystości sprężonego powietrza. Zazwyczaj mogą pracować do ciśnienia 40 barów. Jeśli inwestuje się w tego rodzaju sprzęt, należy również pamiętać, że w specyfikacji każdego z nich zostało wskazane, w jakiej maksymalnej temperaturze powietrza oraz sprężonego gazu mogą one pracować. Przekroczenie jej może bowiem wiązać się z uszkodzeniem urządzenia lub jego niewłaściwym działaniem.
Osuszacze chłodnicze to przede wszystkim urządzenia uniwersalne. Są z powodzeniem wykorzystywane w wielu odmiennych branżach, zapewniając oczekiwaną czystość sprężonego powietrza. Warto podkreślić, że praca tego typu sprzętu nie wymaga znacznych nakładów energii. To z kolei pozwala wykorzystującym go przedsiębiorstwom na oszczędności. Co więcej, jest to także plus dla osób, które troszczą się o ekologię.
Fakt, że osuszacze chłodnicze mają stały punkt rosy, wpływa również na to, że utrzymują względnie wysoką klasę czystości powietrza. Warto także pamiętać o tym, że wybierając sprzęt od renomowanego dostawcy można mieć pewność, że będzie służyć przez długi czas bez awarii czy konieczności jego wymiany. To z kolei pozytywnie wpłynie na wydajność całej instalacji oraz produkcji w określonej firmie.
Jednym z plusów przedstawionych urządzeń, tak jak zostało wspomniane, jest uniwersalność, jaką wyróżnia się osuszacz chłodniczy. Sprzęt ten możemy spotkać w przemyśle chemicznym, przetwórczym, a nawet w branżach medycznej oraz dentystycznej. Urządzenie może być niezbędne podczas oczyszczania powietrza trafiającego następnie do systemów automatyki czy potrzebnego w czasie malowania lub piaskowania ciśnieniowego. Osuszacze chłodnicze są również w przedsiębiorstwach, które zajmują się oczyszczaniem strumieniowym oraz transportem pneumatycznym.
Warto zaznaczyć, że tak szerokie wykorzystanie osuszaczy chłodniczych wynika również z tego, że nowoczesne urządzenia są niezwykle proste w instalacji. Co więcej, niektóre z nich można zamontować na ścianie, dzięki czemu nie zajmują cennej przestrzeni w zakładzie. Należy jednak mieć na uwadze, że aby sprzęt ten działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem, najczęściej konieczne jest wyposażenie się również w filtr odpylający, który trzeba umieścić przed osuszaczem, cyklon montowany przed filtrem oraz filtr odolejający — ten powinien znaleźć się już za osuszaczem.
Osuszacz ziębniczy powinien pochodzić od sprawdzonego producenta. Oprócz tego podczas zakupów należy zwrócić szczególną uwagę na:
Trzeba również pamiętać, że każdy osuszacz chłodniczy musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, co też należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Wiele osób kieruje się także ceną, jednak w tym przypadku nie można zapomnieć, że to jakość sprzętu ma największe znaczenie. Przed dokonaniem inwestycji warto też sprawdzić, ile energii zużywa określony sprzęt oraz zastanowić się nad tym, jaki powinien mieć rozmiar.
Partnerem artykułu jest firma Pneumatik.