Zamknij
REKLAMA

Ile warto wydać na opony zimowe?

18:51, 09.11.2021 | materiały partnera

Coraz większa ilość kierowców decyduje się na zmianę opon letnich na zimowe. Pomimo tego, że w wielu zakątkach kraju pogoda cały czas dopisuje, jej zmiana możne nastąpić tak naprawdę w każdym momencie. Dlatego właśnie, aby dbać o swoje bezpieczeństwo, warto już teraz zmienić opony na zimowe. Ile jednak warto na nie wydać, jeżeli nadszedł czas zakupu ich nowego kompletu opon?

Czy jakość opon związana jest z ich ceną?

W przypadku bardzo wielu produktów codziennego użytku cena może być związana z jakością kupowanego produktu, ale nie musi być tak być. Jak najbardziej produkt droższy może okazać się produktem lepszym, lecz często produkty tańsze swoją jakością potrafią dorównać tym droższym. Stąd, wiele osób szuka okazji na to, jak kupić coś wysokiej jakości, ale jednocześnie zapłacić stosunkowo niewiele, jak na dany rodzaj produktu. Inaczej jest jednak w świecie opon samochodowych.

W tym przypadku za jakość trzeba zapłacić. Oznacza to, że co do zasady, opony, które są widocznie droższe od innych, będą też od nich lepsze. Mniej jest tutaj marketingu, który przekonuje nas do tego, że dana marka jest lepsza, a tak naprawdę jest jedynie droższa. To sprawia, że opony znacznie łatwiej porównywać, w końcu każdy widzi ich cenę. Jeżeli dany komplet opon kosztuje 1000 zł, a inny 2000 zł, te drugie opony będą po prostu oferowały wyższą jakość.

Oczywiście, opony w różnych warunkach mogą prezentować się inaczej, różne opony mają też swoje plusy i minusy, dlatego może okazać się, że w konkretnym aspekcie, takim jak np. długość hamowania na mokrej nawierzchni, opony tańsze okażą się lepsze, niż droższe, jednak na pewno w przypadku innych sytuacji na drodze, wyjdzie ich niższa jakość i niższa cena.

Z tego powodu warto również sprawdzić, co o danych oponach mówią eksperci. Można tutaj posiłkować się testami z Polski, jednak bardzo dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie również niemieckich testów ADAC. Są one niezwykle profesjonalne, a do tego restrykcyjne. Dodatkowo wszystkie opony do testów są kupowane do nich, nie otrzymuje się ich od producentów – wszystko po to, by czasem nie otrzymać od producenta opon innych od tych, które realnie trafią na rynek i do konsumentów. Należy jedynie pamiętać, że skoro są to niemieckie testy, inna jest skala ocen. Jest ona odwrócona w stosunku do tej Polskiej, dlatego 1 będzie oceną najlepszą, 6 – oceną najgorszą.

Czy opony klasy premium to zawsze zakup optymalny?

Najbardziej zaawansowane, wykonane z najlepszych materiałów, z nowoczesnymi wzorami bieżnika – takie właśnie są opony klasy premium. Dlatego, jeżeli cena nie gra roli, to ich zakup będzie dla nas najlepszy, w końcu to właśnie te opony będą najlepiej zachowywać się w wymagających warunkach i to one będą najlepiej dbać o nasze bezpieczeństwo.

Istnieje jednak przynajmniej jeden wyjątek. Chodzi głównie o samochody niewielkie, z małymi silnikami, którymi – w sposób mało dynamiczny – poruszamy się głównie po miastach. Widać więc, że warunki, w których opony są wykorzystywane, naprawdę nie są wymagające. I w nich właśnie opony premium mogą niemal nie różnić się od tego, co zaoferują opony z klasy średniej. Jeżeli więc powyższy opis definiuje nasz styl jazdy i realne wymagania – często nie ma sensu dopłacać.

Znaczną większość kierowców preferuje jednak odmienny styl jazdy, szybki i dynamiczny, do tego częściej na drogach spotyka się samochody przynajmniej średnie, a i wyjazd poza miasto najczęściej nie jest zaskakujący, przynajmniej od czasu do czasu. W takim przypadku zakup opon premium będzie już jak najbardziej rozsądny, a same opony pozwolą odczuć na drodze, że wcześniej zapłaciło się odpowiednio wyższą cenę za komplet opon.

Czym wyróżniają się opony klasy premium?

Zapewniają one większe bezpieczeństwo na drodze, ale to nie wszystko. Wolniej się zużywają, generują mniejszy hałas, zwłaszcza przy autostradowych prędkościach, są lżejsze, realnie wpływają na mniejsze zużycie paliwa. Dodatkowo poszczególne marki mogą zaoferować produkty, które wyróżniają się nawet na tle innych przedstawicieli opon klasy premium. Idealnym przykładem jest marka opon Nokian Tyres. Ich opony zimowe cenione są przez klientów i specjalistów, a sama marka znana jest z tego, że ich opony są naprawdę bardzo wysokiej jakość. Ich wyróżnikiem również na tle prestiżowej konkurencji jest niebywała wytrzymałość opon, nawet w warunkach skrajnie ekstremalnych, i przy bardzo niskich temperaturach.

opony Nokian Tyres

Jeżeli więc zależy Ci na wysokiej jakości opon zimowych, a najważniejszym kryterium zakupu nie jest cena, warto stawiać na opony marki Nokian Tyres.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%