Zamknij
REKLAMA

Jaki wąż do pary wodnej wybrać?

14:03, 20.10.2021 | materiały partnera

Wąż do pary wodnej czy wąż do gorącej wody musi być bardzo dobrze dobrany. W przeciwnym wypadku można spodziewać się poważnych konsekwencji, których przecież nikt nie chce. 

Jaki wąż do pary wodnej wybrać?

Na rynku spotkasz dwa rodzaje węży do pary wodnej. Pierwszy jest niskociśnieniowy i maksymalne ciśnienie robocze pary wodnej w nim wynosi 6 bar. Drugi to z kolei produkt odpowiedni dla wysokiego ciśnienia - aż 18 barów. Para wodna, która w nich płynie może występować jako para sucha, mokra i przegrzana. To, jakiego rodzaju pary wodnej używasz, zależy od warunków i urządzenia, które używasz. W przypadku pary wodnej nasyconej można spotkać ją w wszelkiego rodzaju kotłach.

Do czego przeznaczony jest wąż zbrojony do wody? Przede wszystkim do połączeń w profesjonalnych maszynach, które działają bezawaryjnie tylko z dobrze dobranymi wężami. Warto, byś zwrócił uwagę, czy kupowane przez ciebie przedmioty są olejoodporne. Jeśli praca urządzeń odbywa się w takim środowisku, zainwestuj w tego rodzaju produkt, w którym warstwa zewnętrzna i wewnętrzna są odpowiednio zabezpieczone.

Istnieją również węże do pary wodnej olejoodpornej. Te są w stanie wytrzymać nawet 207 stopni. Każdy rodzaj węża ma wkładkę ze stali lub materiału o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Ważne, byś zapytał sprzedawcy, jaki rodzaj wkładki zastosowany jest w wężu. W wielu przypadkach daje się wkładki stalowe. One oczywiście szybciej ulegają korozji. Warto więc zastanowić się nad produktami, które posiadają wnętrze ocynkowane. 

Węże do gorącej wody - który najlepszy?

Wąż do gorącej wody to typ urządzenia, które musi wytrzymać bardzo wysokie temperatury. Ich zastosowanie to transport płynów od 100 do 140 stopni Wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu materiału, który w skrócie nazywa się EPDM i kojarzony jest jako "czerwona guma EPDM". Chodzi o kauczuk  etokylenowo-propylenowo-dienowy pozwalający na przepływ płynów w tak wysokiej temperaturze. Węże gumowe tego typu możesz również używać do transportu takich substancji chemicznych, jak glikol.

W wypadku węża do gorącej wody zwracaj uwagę na jakość produktu. W wielu wypadkach przedmiot odporny na działanie gorącej wody nie jest tak giętki jak inne węże tego rodzaju. Jeśli kupisz produkt gorszej jakości, możesz spodziewać się wypadku i przerwania w miejscu zgięcia. Nie oszczędzaj na tym rodzaju węża i kupuj odpowiedni. 

Węże zbrojone do wody

Węże gumowe ssawno-tłoczne są urządzeniami, które możesz zaliczyć do węży przeznaczonych do działań związanych z wodą. Oczywiście na rynku oprócz dużego wyboru spotkasz materiały przystosowane do danej czynności. Węże, które posiadają spirale w środku, mogą pracować w warunkach na podciśnienie. Możesz go użyć do odciągania wody, ścieków czy innych substancji. 

W przemyśle węże ssące używane są przede wszystkim w rolnictwie. Służą do odciągania kiszonki i odchodów zwierzęcych pobieranych z obór dla zwierząt na pola w celu użyźnienia gleby. Są węże zbrojone, które mają również zastosowanie podczas karmienia zwierząt odpowiednią karmą.

To oczywiście nie jedyna branża, w której możesz szukać zastosowania węży zbrojonych. Nawet w gospodarstwie domowym takie produkty przydadzą się do odprowadzania ścieków, paliw, olejów, lekkich chemikaliów, wody i innych płynów nie zawierających silnie żrących kwasów.

W pojazdach asenizacyjnych i beczkowozach również znajdziesz zastosowanie do tego rodzaju węży, które muszą być odporne na takie substancje. Węże zbrojone przydadzą się także podczas transportu różnych cieczy w cysternach, czy pracy w beczkowozie, który posiada wysięgnik – ramie do operowania wężem. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%