Zamknij
REKLAMA

5 kroków do bezpiecznej pożyczki

14:13, 11.09.2021 | materiały partnera

Brak pieniędzy na koncie może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym nawet dodatkowych wydatków wynikających z niepłacenia swoich należności w terminie. Nic więc dziwnego, że w przypadku napotkania trudności finansowych wiele osób sięga po szybkie pożyczki w celu zdobycia potrzebnej gotówki możliwie jak najszybciej. Jeśli jednak zrobimy to pochopnie, krok, który miał zapewnić wsparcie, może doprowadzić do jeszcze poważniejszych problemów. W czasie pożyczania należy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, a zrobimy to, pamiętając o poniższych krokach.

Nie pożyczaj pieniędzy bez powodu

Każde zobowiązanie finansowe, niezależnie od tego, czy udzielane jest przez bank, czy instytucję pozabankową, związane jest z poniesieniem dodatkowych opłat. W chwili zwrotu do pożyczonej przez nas kwoty dodany zostanie koszt pożyczki, którego wysokość zależna jest od oprocentowania i innych należności określonych w umowie. Warto więc zastanowić się, czy danego wydatku nie jesteśmy w stanie odłożyć na później lub sfinansować go z posiadanych oszczędności. Jeśli pożyczka jest naszą jedyną opcją na zdobycie potrzebnych środków, już na etapie porównywania ofert najlepiej skupić się właśnie na kosztach.

Weź pożyczkę, jeśli będziesz w stanie ją spłacić

Podpisując umowę pożyczki, zobowiązujemy się do zwrotu całej kwoty wraz z jej kosztami w określonym terminie. Niedotrzymanie tego warunku może skutkować nie tylko naliczaniem odsetek, ale w ostateczności skończyć się nawet skierowaniem sprawy na drogę sądową przez firmę, której jesteśmy dłużni pieniądze. Jednym z najważniejszych kroków, które zwiększą nasze bezpieczeństwo, jest więc ocena możliwości spłaty w odniesieniu do stanu naszych finansów. Wybierając pożyczkodawcę jak Bocian Pożyczki, możemy liczyć też na wsparcie doradcy w dobraniu rozwiązań, na które nas stać.

Ogranicz ryzyko komplikacji

Nie wszystkie sytuacje jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego zawsze musimy liczyć się z pewnym ryzykiem pojawienia się w naszym życiu komplikacji. Możemy jednak znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo poprzez podejmowanie świadomych i opartych na wiarygodnych informacjach decyzji. Przed podjęciem współpracy z daną firmą powinniśmy więc dowiedzieć się więcej na jej temat - można korzystać w tym celu z różnych źródeł, w tym z opinii klientów zamieszczanych w sieci. Powinniśmy też dokładnie sprawdzić wszystkie szczegóły oferty.

Przeczytaj umowę

Umowa to zdecydowanie najważniejszy dokument dotyczący pożyczki, a zapoznanie się z nią pozwala na poznanie dokładnych warunków oferty, w tym oprocentowania, sposobu i terminu spłaty, zapisów regulujących kwestie wcześniejszej lub późniejszej spłaty, a nawet rezygnacji ze współpracy. Zdecydowanie warto więc poświęcić kilka minut swojego czasu, by podpis złożyć z pełną świadomością praw i obowiązków wynikających z takiej decyzji, a w przypadku wątpliwości dotyczących któregoś z zapisów zwrócić się do pożyczkodawcy o dodatkowe wyjaśnienia.

Przestrzegaj terminów

Kiedy w naszym życiu pojawia się stres lub po prostu jesteśmy bardzo zapracowani, wiele rzeczy po prostu wypada nam z głowy. Warto zadbać o to, by jedną z nich nie była data spłaty pożyczki lub opłacenia jej raty. Niezależnie od powodu, jaki doprowadził do opóźnienia, jest ono złamaniem warunków umowy i wiąże się z określonymi w niej konsekwencjami. Z kolei w przypadku problemów z uzbieraniem całej sumy, powinniśmy z wyprzedzeniem skontaktować się z pożyczkodawcą i poinformować o swojej sytuacji - w wielu sytuacjach umożliwia to znalezienie rozwiązań, które zadowolą obie strony.

Omówione powyżej zagadnienia stanowią podstawę bezpiecznego pożyczania. Pamiętając o nich, znajdziemy korzystne dla nas oferty i dobierzemy pożyczkę, która nie tylko pomoże nam w nagłej potrzebie, ale umożliwi też wygodną spłatę całości bez ryzyka dla stabilności naszego budżetu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%