Zamknij

Jak długo myć zęby? Poznaj techniki prawidłowego szczotkowania

00:00, 15.06.2021 artykuł sponsorowany

Mycie zębów to prozaiczna, wydawałoby się banalnie prosta czynność. Każdy z nas wykonuje ją codziennie, nawet nie zastanawiając się nad tym, czy czyści zęby w sposób prawidłowy. Tymczasem specjaliści są zgodni: Polacy myją jamę ustną nieumiejętnie i zbyt krótko, w efekcie czego problem z próchnicą wśród naszych rodaków jest zatrważający. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim szerząc rzetelną wiedzę. Poznaj techniki prawidłowego czyszczenia zębów i już nigdy nie wykonuj tej czynności źle!

O jamę ustną należy dbać od pierwszych miesięcy życia. Jeśli jesteś rodzicem, nie możesz czekać z myciem maluchowi buzi aż do momentu, w którym pojawią się ząbki mleczne. Początkowo przemywaj dziecku dziąsła zwilżonym wodą kawałkiem gazy, a gdy już mleczaki się wyrżną, kup szkrabowi szczoteczkę i zacznij mu je delikatnie obmywać. Z czasem jednak będziesz musiał nauczyć swoją pociechę samodzielnego mycia zębów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że najmłodsi powinni przemywać jamę ustną w nieco inny sposób niż osoby dorosłe.

Jak powinni myć jamę ustną najmłodsi?

Dziecko może zacząć próbować samodzielnie myć ząbki już w okolicach trzeciego roku życia. Oczywiście wyłącznie pod nadzorem rodzica. Najmłodsi mają do dyspozycji dwie techniki czyszczenia ząbków:

  • Metoda Fonesa (okrężna) – sposób czyszczenia zębów zbierający pozytywne opinie stomatologów głównie z uwagi na swoją prostotę. Dziecko musi ustawić szczoteczkę prostopadle do długiej osi zębów, a następnie wykonywać ruchy okrężne, z uwzględnieniem czyszczenia powierzchni policzkowych i wargowych. Powierzchnie żujące przy tym sposobie mycia należy czyścić ruchami szorującymi. Metoda polecana zwłaszcza najmłodszym dzieciom oraz maluchom z ograniczoną sprawnością ruchową.
  • Metoda Roll (obrotowo-wymiatająca) – nieco bardziej wymagająca metoda od metody Fonesa, ale też skuteczniejsza. Dzięki niej maluch może skutecznie oczyścić powierzchnie żujące zębów trzonowych, usunąć resztki pokarmowe z obszarów znajdujących się w pobliżu dziąseł. Aby umyć zęby tą metodą, dziecko musi ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni do zębów, po czym zacząć wykonywać ruchy obrotowo-wymiatające od dziąsła w kierunku powierzchni żujących, a w przypadku zębów przednich w stronę krawędzi zębów znajdujących się prostopadle.

Metody czyszczenia zębów polecane osobom dorosłym

Mleczne zęby kilkuletnich dzieci są delikatne i wyjątkowo wrażliwe, więc trzeba czyścić je w inny sposób niż uzębienie stałe. Dokładne informacje na temat najpopularniejszych technik znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl Nastoletnia młodzież i osoby dorosłe mają do wyboru kilka rekomendowanych sposobów mycia. Spróbujmy naświetlić trzy najpopularniejsze i przy tym najbardziej skuteczne:

  • Metoda Bassa – metoda dedykowana zwłaszcza osobom, które chciałyby pozbyć się płytki nazębnej z kieszeni dziąsłowych. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni do wierzchołków korzeni, a następnie zacznij wykonywać włosiem ruchy drgająco-wibrujące. Pamiętaj, by myjąc zęby tą metodą, korzystać ze szczoteczki o miękkich włóknach – każde inne mogłyby być zbyt inwazyjne.
  • Metoda Stillmanna – ułóż szczoteczkę poziomo w okolicy przydziąsłowej, tak by jej włosie było skierowane pod kątem 45 stopni do korzenia zęba. Włókna szczoteczki częściowo powinny dotykać dziąsła, a częściowo korony zęba. Tak dociśnięte włosie należy prowadzić w kierunku powierzchni żujących zębów w tę i z powrotem, wykonując ruchy poprzecznie-wibrujące. Sposób czyszczenia polecany zwłaszcza osobom z recesją dziąseł.
  • Metoda Chartersa – klasycznie w pierwszym kroku powinieneś przystawić szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni. Włókna muszą częściowo stykać się z dziąsłem, a częściowo znajdować przy zębie. Czyszczenie powinno odbywać się z wykorzystaniem ruchów drgająco-okrężnych. Metoda ta świetnie sprawdza się w przypadku pacjentów noszących aparaty ortodontyczne oraz chcących poprawić ukrwienie dziąseł. Jest jednak dość trudna do opanowania, a jej niewłaściwe stosowanie grozi uszkodzeniami dziąseł i szkliwa.

Ile powinno trwać mycie zębów?

Opanowanie właściwej techniki mycia zębów to nie wszystko. Nie mniej istotny jest także czas szczotkowania. W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy zabiegani, przez co niektóre czynności wykonujemy pobieżnie, niedokładnie, byle szybciej. Jedną z nich jest mycie zębów, co skutkuje próchnicą, chorobami przyzębia oraz nieprzyjemnym zapachem z ust.

Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać około dwie minuty. Krótsze mycie niesie za sobą ryzyko, że nie zdołamy oczyścić wszystkich koniecznych miejsc w jamie ustnej, natomiast zbyt długie wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych może być groźne dla szkliwa. Jeśli masz problem z dochowywaniem zalecanego czasu czyszczenia, przed przystąpieniem do mycia zębów możesz na przykład ustawić na dwie minuty stoper. Alternatywą pozostaje inwestycja w szczoteczkę elektryczną – takie urządzenia mają zainstalowane czasomierze, które automatycznie odmierzają zalecany czas szczotkowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%