Zamknij

Polacy finansują odbudowę niezwykłego miejsca na mapie Europy

00:00, 08.03.2021 artykuł sponsorowany

Akcja pn. "Święty Benedykcie - broń mnie od złego!" zakończyła się ogromnym sukcesem. Jej celem było propagowanie Medalika św. Benedykta w Polsce oraz odbudowa starego XVI-wiecznego kościoła. Dzięki ofiarności wiernych benedyktyni zrealizowano niezbędne prace remontowane. Zabytkowa świątynia w Nursji odzyskała swój dawny blask.

Odbudowa kościoła w Nursji zakończona sukcesem 

Akcja odbudowy świątyni w Nursji została zainaugurowana przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Jest to organizacja, która od lat włącza się w rozmaite akcje mające na celu promowanie chrześcijańskich wartości - zarówno w Polsce i na świecie. Kilkuletnia akcja pomocy benedyktynom z Nursji to najnowsze dzieło tego stowarzyszenia. 

W dzieło odbudowy kościoła w Nursji zaangażowali się polscy wierni. Dzięki nim zakonnicy w Nursji będą mogli kontynuować dzieło Świętego Benedykta, patrona Europy. Zabytkowa świątynia odzyskała swój dawny blask. W akcję zaangażowało się prawie pół miliona wiernych, co udowadnia, że Polakom w dalszym ciągu zależy na krzewieniu katolickich wartości. 

Zebrane przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi środki przekazano na renowację świątyni, fasady i dzwonnicy. Wdzięczni za tak szczodre wsparcie benedyktyni odprawili Msze Św. w intencji darczyńców w maju i jesienią ubiegłego roku. Odbudowę kościoła połączono z szeroko zakrojoną akcją propagowania postaci Świętego Benedykta z Nursji. 

Kim był Święty Benedykt? 

Święty Benedykt urodzony w Nursji, małym miasteczku położonym pomiędzy Rzymem a Ankoną, w 1964 roku został ogłoszony patronem całej Europy. Jego najważniejszym dziełem było założenie w 529 roku katolickiego zakonu mniszego na Zachodzie Europy. Już w XIII wieku kuria rzymska określała go jako "zakon św. Benedykta". Stosowaną dziś w Polsce nazwę "benedyktyni" po polsku po raz pierwszy użył ks. Piotr Skarga w 1579 roku. Założycielowi zakonu benedyktynów przypisuje się motto "Ora et labora", czyli "Módl się i pracuj". 

Papież Paweł VI w Liście Apostolskim z 24 października 1964 roku napisał:

"Święty Benedykt przyniósł sam i przez swych synów kulturę całej Europie przy pomocy krzyża, księgi i pługa. [...] Słusznie więc papież Pius XII nazwał świętego Benedykta Ojcem Europy; albowiem ludy tego kontynentu natchnął miłością i staraniem o sprawiedliwy ład, na którym opiera się ich życie społeczne. Ten nasz Poprzednik pragnął, aby za wstawiennictwem przesławnego Świętego, Bóg błogosławił poczynaniom działaczy, którzy usiłują zjednoczyć narody więzami prawdziwego braterstwa". 

"Święty Benedykcie, broń mnie od złego" 

Wysiłek i zaangażowanie tysięcy chrześcijan w odbudowę słynnej świątyni w Nursji zostało przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej połączone z popularyzacją postaci Świętego Benedykta. Akcja prowadzona wśród wiernych w Polsce została nazwana "Święty Benedykcie - broń mnie od złego!". Połączyła ona propagowanie Medalika Świętego Benedykta z Nursji ze wsparciem odbudowy XVI-wiecznej świątyni w jego rodzinnym mieście. 

Święty Benedykt słynął z wielkiej czci, którą obdarzał Krzyż Święty, poprzez który Pan Bóg niweczył diabelskie zamiary. Za sprawą Krzyża Świętego w życiu Świętego z Nursji dokonało się wiele cudów. Medalik krzyżowy Św. Benedykta został upowszechniony przez św. Wincentego à Paulo w XVII wieku. Obecnie jest to jeden z najbardziej czczonych medalików w Kościele Katolickim. 

Rozpowszechnienie postaci św. Benedykta w ramach akcji SKCh im. ks. Piotra Skargi przypomniało wielu chrześcijanom, jak ważna była to osoba dla dziejów Kościoła Katolickiego. Ochrona, którą darzy nas za sprawą medalika Krzyżowego, jest niezwykle ważna - zwłaszcza dziś, w czasach pandemii. 

Akcja "Święty Benedykcie - broń mnie od złego!" miała szczególne znaczenie, ponieważ pozostawiła po sobie piękne dzieło. Za sprawą szczodrych dobroczyńców z Polski odbudowano kościół, w którym będą modlą się benedyktyni. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%