Zamknij

5 powodów, dla których warto zamieszkać w Toruniu, sprawdź!

08:57, 29.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:57, 29.12.2020

Z czym kojarzy się Toruń? Na pewno z zabytkami i astronomią, a to za sprawą historycznego Zespołu Staromiejskiego oraz Mikołaja Kopernika. Pierwszym skojarzeniem mogą być też słynne toruńskie pierniki. Ale to niezwykłe miasto ma też swoje nowoczesne oblicze. W dynamicznie rozwijających się dzielnicach, takich jak Jar, jak grzyby po deszczu powstają atrakcyjne mieszkania deweloperskie. Toruń wart jest zainteresowania!

Toruń to dość nietypowa stolica województwa, przede wszystkim dlatego, że dzieli to miano z Bydgoszczą. Poza tym – mimo swojej niewątpliwej turystycznej i akademickiej popularności – wyróżnia się niespiesznym tempem życia oraz brakiem zgiełku charakterystycznego dla większych aglomeracji. Przechadzając się wąskimi uliczkami zabytkowego Zespołu Staromiejskiego, wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO, można poczuć się niczym w bajce i zapomnieć, że w tym mieście żyje 200 tys. osób. Dlaczego warto zamieszkać w Toruniu?

1. Toruń – miasto zieleni

Gdy opuścimy ścisłe centrum, Toruń zaskoczy nas swą przestronnością i mnóstwem zieleni. Dość powiedzieć, że parki i lasy znajdujące się w obrębie tego miasta zajmują około 30% jego powierzchni, co stanowi jeden z najwyższych odsetków w Polsce[1]. Rezerwat leśny Kępa Bazarowa, Lasy Barbarka, Łysomicki czy Popowski to tylko przykłady miejsc, w których można odetchnąć po pracy. Zwłaszcza że Toruń przez większą część roku jest miastem wolnym od smogu.

2. Toruń – miasto inwestycji i zrównoważonego rozwoju

Niegdyś mieszkańcy Torunia mogli narzekać na pewną dysproporcję pomiędzy rozwojem rewitalizowanego zabytkowego Śródmieścia a nieco zapomnianymi dzielnicami położonymi na obrzeżach. Na szczęście przez ostatnie lata zrobiono w Toruniu wiele, by do zamieszkania czy inwestowania w tym mieście zachęcało nie tylko bajkowe centrum.

Nie bez znaczenia dla rozwoju Torunia były duże inwestycje dające bezpośrednie połączenia z autostradą i poprawiające komunikację między lewo- i prawobrzeżną częścią miasta. Rozbudowano też infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów.

3. Toruń – tu warto zainwestować

To ważne kwestie nie tylko dla mieszkańców, ale też istotny aspekt dla inwestorów, chcących ulokować środki w nieruchomościach w tym nadwiślańskim mieście. Zwłaszcza że toruńskie ceny za mkw. wciąż stanowią atrakcyjną alternatywę dla tych w Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu, a nowe mieszkanie w Toruniu to dziś bardzo korzystna opcja inwestycyjna.

Potwierdzają to statystyki GUS, który przeanalizował ceny wynajmu mieszkań w 15 największych miastach Polski[2]. Toruń jest w tym zestawieniu jednym z nielicznych, w których koszty najmu w obliczu pandemii nie tylko nie spadły, ale w porównaniu z wcześniejszymi kwartałami urosły - o ok. 3 proc. Jeszcze w sierpniu, przeciętny koszt wynajmu mieszkania o powierzchni 50 mkw. wynosił 1550 zł, a dla porównania przed rokiem było to 1389 zł.

4. Toruń – miasto rozwijających się dzielnic

A jeśli ktoś chce kupić mieszkanie na własne potrzeby? Najlepiej zerknąć na oferty z rynku pierwotnego – Toruń to miasto, którego deweloperzy nie omijają. Szczególnie upodobali sobie rozwijające się dzielnice, np. Jar – rozległy teren po jednostce Armii Radzieckiej, której ta część miasta zawdzięcza swoją nazwę. Młode osoby szukające swojego miejsca na Ziemi mogą w ciemno przeglądać mieszkania na Jarze – Toruń nie może się obecnie pochwalić popularniejszą wśród nowych mieszkańców częścią.

Dziś Jar jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się nowych dzielnic Torunia. Wyróżnia ją fakt, że jest zaplanowana od podstaw, z dostępnością bogatej infrastruktury, bliskością atrakcyjnych terenów rekreacji, jak nowy Park na Jarze ze stawem, miejscami do plażowania, zabaw i obiektami sportowymi. „Przede wszystkim Jar to lokalizacja zapewniająca ciszę, spokój i sąsiedztwo terenów zielonych” – opowiada Hanna Makowska, kierownik działu sprzedaży Grupy Murapol w Toruniu, budującej obecnie w dzielnicy dwie inwestycje mieszkaniowe.

5. Toruń – atrakcje nie tylko dla turystów

Kujawsko-pomorska stolica przyciąga jednak nie tylko szeroką ofertą nowych mieszkań na sprzedaż. Toruń ze swoimi atrakcjami dostarcza pomysłów na spędzanie wolnego czasu dla osób w każdym wieku. Oprócz wspomnianych już terenów zielonych i przepięknej Starówki, warto choć raz odwiedzić miejskie muzea czy planetarium. Miłośników fortyfikacji ucieszą zamki, oryginalne ceglane bramy i mury miejskie. Niezwykłym miejscem od niedawna jest brzeg Wisły – także w Toruniu nad tą rzeką spędza się leniwe weekendy albo uprawia sport na świeżym powietrzu. No i pierniki – niby tylko symbol, ale jeśli masz na nie ochotę, lepszych nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie.

 

[1] https://portalkomunalny.pl/torun-coraz-bardziej-zielony-zobacz-zdjecia-galeria-396658/

[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/cena-1-m2-powierzchni-uzytkowej-budynku-mieszkalnego-oddanego-do-uzytkowania,8,1.html

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%