Zamknij

Garaż w bryle domu- jakie są jego wady i zalety?

10:05, 23.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:05, 23.11.2020

Na wybór projektu domu wpływa wiele czynników. Oprócz oczekiwań i potrzeb inwestora znaczenie ma również wielkość działki oraz jej wymiary. Jedną z decyzji, jaką trzeba będzie podjąć, jest wbudowanie garażu w bryłę domu lub jego całkowite oddzielnie od części mieszkalnej. Jakie są wady i zalety pierwszego rozwiązania? Czy drzwi garażowe segmentowe w takiej sytuacji będą dobrym wyborem czy może lepiej postawić na inny model?

Zalety garażu w bryle domu


Garaż wbudowany w bryłę budynku mieszkalnego to przede wszystkim rozwiązanie wygodne dla mieszkańców. Pozwala ono na dostanie się do auta bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, co docenimy zwłaszcza podczas deszczowej czy mroźnej pogody. Dodatkowo taki garaż umożliwia zaoszczędzenie przestrzeni na działce, a tym samym – powiększenie ogrodu. W wielu projektach domów z garażem pomieszczenie to jest częściowo wysunięte z bryły budynku. Dzięki temu przestrzeń nad garażem można zagospodarować np. na taras, a wewnątrz budynku uzyskana zostaje większa przestrzeń mieszkalna, niż w przypadku garażu całkowicie wbudowanego w dom. Warto też pamiętać, że koszty budowy takiego garażu są niższe niż budynku wolnostojącego.

Jakie wady ma garaż wbudowany w dom?


Wiele rodzin korzysta z więcej niż jednego auta, co niesie konieczność budowy garażu dwustanowiskowego. W efekcie takie pomieszczenie może zdominować projekt domu i negatywnie wpłynąć na jego estetykę. Decydując się na garaż wkomponowany w bryłę domu konieczne jest też zadbanie o dobrą wentylację oraz izolację. Wychłodzony garaż może spowodować straty ciepła w przylegającej do niego bezpośrednio części mieszkalnej, a co za tym idzie – wpłynąć na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Przy złej wentylacji oraz nieodpowiednich drzwiach prowadzących z garażu do domu problemem bywa również przenikanie zapachu spalin.

Drzwi garażowe segmentowe najlepsze do garażu w domu?


Decydując się na garaż wbudowany w bryłę domu, należy wybrać odpowiednią bramę chroniącą przed chłodem. Aby zminimalizować straty ciepła w części mieszkalnej konieczne jest zaizolowanie ścian garażu, a także zainwestowanie w bramę o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Dobrym wyborem w takiej sytuacji są drzwi garażowe segmentowe. Wykonane z paneli wypełnionych pianką poliuretanową i wyposażone dodatkowo w uszczelki pomiędzy poszczególnymi elementami, a także wokół skrzydła bramy, będą minimalizować przenikanie chłodu do wnętrza budynku.

Ponieważ drzwi garażowe segmentowe obecnie dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, łatwo znaleźć produkt pasujący do elewacji budynku i estetycznie go uzupełniający. Stratom ciepła dodatkowo zapobiegną dobrze zaizolowane drzwi prowadzące z garażu do części mieszkalnej. Wyposażenie bramy garażowej w napęd dodatkowo zwiększy komfort użytkowania i pozwoli otwierać ją bez wysiadania z auta.

Bezpieczny garaż


Ponieważ złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, a więc piwnice lub garaże, warto zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko wizyty nieproszonych gości. Przede wszystkim rozsądne jest zainwestowanie w bramę z zabezpieczeniami antywłamaniowymi, jak np. specjalne mechanizmy ryglujące, które uniemożliwiają podważenie skrzydła. Wybierając napęd dobrze będzie zaś postawić na produkt z chronionym przed przechwyceniem sygnałem. Bezpieczeństwo domowników zwiększą również solidne drzwi z zabezpieczeniami antywłamaniowymi zamontowane pomiędzy garażem a częścią mieszkalną.

Odpowiednia wentylacja


W garażach znajdujących się w bryle domu problemem bywa zapach spalin przenikający do części mieszkalnej. Właśnie dlatego inwestycja w dobrej jakości drzwi oddzielające to pomieszczenie od części mieszkalnej ma istotne znaczenie. Ich szczelność nie tylko ograniczy przenikanie zapachu i chłodnego powietrza, ale też zapewni izolację akustyczną. Oczywiście same drzwi to nie wszystko – konieczne jest również zadbanie o właściwą wentylację. W garażach znajdujących się w bryle domu najlepiej jest zamontować wentylację mechaniczną.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%