Zamknij
REKLAMA

Zakup gotowych spółek - charakterystyka rozwiązania

09:26, 17.11.2020 | materiały partnera

 Zakup gotowych spółek może się kojarzyć z nie do końca legalnym przedsięwzięciem. Jest to jednak proceder w pełni regulowany prawnie i jak się okazuje, ma on wiele zalet. Czym właściwie jest kupowanie gotowych spółek? 

Czym są gotowe spółki? 

Rejestracja spółki od zera trwa od kilku do kilkunastu dni, w zależności od pracy sądów i urzędów. Czas trwania procesu mogą wydłużyć niepoprawnie złożone dokumenty, więc załatwienie formalności związanych z rejestracją jest nierzadko żmudne i dosyć skomplikowane. Poza tym, podczas rejestracji należy liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty np. u notariusza za potwierdzenie autentyczności podpisów. Gotowe spółki są podmiotami zarejestrowanymi już w Krajowym Rejestrze Sądowym, które posiadają wszystkie niezbędne dokumenty rejestracyjne - umowę spółki, numer KRS, NIP, REGON i jest zgłoszona do podatku VAT i VAT-EU.  

Zalety zakupu gotowej spółki 

Kupując gotową spółkę przede wszystkim oszczędzamy czas. Proces nabycia istniejącego podmiotu zajmuje 1-2 dni. Gotowa spółka jest ukształtowanym podmiotem prawnym, wolnym od zobowiązań. Ma ona prowadzoną dokumentację księgową oraz niezbędne deklaracje. Nabywca rozpoczyna działalność zaraz po podpisaniu umowy zakupu udziałów. Gotowa spółka daje więc możliwość błyskawicznego rozpoczęcia działalności. Takie rozwiązanie jest wygodne i pozwala uniknąć borykania się z załatwianiem formalności przy rejestracji. Czasami zakup gotowej spółki jest nawet koniecznością np. przy przedsięwzięciach dofinansowywanych przez Unię Europejską, które mają określony czas realizacji i nie dają możliwości założenia podmiotu od zera.  

Kolejną zaletą gotowej spółki jest jej staż w KRS i US. Podmioty posiadające udokumentowaną historię są bardziej wiarygodne i godne zaufania. Dzięki temu łatwiej jest uzyskać kredyt albo dotację. Poza tym, często staż na rynku jest warunkiem koniecznym, przy startach w przetargach. Gotowe spółki Warszawa (więcej na ich temat znajdziesz tutaj: https://www.omnioffice.pl/spolki-na-sprzedaz/ ) Kraków, Wrocław czy Poznań mogą posiadać wartościowe licencje, decyzje, zezwolenia i koncesje. Dzięki temu, przedsiębiorca nie musi uzyskiwać ich we własnym zakresie.  

Wady gotowych spółek 

Minusem zakupu istniejącego podmiotu jest niepewność transakcji. Na rynku obecnych jest wielu sprzedawców oferujących gotowe spółki, które zostały przez nich skupione jako czyste podmioty. W takim przypadku nie można być pewnym przeszłości spółki, bo pierwotny właściciel mógł zataić informacje o zobowiązaniach podmiotu. Przy zakupie, jest więc bardzo istotne korzystanie z usług profesjonalnych firm, zajmujących się sprzedażą spółek zawodowo. Dostajemy wówczas gwarancję, że otrzymujemy podmiot wolny od zobowiązań.  

Trudnością, która pojawia się po zakupie gotowej spółki jest konieczność dokonania zmian w KRS. Chodzi przede wszystkim o nazwę, rodzaj PKD, kwestie dotyczące wspólników spółki. Takie korekty trwają od kilku dni do dwóch tygodni. Zarząd może jednak reprezentować spółkę zaraz po podpisaniu umowy kupna udziałów i sporządzenia protokołu z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w celu jego powołania.  

Wspomniane wady są jednak łatwe do zniwelowania. Kupując spółkę ze sprawdzonego źródła, w prosty sposób można sprawdzić jej historię w KRS. Na zakup gotowej spółki może sobie pozwolić każdy podmiot gospodarczy. Jest to rozwiązanie wygodne dla przedsiębiorców, którzy chcą zaoszczędzić czas albo którym zależy na stażu podmiotu prawnego.   

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%