Zamknij
REKLAMA

Jaką matę do jogi wybrać? Przewodnik

08:53, 17.11.2020 | materiały partnera

Mata do jogi to wierny towarzysz każdego praktyka, niezależnie od doświadczenia, zaangażowania i intensywności ćwiczeń. Mata to niezbędnik. W trakcie sesji można obejść się bez pomocnych akcesoriów, jak klocki czy paski, mata do jogi jest jednak obowiązkowym elementem.

Jaką matę wybierają początkujący

Początkujący zwykle kupują maty z niższej półki cenowej. Jest to rozsądne podejście, ponieważ inwestowanie w droższą markę, kiedy jeszcze nie wiesz, czy joga jest dla Ciebie jest niepotrzebne. Na początek warto też skorzystać, jeśli udajesz się do studia jogi z ich wyposażenia. Zwykle szkoły dysponują niezbędnym narzędziami do rozpoczęcia praktyki.

Jeśli po pierwszej praktyce poczujesz, że masz ochotę na więcej wtedy warto zrobić rekonesans i kupić sobie matę do własnego użytku. Warto to zrobić również ze względu na higienę. Maty dostępne dla wszystkich mogą być po prostu siedliskiem obcych bakterii.

Kupując matę w markecie, najczęściej z tworzyw sztucznych po kilku miesiącach regularnego treningu, a nawet szybciej, prawdopodobnie poczujesz, że potrzebujesz czegoś więcej. Jakość idąca często w parze z ceną okaże się niewystarczająca dla Twojej rozwijającej się. Wtedy warto rozejrzeć się za bardziej profesjonalnymi wariantami.

Jaką matę wybierają doświadczeni praktycy?

Jogini, którzy codziennie wchodzą na matę cenią sobie nade wszystko przyczepność, zarówno maty do podłożu, jak i swojego ciała do maty. Ten parametr jest najbardziej pożądany, gdyż zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwo wykonywania asan. Na rynku polskim można znaleźć wiele marek, które sprzedają naprawdę dobre i jakościowe produkty: Utupluti, Moonholi czy Miamiko.

Popularnym typem mat wśród topowych joginów na całym świecie jest mata do jogi z naturalnego kauczuku z powierzchnią PU. Poliuretan zapewnia bowiem najlepszą i bezkompromisową przyczepność. Kładąc dłonie i stopy na macie, czujesz, że jesteś dosłownie wklejony do podłoża. Maty z samego kauczuku są również wziętym produktem.

Coraz większą popularnością cieszą się maty z mikrofibrą. Ta opcja umożliwia nadrukowywanie na powierzchni grafik, co dodaje jej dodatkowego, estetycznego waloru. Naturalny kauczuk dobrze przyczepia się do podłoża, a delikatna mikrofibra umila każde wejście na matę. W tym modelu jednak przyczepność jest uwarunkowana intensywnością treningu. Im więcej wilgoci na macie tym , jest ona bardziej przyczepna.

Miłośnicy przyrody i wszyscy pragnący żyć w zgodzie z naturą wybierają maty do jogi z naturalnych surowców. Podstawą jest w tych opcjach naturalny kauczuk, warstwa wierzchnia może być zrobiona z korka, juty. Kork dzięki oleistej substancji wewnątrz jest antypoślizgowy, mimo, że nie wchłania wilgoci.

Praktykujący przez lata jogini na swojej ścieżce testują zwykle kilka rodzai mat, by wybrać spośród nich najbardziej adekwatną do swoich potrzeb i odczuć.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%