Zamknij

Zmiany w prawie podatkowym 2020.

00:00, 28.10.2020 artykuł sponsorowany

Ten rok chyba na zawsze pozostanie w zbiorowej pamięci głównie przez światową pandemię koronawirusa, która wpłynęła na życie ludzi na całym świecie. Zmieniła też gospodarkę i przewartościowała rynki, a więc niektórym mogło umknąć, że doszło do równie istotnych zmian w innych dziedzinach – chodzi o zmiany w prawie podatkowym 2020, mające równie istotny wpływ na rzeczywistość. Z pewnością zatem warto przyjrzeć im się bliżej.

Zmiany dotyczące podatków, które weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku dotyczą kilku aspektów i w założeniu mają być korzystniejsze i bardziej zrozumiałe dla podatników, ale w praktyce oczywiście różnie z tym bywa i samemu nieraz ciężko się w tym wszystkim zorientować. Dlatego też, aby nie popełnić niepotrzebnych błędów i nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje – warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, znających doskonale wszystkie zmiany w prawie podatkowym 2020. Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się do biura rachunkowego, którego pracownicy mają doświadczenie i dobrą opinię. 

Czego dotyczą zmiany w prawie podatkowym 2020?

Właściwie kluczową zmianą o jakiej trzeba wiedzieć jest powstanie tak zwanych mikrorachunków, na które od 1 stycznia 2020 roku należy wpłacać podatki PIT, CIT i VAT. Jest to indywidualny rachunek dla każdego podatnika, który należy uzyskać ze generatora internetowego na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym Urzędzie Skarbowym. To rozwiązanie ma wyeliminować omyłkowe przelewy do niewłaściwych jednostek, a także usprawnić obsługę kluczowych podatków i ułatwić pozyskiwanie zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami. Na mikrorachunki można również wpłacać odsetki za ewentualną zwłokę. Biura rachunkowe(poznań) powinno być na bieżąco ze nowymi ustaleniami prawnymi.

To jednak nie wszystkie zmiany, o których należy wspomnieć. Warto wiedzieć także o pozostałych nowinkach, takich jak:

  • Zmniejszenie zatorów płatniczych dla firm – podatnicy PIT oraz CIT uzyskają możliwość korzystania z tak zwanej ulgi za złe długi. Dzięki temu wierzyciel może pomniejszyć podstawy opodatkowania o wysokość wierzytelności, która nie zostanie uregulowana w przeciągu trzech miesięcy.

  • Nowe rozwiązania dla firm będących w spadku – podatnicy PIT uzyskają wykładnię, dzięki której będzie się przyjmować, że cały dochód z tytułu prowadzenia firmy, w której skład wchodzi udział zmarłego małżonka przedsiębiorcy – będzie opodatkowany wyłącznie przez żyjącego współmałżonka.

  • Rachunki z białej listy dla kwot powyżej piętnastu tysięcy złotych – podatnicy mają od początku 2020 roku obowiązek zapłaty za faktury o wartości powyżej 15 000 PLN na rachunki rozliczeniowe i rachunki w SKOK-ach, zamieszczone na tak zwanej białej liście czyli w Wykazie Podatników VAT.

  • Zmiany dla Fundacji, Stowarzyszeń i Związków Zawodowych – organizacje niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, które są podatnikami CIT otrzymały obowiązek sporządzania sprawozdań w formie ustrukturyzowanej.

Zmiany w prawie podatkowym 2020 – czy można sobie z nimi poradzić samemu?


Jak widać tylko po niektórych nowinkach wprowadzonych przez ustawodawcę - zmiany w prawie podatkowym 2020 nie są tak proste i oczywiste, a ich interpretacja i prawidłowe zrozumienie nie należy do najłatwiejszych. Zdecydowanie bezpieczniej i lepiej skorzystać zatem z pomocy fachowców. Do takich należą bez wątpienia ludzie pracujący w Biurze Rachunkowym ONESTA, którzy stawiają na rozwój i profesjonalizm, realizując zlecenia zarówno dla klientów indywidualnych jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%