Zamknij

5 badań, które warto wykonać jesienią

00:00, 02.10.2020 | materiały partnera

Jesień to czas diametralnej zmiany pogody. Nagłe pogorszenie aury, deszcze i brak słońca mogą negatywnie wpływać na stan naszego organizmu. Profilaktyka jest niezwykle ważna i pomaga wykryć bardzo poważne choroby. Warto zdać sobie sprawę z tego, że dbanie o zdrowie wcale nie musi być ani kosztowne, ani czasochłonne. Jakie badania należy wykonać jesienią? Jak skutecznie zadbać o swoje zdrowie o tej porze roku? Podpowiadamy. 

Badanie moczu 

Wiele chorób w swojej początkowej fazie nie ma objawów. Zanim pojawią się odczuwalne syndromy lub inne zauważalne zmiany we krwi, pierwsze oznaki o pogarszającym się stanie zdrowia pojawia się zazwyczaj w moczu. Z tego powodu zaleca się wykonanie tego badania przynajmniej raz w roku. 

Badanie moczu jest jednym z najbardziej znanych badań diagnostycznych, które ma swoje początki już w czasach starożytnych. Wówczas jego analiza opierała się głównie na ocenie jego wyglądu, smaku i zapachu. Postęp medycyny sprawił jednak, że znacząco wzrosła liczba parametrów, poddawanych analizie. Dziś badanie laboratoryjne moczu obejmuje ocenę kilkunastu właściwości, które oznacza się jako automatyczne lub półautomatyczne. 

Badanie to jest niezwykle ważne dla oceny stanu organizmu ze względu na jego skład jakościowy i ilościowy, który odzwierciedla procesy zachodzące w organizmie. Hurtownia medyczna Medwil oferuje szeroki asortyment najwyższej jakości artykułów medycznych, niezbędnych w przychodniach i prywatnych gabinetach lekarskich. Sprawdź na https://medwil.pl/. 

Morfologia 

Tego typu badanie powinno być wykonywane regularnie. Na jego podstawie możliwe jest bowiem określenie ogólnej kondycji organizmu. Morfologia polega na sprawdzeniu poziomu poszczególnych elementów morfotycznych we krwi. Ważna jest bowiem nie tylko ich ilość, ale również objętość i kształt oraz ocena zawartości w nich hemoglobiny, odpowiedzialnej za transport tlenu.  

Glukoza 

Glukoza jest często kojarzona głównie z ciążą, jednak profilaktyczna ocena stężenia glukozy wygląda nieco inaczej niż u kobiet ciężarnych. Badanie to wykonuje się na czczo przy pomocy specjalnego aparatu i paska, na którym umieszcza się próbę krwi. Jeśli pacjent znajduje się w grupie ryzyka, badanie to powinno być wykonywane regularnie.  

Badanie tarczycy 

Z puntu widzenia profilaktyki niezwykle istotne są badania tarczycy, szczególnie u kobiet. Coraz częściej okazuje się bowiem, że problemy zdrowotne kobiet obserwowane na poziomie różnych układów, mają związek z nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą, której rolą jest regulowanie wielu procesów w organizmie.  

Lipidogram 

Lipidy to nic innego jak tłuszcze, które są jednym z podstawowych elementów budulcowych naszego organizmu. Nie wszystkie są złe. Wiele z nich jest niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak gdy ich proporcje zostaną zaburzone, mogą stać się czynnikiem niekorzystnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.  

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop