Zamknij

Co się dzieje z polisą OC po sprzedaży auta?

14:11, 11.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:11, 11.09.2020

Jeżeli zdecydujesz się na zakup pojazdu, koniecznie pamiętaj, aby otrzymać aktualne ubezpieczenie OC. Co musisz wiedzieć, jeżeli zdecydujesz się na zakup używanego auta? Czy umowa, którą podpisał zbywca samochodu, automatycznie wygasa? O czym musi zawsze pamiętać kupujący? Jeśli tego nie wiesz, możesz słono zapłacić!

Każda osoba, która decyduje się na zakup samochodu, powinna z uwagą przygotować się do podpisania umowy sprzedaży. Bardzo istotnym jest to, aby nabywca otrzymał komplet wszystkich dokumentów, które przynależne są autu. Jednym z nich jest właśnie obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Oprócz tego sprzedający pojazd powinien również przekazać dowód rejestracyjny, a także potwierdzenie badania technicznego pojazdu. Najlepiej jeśli pisemnie obie strony umowy potwierdzą otrzymanie kompletu niezbędnych przy sprzedaży dokumentów.

Co musi wiedzieć sprzedający samochód?

Jeżeli sprzedajesz samochód, pamiętaj o tym, żeby poinformować dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeń o zmianie właściciela auta. Zgodnie z przepisami polskiego prawa masz na to 14 dni od momentu podpisania umowy sprzedaży. Poinformować zakład ubezpieczeń możesz na kilka sposobów. Po pierwsze, część ubezpieczycieli posiada na swoich stronach internetowych stosowne formularze lub adresy mailowe, poprzez które można powiadomić o zmianie właściciela pojazdu. Po wtóre, dotychczasowy posiadacz auta zawsze może skorzystać z usług Poczty Polskiej. Wtedy za dzień otrzymania przez towarzystwo ubezpieczeniowe informacji o sprzedaży auta będzie uznawana data na stemplu pocztowym. Warto wiedzieć, że tego rodzaju uprawnienia ma wyłącznie poczta i jeżeli przesyłasz dokumenty przez kuriera lub inną drogą, za moment poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu będzie uznawana data odbioru przesyłki. Naturalnie, zawsze można udać się osobiście do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego i przekazać wypowiedzenie w formie pisemnej. Miej na uwadze, aby tego rodzaju informacja była zawsze odręcznie podpisana.

Ubezpieczenie OC może zostać wznowione, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie otrzyma wcześniej informacji o sprzedaży auta. Należy również wiedzieć, że momencie gdy nabywca rezygnuje z ubezpieczenia, dotychczasowy właściciel samochodu może otrzymać zwrot nadpłaconej części składki za ubezpieczenie OC - wyjaśniają eksperci Beesafe.pl.

Na co może liczyć nabywca auta?

Każda osoba, która zakupiła pojazd, zobowiązana jest do zarejestrowania go w swoim wydziale komunikacji. Nabywca ma zaledwie 30 dni od momentu zakupu na zgłoszenie się wraz z kompletem dokumentów do urzędu. Następnie powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu (na czas sprzedaży).

Na szczęście, gdy kupujemy samochód przyjmujemy wraz z nim jego dotychczasowe ubezpieczenie. Jeżeli zbywca zapłacił za ubezpieczenia OC z góry, jednorazowo to należy skontaktować się z zakładem ubezpieczeń i ustalić, czy ten będzie rekalkulować składkę. Co oznacza ten termin? Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo zweryfikować wysokość opłaty ze względu na zmianę kierowcy. Zakłady biorą pod uwagę nie tylko samo auto, ale miejsce jego użytkowania oraz doświadczenie właściciela samochodu, a także jego wiek i stan cywilny. Jeżeli zaś ubezpieczenie OC płacone było w ratach, za kolejny okres rozliczeniowy płaci nowy właściciel. Doświadczeni kierowcy nierzadko mogą liczyć na obniżenie wysokości dotychczasowych opłat za ochronę polisą OC.

Kiedy opłaca się zmienić ubezpieczenie OC?

Wybierając nowego ubezpieczyciela, po pierwsze musimy poinformować dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe o naszej decyzji i wysłać wypowiedzenie, a po drugie powinniśmy poszukać nowego OC.

W sytuacji zmiany wystawcy polisy koniecznie pamiętajmy o tym, aby pomiędzy zawarciem nowej umowy a wypowiedzeniem nie było ani jednego dnia przerwy w posiadaniu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za choćby jeden dzień posiadania auta bez polisy OC nakłada wysokie mandaty. Grzywna za jeden dzień braku ubezpieczenia to aż 1040 zł! Na szczęście z pomocą przychodzi kalkulator OC. Dzięki tego rodzaju narzędziom kierowcy z łatwością mogą znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w kilka chwil możemy porównać dostępny pakiety i dodatkowe opcje. Kalkulator OC pozwala oszczędzić czas na poszukiwanie najlepszej oferty na rynku. Możemy znaleźć ją w kilka minut i kupić przez internet. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich, którzy w ostatniej chwili orientują się, że ich ubezpieczenie właśnie traci ważność! Jeden z takich kalkulatorów dostępny jest na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest najważniejszym dokumentem chroniącym zarówno kierowcę, jak i sam samochód, na drogach. Dlatego bardzo istotnym jest, żeby w momencie gdy decydujemy się na zakup auta, wnikliwie sprawdzić, czy na pewno kupowany przez nas pojazd posiada OC. Dzięki temu nie będziemy się stresować i sami zdecydujemy, czy pozostajemy w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym, czy też szukamy nowego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%