Zamknij

Ubezpieczenie OCP - czy jest obowiązkowe?

10:18, 02.09.2020 | materiały partnera

Każdego dnia po naszych drogach podróżują tysiące pojazdów dostawczych i ciężarowych, które na zlecenie swoich klientów transportują towary. Aby zarówno samochód, jak i przewożony ładunek były bezpieczne, niezbędna jest odpowiednia polisa. Jest nią ubezpieczenie OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźników. Czy jest ono wymagane i ile kosztuje? Wyjaśniamy.

Na rynku ubezpieczeniowym istnieje bardzo wiele polis komunikacyjnych. Dzięki temu, użytkownicy dróg mogą wybierać spośród olbrzymiej gamy produktów i dopasować je do własnych potrzeb. Nie inaczej jest w przypadku firm transportowych, dla których polis OCP stanowi niemal podstawowy element działalności. Choć należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych, to zdecydowana większość przedsiębiorców z branży transportowej decyduje się na zakup OCP. Dlaczego?

W czasie transportu, to właśnie przewoźnik jest podmiotem odpowiedzialnym za ładunek, a klienci chcą być pewni, że powierzony przez nich towar będzie bezpieczny. Taką gwarancję daje właśnie ubezpieczenie OCP. W razie uszkodzenia ładunku, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie.

Ubezpieczenie OCP - co to jest?

Skrót OCP, oznacza ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Polisa ta jest skierowana do przedsiębiorców zajmujących się odpłatnym transportem towarów. Ubezpieczenie OCP pozwala zabezpieczyć finansowo firmę przed skutkami ewentualnego zniszczenia przesyłki w czasie transportu. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie OCP stało się jednym z warunków, jakie muszą spełniać firmy transportowe, aby otrzymać zlecenie.

Dla kogo jest ubezpieczenie OCP?

Polisa ta jest oferowana do wszystkich przewoźników trudniących się transportem towarów. Bez względu na wielkość firmy, każde przedsiębiorstwo transportowe może, a wręcz powinno, zaopatrzyć się w takie ubezpieczenie. Choć ubezpieczenie OCP należy do grupy polis dobrowolnych, to uszkodzenie towaru w trakcie transportu lub jego kradzież, mogłaby poważnie odbić się na kondycji finansowej przewoźnika. Tymczasem polisa OCP zabezpiecza te interesy.

Ale ubezpieczenie to jest także korzystne dla zleceniodawców. Powierzając transport, klienci przewoźników posiadających ubezpieczenie OCP mają pewność, że w razie uszkodzenia towaru, otrzymają należne odszkodowanie.

Co daje polisa OCP?

Mając ubezpieczenie OCP, przewoźnik nie ponosi już finansowej odpowiedzialności za wszelkie uszkodzenia lub kradzież transportowanego ładunku. Przejmuje je towarzystwo ubezpieczeniowe z którym zawarto umowę ubezpieczeniową. Zatem polisa OCP daje przede wszystkim gwarancję i bezpieczeństwo zarówno firmie transportowej, jak i zleceniodawcy.

Jaki jest koszt polisy OCP?

Nie ma jednej, uniwersalnej ceny dla każdego przedsiębiorcy. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych polis komunikacyjnych, składka wyliczana jest każdorazowo indywidualnie i zależy od wielu czynników. Na ostateczną wysokość ceny ubezpieczenia OCP wpływ ma m.in. wysokość rocznych obrotów netto firmy transportowej, typ przewożonego towaru, wysokość sumy gwarancyjnej polisy czy zakres terytorialny prowadzonej działalności.

Aby poznać dokładną cenę ubezpieczenia OCP, warto skontaktować się z firmą, która od lat zawodowo zajmuje się sprzedażą tych polis, czyli https://www.licencjetransportowe.com/ .

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA