Zamknij

Gdzie warto wykorzystać konstrukcje z drewna?

15:05, 03.08.2020 | Materiały partnera

Konstrukcje z drewna cieszą się bardzo dużą popularnością, jeśli chodzi o wybór materiału wykorzystywanego w budownictwie. Skąd tak duże powodzenie? Wynika to przede wszystkim z szybkości działania. Od momentu rozpoczęcia prac konstrukcyjnych, do rozpoczęcia pracy na budowie wystarczą 3 - 6 tygodni, a samo postawienie konstrukcji to maksymalnie trzy dni. Do tego mamy pełną ekologiczność, energooszczędność i surowiec, który jest po prostu doskonały pod każdym względem. Gdzie więc takie konstrukcje z drewna można wykorzystać? Gdzie znajdą one swoje zastosowanie?

 

Zmiana stali na drewno

Ostatnie lata znacząco zrewolucjonizowały świat budownictwa. Tak, jak dawniej do budowy konstrukcji wykorzystywano przede wszystkim stal, tak dziś najczęściej kupowanym materiałem jest drewno. Inwestorzy mają większe wymagania, zwiększają się potrzeby klientów, poszukuje się stale to lepszych rozwiązań, które miałyby na celu poprawić efekty końcowe wykonywanych prac budowlanych. Drewno wróciło do łask i nie ma, co do tego absolutnie żadnych wątpliwości. Jest ono ekologiczne, jest przyjazne środowisku, jest funkcjonalne, możliwe do zastosowania dosłownie wszędzie. Wśród dostępnych na rynku opcji, bardzo dużą popularnością cieszy się drewno klejone, które zdecydowanie różni się od tego tradycyjnego litego i stanowi bardzo dobry wybór dla każdego z odbiorców. 

 

Jak powstają konstrukcje z drewna klejonego?

Jeśli klient decyduje się wybrać konstrukcje klejone, otrzymać może naprawdę bardzo dobrej jakości materiał budowlany. Powstaje on dzięki sklejeniu ze sobą cienkich warstw tarcicy świerkowej lub sosnowej, która to ma bardzo wysoką jakość. Dzięki takiemu zastosowaniu, powstała konstrukcja jest bardzo podobna do monolitycznej, ale nie ma ona żadnych łączników mechanicznych. Dzięki dużym możliwościom takiego drewna klejonego daje szansę projektowania różnorodnych obiektów i tworzenia naprawdę wszelkiego typu przekrojów. 

Co przemawia za tym, by stawiać na konstrukcje z drewna? Są one przede wszystkim niezwykle plastyczne, a więc dzięki temu można tworzyć przeróżne formy i rozwiązania, jakich nie bylibyśmy w stanie osiągnąć wykorzystując stal. Tutaj bez problemu stworzymy łuki, nietypowe kształty i inne formy, co sprawia, że każdy rodzaj obiektu, jaki tylko powstanie na projekcie, będzie mógł być dalej bez problemu zrealizowany. Co dalej? Drewno jest giętkie, dzięki czemu można z niego zrobić konstrukcje nośne. Ogromną zaletą jest także aspekt estetyczny. Dzięki wykorzystaniu drewnianych elementów, można znacząco podnieść wartość estetyczną danego budynku, jak również i zwiększyć bezpieczeństwo osób, które w takim obiekcie przebywają. Drewno jest trwałe, lekkie, a do tego ma bardzo wysoką izolacyjność cieplną, co pozwala nam znacząco postawić na energooszczędność budynku. 

 

Gdzie sprawdzą się konstrukcje z drewna?

Konstrukcje z drewna wykorzystywane mogą być tak naprawdę wszędzie. W sposób jednak szczególny sprawdzają się one w przypadku budowy hal przemysłowych, magazynów, basenów i innych tego typu obiektów. Konstrukcje dają możliwość wykonywania zadaszeń obiektowych i temu podobnych rozwiązań. Dzięki możliwości osiągnięcia dużych rozpiętości, budowa jednoprzestrzennych obiektów nie stanowi tak naprawdę żadnego problemu. 

Dlaczego inwestorzy wolą stawiać na takie rozwiązania? Bo są szybkie w realizacji, a do tego gwarantują trwałość i solidność na dziesiątki lat. To, co ważne, drewno klejonego nie wymaga żadnych bieżących konserwacji, jak również i renowacji. Wystarczy jedynie odpowiednio zaprojektować dane rozwiązanie, by okazało się być długowiecznym budynkiem na lata. W przypadku tych stalowych, co kilka lat konieczna jest konserwacja, taka jak na przykład odnowienie powłok przeciwkorozyjnych i przeciwogniowych. Jest to dużym utrudnieniem, gdyż naraża to na dodatkowe koszty, a do tego często i wyłączenie obiektu z eksploatacji na czas wykonywanych prac. Nie można także zapomnieć o ognioodporności drewna klejonego. Wymagania dotyczące przepisów pożarowych są bardzo restrykcyjne. W przypadku drewna klejonego, to spełnia swoje zadania nadrzędnie. Drewno to nie pęka pod wpływem temperatury i nie jest wówczas uplastycznione. Płomień na belkach gaśnie samoczynnie. 

 

Konstrukcje z drewna - najlepsza inwestycja w budynek

Jedno jest pewne - konstrukcje z drewna stanowią inwestycję, z jakiej może być zadowolony absolutnie każdy klient. Jeśli tworzone są duże hale i obiekty, trzeba zwrócić przy nich uwagę z jednej strony na jakość, z drugiej na zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, a do tego również na bezpieczeństwo i trwałość na długie lata. W przypadku konstrukcji z drewna to wszystko właśnie można osiągnąć. Jeśli więc dobra inwestycja w przyszłość, to tego typu zastosowania są najlepszym wyborem. Najważniejsze w tym wszystkim to znaleźć tylko firmę, która będzie w stanie taką pracę wykonać i to na najwyższym poziomie.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA