Zamknij

Orły Stolarstwa - blat olejowany czy lakierowany?

10:01, 18.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:06, 18.05.2020

Wymarzyłaś sobie kuchnię w stylu prowansalskim albo, po prostu, lubisz wokół siebie mieć przedmioty wykonane z ekologicznych surowców. Przy takich założeniach, kuchenny blat może być tylko drewniany. Ale jak go poprawnie zabezpieczyć?

Jak wygląda sytuacja bazowa

 Twoja kuchnia jest świeżo wyremontowana, wszystkie kąty są idealnie proste, a ty potrzebujesz nieskomplikowanego blatu w kształcie prostokąta. Tutaj sprawa jest zazwyczaj wygrana, ponieważ gotową deskę może zaimpregnować firma, od której zamawiasz niezbędnik każdej gospodyni. Bardziej skomplikowane pomieszczenia oraz kształty stanowiska roboczego wymagają by drewno (czy to od wrocławskiego stolarza czy z marketu budowlanego) przyjechało do nas surowe. Niezaimpregnowany blat jest łatwiejszy do obróbki – docinania, przycinania czy np. zaokrąglania krawędzi szlifierką.

Co na to specjaliści?

Blat jest już docięty, a właściciel zakładu stolarskiego pyta czy chcesz, aby drewno zostało zabezpieczone olejem czy lakierem. Dobry specjalista sam wyjaśni ci różnice oraz dobierze impregnaty podkreślające naturalny kolor drewna lub przyciemniające surówkę. Profesjonalistów znajdziesz zawsze na stronie plebiscytów branżowych ORŁY Stolarstwa, który co roku wybiera głosami internautów najlepszych fachowców w danym mieście. Możesz jednak chcieć sama pojąć się tego zadania, a tu potrzebna jest podstawowa wiedza.

Blaty olejowane – obalamy mity

Oleje do blatów w kuchni są jak najbardziej bezpieczne. Często nazwa sugeruje nam coś, na czym można smażyć i boimy się, że postawienie gorącego garnka w części roboczej kuchni może przypalić nam blat, pozostawiając brzydkie ślady. Prawidłowo zaolejowany (wiele cienkich warstw) blat trzyma kolor, nie wpływa na niego wysoka temperatura i nie wchłania wody. Należy jedynie doczytać, czy olej, który chcemy wybrać jest przeznaczony do trudnych, kuchennych warunków.

Wbrew obiegowej opinii, olejowany blat nie błyszczy się – w efekcie końcowym. Mieni się tylko w momencie nakładania, przed zdjęciem nadmiaru substancji z powierzchni poddawanej impregnacji. Po wyschnięciu blat staje się całkowicie matowy, co jest główną cechą, która przemawia za wyborem tej metody.

Blaty lakierowane – same zalety?

Największą przewagą blatów lakierowanych nad olejowanymi jest fakt, iż rzadziej trzeba powtarzać proces impregnacji. W przypadku olejowanych powierzchni, co pół roku należy je ponownie pokryć warstwą tłuszczu. Lakier możemy odświeżać co roku, a nawet co dwa (jeśli wprost na blacie nie kroimy pieczywa z piekarni). Są jednak pewne minusy tego rozwiązania. Bardzo trudno jest tym sposobem uzyskać powierzchnię matową (zawsze trochę połyskuje) i bardzo często przyciemnia kolor drewna. Zależy Ci na jaśniutkim, dębowym blacie? Lepiej wybierz olej, choć i tu, robiąc to na własną rękę, nie zawsze można być pewnym zadowalającego efektu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%