Zamknij

Jak przygotować się na pierwszy lot z dzieckiem?

13:46, 11.03.2020 | art.sponsorowany

Lot z dzieckiem to jeden z najtrudniejszych sprawdzianów dla rodzica. Jeśli czeka Cię pierwsza taka podróż z maluchem, koniecznie dobrze się do niej przygotuj. W tym artykule podpowiemy Ci jak to zrobić.
 

Odpowiednia organizacja to podstawa

Wybierając połączenie lotnicze, zdecyduj się na takie z najmniejszą ilością przesiadek. Polecamy szczególnie wieczorne rejsy. To szansa na to, że maluch prześpi cały lot. Odpowiednio wcześniej przygotuj dokumenty dla dziecka. 

Dowiedz się, czy wybrane linie lotnicze oferują udogodnienia oraz zniżki dla maluchów. Często rodziny z dziećmi mają zapewnione pierwszeństwo przy odprawie oraz bezpłatny przewóz wózka. Na lotnisko wybierz się minimum 2 godziny wcześniej, tak aby uniknąć niepotrzebnych nerwów. Pamiętaj, że za opóźniony lot odszkodowanie otrzymasz bez problemu. 

Zadbaj o odpowiednie nastawienie

Nie od dziś wiadomo, że dzieci świetnie wyczuwają nastrój rodziców. Jeśli nastawisz się negatywnie do podróży, Twoje dziecko również będzie odczuwać niepokój. Przedstaw dziecku lot samolotem jako świetną przygodę. Pokaż mu, że cieszy Cię Wasza wspólna wyprawa. 

Dokładnie spakuj bagaż

Wiele rodziców podczas pierwszej podróży z dzieckiem popełnia błąd i zabiera zbyt duży bagaż podręczny. Pamiętaj, że nadmiar rzeczy może przysporzyć Ci więcej problemów niż korzyści. My polecamy niezbędne minimum: chusteczki nawilżane, pieluszki, ubranie na zmianę, kocyk, przybory do rysowania, zabawka oraz posiłek i napój. Pamiętaj, aby jedzenie dla dziecka włożyć w przezroczystą foliową torebkę. 

Przygotuj dziecko na lot

Opowiedz swojemu maluchowi, jak wygląda podróż samolotem. Wytłumacz jak wyglądają wszystkie etapy od odprawy na lotnisku po lądowaniu w miejscu docelowym. Powiedz jak wygląda praca stewardessy, pilota oraz jak wygląda wnętrze samolotu i gdzie trafiają bagaże. Dziecko, które wie co je czeka, będzie zainteresowane całym wydarzeniem i mniej zestresowane. 

Zanim wyruszycie na pierwszy lot samolotem, zabierz malucha w podróż pociągiem, autobusem lub tramwajem. Pokaż dziecku, jakie zasady panują w komunikacji miejskiej. Polecamy również zabrać pociechę wcześniej na lotnisko, pokazać startujące samoloty i zachęcić je do podróżowania. 

Przygotuj się na czas oczekiwania na lotnisku

Rodzice często obawiają się opóźnień i długiego czasu spędzonego na lotnisku. Nie martw się na zapas! Rodziny często mają pierwszeństwo w kolejkach, a na lotniskach coraz częściej pojawiają się kąciki zabaw. Warto wykorzystać ten czas, aby dziecko się wybawiło przed lotem. Ty postaraj się w tym czasie zjeść ciepły obiad i wypić kawę. 

Opowiedz dziecku, co będzie działo się na lotnisku. Uprzedź o tym, że kontroler na odprawie może poprosić Cię o zostawienie malucha i ponowne przejście przez bramki. Wytłumacz dlaczego tak się dzieje i że nie trzeba się wtedy bać.

Przemyśl strategię działania na czas lotu

W niektórych przypadkach dziecko przesypia cały lot. To niestety nie jest reguła. Warto odpowiednio przygotować się na czas podróży, aby uniknąć płaczu dziecka oraz nerwów zmęczonych rodziców. Pamiętaj, że tanie linie nie oferują wyszukanego cateringu. Lepiej przygotować ulubione przekąski samemu. Jeśli potrzebujesz gorącej wody do przygotowania mleka, personel samolotu na pewno zaoferuje pomoc. 

Jeśli podróżujesz z niemowlakiem, wcześniej upewnij się, czy na pokładzie samolotu będzie przewijak oraz łóżeczko dziecięce. Maluchy często otrzymują od personelu kredki, kolorowanki oraz książeczki. Na wszelki wypadek zabierz jednak podstawowy zestaw ze sobą. 

Pamiętaj, że podczas startu oraz lądowania zmienia się ciśnienie, a maluszkowi może doskwierać zatykanie uszu. Na ten moment przygotuj dziecku coś do picia. Niemowlakowi możesz podać pierś. U starszego dziecka świetnie sprawdzi się guma do żucia lub cukierek do ssania. 

Jeśli w czasie lotu będziesz potrzebować dodatkowej pomocy, nie bój się prosić o nią personel samolotu. Pamiętaj, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko jesteście pełnoprawnymi pasażerami, tak jak inne osoby na pokładzie. Nie przejmuj się, jeśli Twoje dziecko zacznie płakać, czasami nie da się tego uniknąć. Postaraj się zrobić wszystko, by maluch nie uprzykrzał innym podróży. Jeśli pojawią się krzywe spojrzenia oraz nieprzyjemne komentarze, nie zwracaj na nie uwagi. 

Powyższe zalecenia pomogą Ci przetrwać pierwszy lot z dzieckiem. Jest szansa, że podróż okaże się przyjemniejsza niż Ci się wydaje. 

Jeśli nadal czujesz się niepewnie, na koniec podajemy kilka dodatkowych wskazówek:

  1. Trzymaj najważniejsze dokumenty pod ręką. Dzięki temu unikniesz nerwowego przerzucania rzeczy w bagażu w ostatniej chwili.
  2. Podczas lotu traktuj z życzliwością personel oraz innych pasażerów. Wtedy inni chętniej Ci pomogą. Wykłócanie się o pierwszeństwo oraz przywileje przysporzy Ci wrogów i dodatkowe problemy.
  3. Jeśli podróżujesz z niemowlakiem, przemyśl wzięcie na pokład nosidła zamiast wózka. Zyskasz wolne ręce i mniej zmęczysz się przy składaniu i rozkładaniu wózka. 
  4. Pamiętaj o uśmiechu na twarzy! Dziecko cały czas Cię obserwuje. Jeśli maluch zobaczy strach i nerwy na Twojej twarzy, samo zacznie się bać. Wtedy stanie się marudny i płaczliwy, a właśnie tego chcemy uniknąć!
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop