Zamknij
REKLAMA

Regulator napięcia, czyli kluczowy element alternatora samochodowego

12:49, 20.11.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Alternator to po prostu prądnica prądu przemiennego. Co ciekawe, jest to wynalazek samego Nikoli Tesli z roku 1891, przez wielu uważany za jedno z jego najważniejszych odkryć. Do opatentowania alternatora doszło w Stanach Zjednoczonych, a dzisiaj wchodzi w skład każdego samochodu. Jego niezwykle istotnym elementem jest regulator napięcia. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej części składowej alternatora.

Regulator napięcia w alternatorze

Obecnie regulator napięcia jest istotnym elementem każdego układu ładowania akumulatora w samochodzie. Jego rola to przede wszystkim utrzymywanie stałego napięcia wytwarzanego w aucie przez alternator. Powinno być ono takie samo niezależnie od aktualnych obrotów silnika. Czasami występują jednak pewne wahania, które w praktyce nie powinny przekraczać 0,5V. Z czego wynikają wahania? Głównie z chwilowego obciążenia alternatora.

Czasem włączenie klimatyzacji jednocześnie ze światłami czy podgrzewaniem foteli może skutkować niedużymi i chwilowymi wahaniami napięcia we wspomnianym regulatorze. Obecnie zgodnie z normami zakres napięcia alternatora mieścić się powinien w zakresie od 14 do 14,4 V. Przy czym, im starszy jest sprzęt, tym niższe jest napięcie. Jak widać, omawiany element jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu, dlatego w razie konieczności wymiany zalecamy kupić dobry regulator napięcia w iParts.pl, zamiast taniego zamiennika u niesprawdzonego producenta.

Awarie regulatora napięcia

Jak wspomniano, każdy regulator napięcia odpowiedzialny jest za zachowanie stałego napięcia wytwarzanego przez alternator i to niezależnie do obrotów silnika. Powinno ono z założenia mieścić się w określonym zakresie, jednak w sytuacji, gdy regulator nie pracuje w sposób prawidłowy, napięcie jest utrzymywane jedynie przy niskich obrotach silnika. Natomiast po dodaniu gazu, szybko spada. Co ciekawe, znacznie rzadziej zdarza się, że napięcie wytwarzane jest tylko w czasie jazdy na wysokich obrotach. W jaki sposób można szybko sprawdzić, czy dany regulator napięcia działa poprawnie? Z pomocą przychodzi miernik uniwersalny lub zwykły woltomierz.

Kontrola działania regulatora napięcia w alternatorze

Warto regularnie kontrolować pracę regulatora napięcia, aby uniknąć jego nagłej awarii. Do tego celu potrzebny jest jedynie uniwersalny miernik. To urządzenie bardzo proste w obsłudze i łatwo dostępne. Przed kontrolą należy jedynie sprawdzić prawidłowe ustawienie regulatora. Oczywiście należy robić to przy włączonym silniku. Sprawdzić trzeba dwie rzeczy, a mianowicie to,0 czy z alternatora do wspomnianego regulatora dochodzi prąd oraz czy wyjście regulatora gwarantuje odpowiednie napięcie ładowania. Uzyskane informacje można porównać z tymi otrzymanymi od producenta danego auta. Zwykle regulator napięcia trzeba wymienić raz na kilka lat. Zakupić go można w sklepie iParts.pl, który oferuje szeroki wybór części tego typu.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (3)

http://baraita.net/bhttp://baraita.net/b

0 0

Amazing such a good internet site. http://baraita.net/blocks-hair-loss/ 20:48, 04.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

massage on demand nymassage on demand ny

0 0

People may all benefit from studying more regarding
ourself and our health and well being. Several activities and activity
levels can easily include wonderful benefit to us,
and all of us ought to learn more info about them. Your weblog seems
to have offered worthwhile info that is to be useful to various
societies and individuals, and I just value your posting your competence in this manner. https://Www.Rsstop10.com/directory/rss-submit-thankyou.php 06:19, 11.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NikodemNikodem

0 0

Świetny artykuł, nie tylko dla amatorów motoryzacji, ale i osób, które z przyjemnością odkrywają ciekawe historie otaczających nas na co dzień przedmiotów :) Warto jest rozpowszechniać wiedzę, iż często posiadanie i umiejętność obsługi najprostszego miernika, może nas uchronić przed koniecznością dokonania kosztownych i czasochłonnych napraw. 13:19, 14.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz