Zamknij

Stal, czyli niezbędny materiał na każdej budowie

00:00, 17.07.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Obecnie branża budowlana rozwija się niezwykle dynamicznie, co jest konsekwencją mnóstwa inwestycji, jakie realizuje się na obszarze całego kraju. Inwestorami tych przedsięwzięć są zarówno podmioty prywatnego sektora biznesowego, publicznego, jak też osoby fizyczne. Nieustannie oddawane są do użytku nowe drogi, powstają nowoczesne kompleksy rekreacyjno-sportowe, modernizowane są placówki oświatowe i medyczne, jak grzyby po deszczu - wyrastają piękne strefy różnych plenerowych aktywności czy zrewitalizowane obiekty poprzemysłowe.

Wraz z postępem prac wykonawczych, sukcesywnie wzrasta również popyt na materiały budowlane, który jest na tyle duży, że nie wszyscy sprzedawcy (hurtownie, składy, producenci) nadążają z jego zaspokajaniem. W przypadku budowy nowych obiektów bądź gruntownych remontów istniejących budynków i budowli, szczególne ważne są wszelkiego rodzaju artykuły stalowe, które potrzebne są praktycznie na każdym etapie inwestycji.

Przy wznoszeniu nowych budynków, zaraz po pracach związanych z niwelacją terenu i innymi niezbędnymi pracami ziemnymi, zwykle przystępuje się do budowy fundamentów. Zarówno w przypadku fundamentów, jak scalających je ław fundamentowych, konieczne jest wcześniejsze wykonanie zbrojenia ze specjalnych prętów stalowych. Zarówno ich długość, jak też zagęszczenie, rozmieszczenie oraz średnica prętów, określona powinna być w projekcie budowlanym, w którym zwykle znajduje się także szczegółowe zestawienie stalowych elementów składających się na budowę fundamentów. Stanowi to podstawę do zamówienia materiałów stalowych w składzie budowlanym czy hurtowni. Jednym z kolejnym etapów na budowie jest także wykonanie posadzek cementowych lub betonowych. W sytuacji, gdy powstaje wielkopowierzchniowy obiekt przemysłowy (np. hala magazynowa czy handlowa), często mamy do czynienia z potrzebą wzmacniania wylewki specjalną stalową siatką zbrojeniową. Powodem tego jest ponadstandardowe obciążenia oraz specyfika mechaniki i pracy takiej dużej powierzchni betonowej, która bez właściwego zdylatowania i wzmocnienia, może ulegać niekontrolowanym skurczom, pęknięciom czy osiadaniu.

Stal (Poznań) w postaci rożnych elementów, np. teowników, dwuteowników lub prętów stężających, niezbędna jest również do wykonania konstrukcji, która później zostanie obudowana ścianami i zadaszona przy wykorzystaniu innych materiałów, takich jak np. bloczki betonowe, stalowa blacha trapezowa czy płyty warstwowe. Duże konstrukcje stalowe, jakich używa się do wznoszenia hal przemysłowych albo obiektów sportowych, zwykle wcześniej prefabrykuje się z mniejszych elementów stalowych w warunkach warsztatowych, które zamawia się nawet na kilka miesięcy przed planowanym montażem.

Przy różnego rodzaju modernizacjach istniejących obiektów i remontach, często dochodzi do wyburzeń i przebudowy wewnętrznych przestrzeni. Roboty takie także wymagają montażu stalowych elementów wzmacniających konstrukcję ścian, stropów czy samego budynku (np. nadproża czy belki podtrzymujące strop wyższej kondygnacji). Rury stalowe o dowolnych przekrojach, wykorzystuje się natomiast do wykonywania różnych instalacji, np. wodociągowych, ciepłowniczych lub gazowych.

W końcowej fazie inwestycji, budowlańcy zazwyczaj odwiedzają składy budowlane w poszukiwaniu blach ocynkowanych do wykonania dachowych obróbek stalowych czy specjalnych płaskowników w postaci bednarki (pełnej bądź perforowanej) do tworzenia instalacji odgromowych. Z kolei dostępne na rynku rożne profile stalowe (kwadratowe, prostokątne), znajdują zastosowanie m. in. do budowy słupków ogrodzeniowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%