Zamknij

Niespodziewane wydatki - jak sobie z nimi radzić?

11:28, 27.11.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:28, 27.11.2018
Skomentuj

Szczegółowe zaplanowanie budżetu domowego to trudne zadanie, zwłaszcza że sytuacje losowe mogą całkowicie zepsuć dokładnie rozpisany plan. Z niespodziewanymi wydatkami do czynienia miał każdy z nas: nagła awaria samochodu, zepsuty sprzęt elektroniczny, choroba, która wymaga kosztownego leczenia. Nie sposób wszystkiego przewidzieć, jednak można znaleźć rozwiązanie, które pomoże nam przygotować się na różne ewentualności.

Fundusz na nieprzewidziane wydatki

Podczas planowania budżetu domowego warto uwzględnić nie tylko bieżące wydatki, takie jak rachunki czy cykliczne opłaty, ale również wszelkie czynniki i sytuacje, które mogą generować dodatkowe koszty. Należą do nich sytuacje losowe, święta, okazje rodzinne wymagające zakupu prezentu i wiele więcej. Dzięki temu zyskujemy pewność, że żaden szczegół nie umknął naszej uwadze. Przynajmniej 10% zarobków warto odłożyć na poczet dodatkowych wydatków. Pod koniec każdego miesiąca dobrze jest zatem poświęcić przynajmniej godzinę na przeanalizowanie dotychczasowych wydatków i zaplanowanie nadchodzących tygodni. Czy zbliża się termin badań technicznych pojazdu, a może konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia OC? Zbliżają się urodziny bliskiego członka rodziny, ile pieniędzy zamierzamy poświęcić na prezent? Odpowiedzi na tego rodzaju pytania są bardzo ważne w planowaniu domowego budżetu i pozwalają oszacować kwotę, jaka będzie nam potrzebna w danym miesiącu. Pozostałe pieniądze możemy wówczas odłożyć do naszego dodatkowego funduszu.

Poduszka finansowa - czym jest i dlaczego warto ją mieć?

Poduszka finansowa jest funduszem awaryjnym, do którego odkładamy środki na tzw. czarną godzinę. Jej założenie przekłada się na utrzymanie płynności finansowej w sytuacjach, kiedy konieczne jest poczynienie niezaplanowanych wydatków. Wysokość

odłożonej kwoty powinna wynosić przynajmniej trzykrotność miesięcznej wypłaty. Skąd takie wyliczenia? Poduszka finansowa nie jest formą oszczędności, po którą sięgamy w momencie, gdy brakuje nam pieniędzy na wakacje, ale wówczas, gdy brakuje środków na bieżące opłaty. Pozwala więc normalnie funkcjonować w sytuacji utraty pracy bądź nagłej choroby. Jej kwota powinna zostać uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym. Jeżeli na utrzymaniu mamy dzieci, to 6-miesięczna poduszka finansowa będzie dobrym wyborem.

Jak rozsądnie odkładać pieniądze?

Stworzenie funduszu na nieprzewidziane wydatki, jak i poduszki finansowej, wymaga od nas konsekwencji i sumienności w oszczędzaniu. Nie jest to prosty proces, zwłaszcza gdy mamy skłonności do spontanicznych zakupów. Jak je ograniczyć? Jednym ze sposobów może być sporządzanie szczegółowej listy produktów, jakie zamierzamy kupić. Wystarczy oszacować sumę, która będzie nam potrzebna do ich nabycia. Idąc do sklepu, nie zabierajmy karty, a wybierzmy jedynie określoną wcześniej kwotę. Zyskamy wówczas pewność, że nie kupimy niczego, co jest nam niepotrzebne. Istotne jest również notowanie wszystkich wydatków. Być może płacimy za coś, czego tak naprawdę nie używamy - pakiet telewizji kablowej, wszelkiego rodzaju abonamenty z dodatkowymi usługami, itd. Warto także wyrobić w sobie nawyk sprawdzania paragonów i ich zbierania. Łatwiej wówczas sprawować kontrolę nad wydawanymi środkami. Może trudno w to uwierzyć, jednak duże oszczędności można poczynić na żywności. W tym celu musimy przyjrzeć się produktom, które kupujemy. Statystyczna polska rodzina każdego miesiąca wyrzuca do śmieci jedzenie warte kilkadziesiąt złotych. Marnuje się więc nie tylko żywność, ale i nasze pieniądze. Dobrym sposobem na poczynienie oszczędności jest jednocześnie planowanie wakacji po sezonie, kiedy ceny zostaną znacznie obniżone.

Co w sytuacji, gdy nie mamy oszczędności?

Odkładanie pieniędzy na “wszelki wypadek” z pewnością jest dobrym pomysłem. Co jednak możemy zrobić w sytuacji, gdy nie mamy żadnych oszczędności, a pilnie potrzebujemy gotówki? Pożyczka od najbliższych nie zawsze wchodzi w grę, a niekiedy prowadzi nawet do zepsucia relacji. Skorzystanie z oferty bankowej wiąże się za to z długim okresem oczekiwania. Świetną alternatywę stanowi za to pożyczka ratalna z instytucji pozabankowej. Jakie są jej zalety? Po pierwsze, będzie to sposób składania wniosku - złożyć go możemy bowiem drogą elektroniczną, bez potrzeby wychodzenia z domu. Po drugie zaś, wiąże się z krótkim czasem oczekiwania na decyzję. W większości przypadków, otrzymamy ją już nawet po kilkunastu minutach. Co więcej, jeżeli decyzja będzie pozytywna, pieniądze pojawią się na naszym koncie niemal od razu. Pożyczka ratalna to wygodne rozwiązanie przy większych wydatkach. Pozwala na wygodny wybór wysokości oraz ilości rat, dzięki czemu możemy dostosować spłatę pożyczki do naszych możliwości finansowych.

Niespodziewane wydatki mogą zaburzyć nasz spokój, jednak są sposoby na to, aby sprawnie sobie z nimi poradzić. Najlepiej już teraz przygotować się na różne ewentualności i poczynić oszczędności. W ostateczności, skorzystać możemy z oferty firm pożyczkowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%