Zamknij
REKLAMA

Koniecznie wybierz się w te majowe dni do Szafarni! Nie zawiedziesz się

06:00, 11.05.2018 | Materiał partnera
REKLAMA
Fot. Facebook/Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Rozmowa z Agnieszką Brzezińską, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni przed zbliżającym się Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w dniach 16-20 maja. 

To już 26. edycja konkursu pianistycznego, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Proszę pokrótce przybliżyć jego specyfikę?

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni to dwie i pół dekady muzycznych zmagań i prawie tysiąc uczestników z ponad czterdziestu państw. Konkurs posiadający 26-letnią tradycję nieprzerwanej działalności jest najważniejszym wydarzeniem kulturalnym organizowanym przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni od 1992 r. Szafarnia jako miejsce pobytu i muzycznych inspiracji nastoletniego Fryderyka Chopina stanowi dla uczestników klucz do zrozumienia jego muzyki.  Przez 4 dni w Szafarni rozbrzmiewają utwory znakomitych kompozytorów interpretowane z młodzieńczym entuzjazmem przez uczestników rywalizujących w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. Reprezentujących szkoły muzyczne z całego świata. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Na przesłuchania przybywają utalentowani młodzi pianiści z tak odległych krajów jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia., Singapur, Argentyna. Nie brakuje też pianistów z Europy. Konkurs zachęca również atrakcyjnymi nagrodami, którymi są, oprócz nagród finansowych,  recitale na europejskich estradach muzycznych. Wielu zwycięzców szafarskich konfrontacji zdobywa laury w prestiżowych konkursach, jest oklaskiwanych w najważniejszych salach koncertowych całego świata. Do grona laureatów Konkursu należą: Justyna Danczowska, Daniel Wnukowski, Josif Siergiej (laureat Konkursu im. A. Rubinsteina), Paweł Wakarecy i Jacek Kortus (finaliści Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Co roku Konkurs przyciąga do Szafarni wybitne muzyczne osobowości. Wśród jurorów znaleźli się: Kevin Kenner, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska, Katarzyna Popowa-Zydroń, Alberto Nosè, Andrzej Jasiński. 

Konkurs rozpocznie się 16 maja w Toruniu od koncertu inauguracyjnego w Sali Wielkiej Dworu Artusa o godzinie 18:00. Co czeka na zaproszonych gości? 

Zgadza się. Wykonawcami będzie duet fortepianowy Jekaterina i Stanisław Drzewieccy. Duet rozpoczął działalność, kiedy to dwoje młodych, wybitnie utalentowanych pianistów, ona – Rosjanka mieszkająca w Rydze, on – Polak z Warszawy, w 2010 roku zawarli związek małżeński i postanowili połączyć siły swoich talentów decydując się na wspólną drogę artystyczną. Oboje posiadają imponujący dorobek artystyczny. Koncerty Duetu Jekateriny i Stanisława Drzewieckich na cztery ręce lub dwa fortepiany cieszą się wielkim zainteresowaniem publiczności z uwagi na ciekawy, zróżnicowany, często mało znany lub specjalnie im dedykowany repertuar.

Następnie konkurs przeniesie się do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Jak będą wyglądały przesłuchania? 

Dalszy ciąg konkursu będzie miał miejsce w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, to tam młodzi pianiści prezentować się będą przed międzynarodowym jury w składzie: prof. Andrzej Jasiński (Akademia Muzyczna w Katowicach, Polska,) prof. Izabella Darska-Havasi (Fundacja im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie, Węgry), prof. Joanna Maurer (Konserwatorium Muzyczne w Genewie, Szwajcaria), prof. Maria Murawska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, Polska), prof. Martin von der Heydt (Hochschule für Künste Bremen, Niemcy), prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna w Poznaniu, Polska). Przesłuchania konkursowe rozpoczniemy 17 maja o godz. 9.00 do 20.00, pierwszego dnia zagrają uczestnicy z II grupy wiekowej czyli dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Drugiego dnia 18 maja od godz. 9.00 podziwiać będziemy najmłodszych w wieku od 6 do 10 lat po nich wysłuchamy kilku uczestników z III grupy wiekowej, młodzież w wieku do 13 do 16 lat i ta grupa zagra także w sobotę. Konkurs zakończy się w niedzielę 20 maja plenerowym koncertem laureatów o godz. 12.00 w Parku Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Na przesłuchania i koncert laureatów wstęp jest bezpłatny i zachęcamy do uczestniczenia i podziwiania młodych talentów. W tym roku to już po raz kolejny będzie można obserwować zmagania konkursowe na żywo dzięki transmisji TV UMK na naszej stronie. www szafarnia.art.pl z sygnałem docieramy na cały świat, dzięki temu rodziny naszych uczestników mogą wraz z nimi przeżywać szafarski konkurs.

Szafarnia to unikatowe miejsce na mapie województwa kujawsko-pomorskiego. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest instytucją kultury samorządu województwo kujawsko-pomorskiego, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w naszej miejscowości w 1824 i 1825 roku. Nie jest jednak jedynie miejscem przechowywania wspomnień i dawnych pamiątek, ale twórczą przestrzenią rozwoju talentów młodego pokolenia pianistów. Jeśli geniusz Chopina dojrzewał właśnie w Szafarni i pobyt u nas wywarł wielki wpływ na szereg kompozycji naszego mistrza, to jakże ma i dziś nie inspirować i przekazywać podobnych natchnień? Ośrodek Chopinowski prowadzi przede wszystkim działalność koncertową i wystawienniczą. Cykliczne koncerty, skupiające zarówno stałych bywalców jak również systematycznie wzrastającą rzeszę nowych melomanów, odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu, w kameralnej atmosferze,  w soboty o godzinie 17:00. Inną z głównych osi działalności naszej instytucji jest edukacja muzyczna i kulturalna. Organizujemy audycje dla dzieci i dorosłych, warsztaty czy kursy mistrzowskie, konkursy pianistyczne, recytatorskie, wiedzy o Fryderyku Chopinie oraz wystawy fotograficzne i malarskie, przedstawienia teatralne i wiele innych aktywności.

Ośrodek nie zamyka się na okres wakacyjny. Wręcz przeciwnie na miłośników muzyki klasycznej czeka wiele niespodzianek. 

Dokładnie tak. W sezonie wakacyjnym zapraszamy melomanów od 1 lipca do 5 sierpnia o godz. 12.15(wakacyjne niedziele) będą odbywały się recitale chopinowskie usłyszymy wspaniałych pianistów z Pilski i świata, którzy przeniosą nas w świat muzyki romantycznej wielkiego Polaka. Na koncert wstęp za jedyne 10 zł dorośli a dzieci wchodzą bezpłatnie. Cykl koncertów nazwaliśmy Wakacje z Chopinem. A jeszcze w czerwcu dwa wspaniałe koncerty wokalne 16. 06 wystąpią z koncertem pt.Przeboje z operetek i musicali, Monika Litwin-Dyngosz – mezzosopran, Wojciech Dyngosz – baryton oraz Justyna Jakubowska – fortepian, a 30.06 usłyszymy toruniankę Sarę Pach z repertuarem Anny Jantar, Tyle słońca w naszym mieście. Przez całe wakacje zapraszamy także na audycje o F. Chopinie widzianym z w różnych kontekstach np. Chopin geniusz wszechstronny,  Chopin patriota, Szafarnia w oczach Chopina. Serdecznie zapraszam do Szafarni, krainy muzyki.

(Materiał partnera)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone