Zamknij

Czy rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego?

00:00, 16.04.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:26, 17.04.2018
Skomentuj Fot. depositphotos Fot. depositphotos

Obecnie dzieci coraz częściej pragną się usamodzielnić - "żyć na własny rachunek". Nie zawsze jednak zdają sobie sprawę, z praw i obowiązków, które mają wobec nich rodzice. Naturalną koleją rzeczy jest sytuacja, w której to pełnoletnie dziecko z powodu podjęcia studiów wyjeżdża do innego miasta. Jednak nie można zapomnieć również o sytuacji, w której to dziecko uczące się jeszcze w szkole średniej decyduje się wyprowadzić z rodzinnego domu zaraz po ukończeniu 18 roku życia. . Czy rodzice zawsze będą musieli utrzymywać pełnoletnie dziecko, które opuściło rodzinne gniazdo?

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny ustawodawca definiuje jako "obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo".

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy, wskazując iż "rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania". Różni się on zasadniczo od ogólnego obowiązku alimentacyjnego, zawartego w dyspozycji art. 133§2 krio . Ogólną przesłanką obowiązku alimentacyjnego jest pozostawanie uprawnionego w niedostatku i konkretyzuje się on w sytuacji, gdy nastąpi taki stan. Rodzice natomiast obowiązani są do dostarczania środków utrzymania i wychowania już od chwili narodzin dziecka.

 - Zgodnie z treścią art. 133 §1 krio rodzice zobowiązani są do świadczenia alimentacyjnego względem dzieci w sytuacji, gdy dziecko nie jest wstanie samodzielnie się utrzymać - tłumaczy Daria Łubkowska, prawnik Centrum Prawa. - Co więcej, dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, nawet jeżeli dochody rodziców są bardzo skromne.

Uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego przez rodziców

W tym miejscu można zadać sobie dwa pytania. Po pierwsze czy rodzic może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka? Po drugie zaś, w jakich sytuacjach jest to możliwe?

Otóż, ustawodawca wskazuje, iż rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci jednak w takim zakresie, w jakim dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania, bądź w sytuacji kiedy dziecko może zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby z innych źródeł, a w szczególności z:

1) z dochodów uzyskiwanych z majątku rodzeństwa, z którym dziecko wychowuje się razem;

2) z pobieranej renty rodzinnej na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub renty pobieranej na podstawie umowy ubezpieczenia;

3) z pobieranego stypendium,

4) z uzyskiwanych zarobków w takim zakresie, w jakim – mając dochody z własnej pracy – powinno się przyczyniać do pokrywania kosztów utrzymania rodziny, jeżeli mieszka z rodzicami.

Co więcej, rodzice kategorycznie nie mogą się natomiast uchylić od omawianego obowiązku w sytuacji gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

Należy również zauważyć, iż rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się6.

Zastanawiać się więc można nad tym, kiedy faktycznie dziecko, które jest już pełnoletnie może samodzielnie się utrzymać, tym bardziej, że rodzice nie mają już wpływu na decyzje dziecka i nie pozostaje ono pod ich władzą rodzicielską7.

Reasumując, ustawodawca przewidział możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec swoich dzieci. Nie wskazał jednak konkretnego, ściśle określonego terminu, w którym obowiązek alimentacyjny ustaje. Każdą sprawę jednak Sądy rozpatrują indywidualnie, ważąc interesy obowiązanego i uprawnionego, mając na uwadze wszelkie okoliczności.

 

W przypadku chęci uzyskania więcej informacji zapraszamy do naszej Kancelarii.

Biuro Centrum Prawa

ul. Kościuszki 71/006

87-100 Toruń

tel. 720 22 7777

e-mail: [email protected]

www.centrumprawa.eu

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%